Johnny Logan

Johnny Logan
Základní informace
Rodné jménoSeán Patrick Michael Sherrard
PřezdívkaMr Eurovision
Narození13. května 1954 (69 let)
Austrálie Frankston, Victoria, Austrálie
ŽánryFolk
PovoláníZpěvák, skladatel, hudebník
NástrojeHlas, kytara
Aktivní roky1978—
Příbuzná témataLinda Martin
SídloAshbourne
Webwww.johnnylogan.com/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Johnny Logan (* 13. květen 1954, Frankston, Victoria) je irský zpěvák a skladatel, který dvakrát vyhrál pěveckou soutěž Eurovize.

Poprvé vyhrál Eurovision Song Contest v roce 1980 s písní „What's Another Year“ od Shay Healy. V roce 1984 složil píseň „Terminal 3“, která se umístila na druhém místě a zazpívala ji Linda Martin. Podruhé vyhrál soutěž v roce 1987 s písní „Hold Me Now“, kterou sám napsal. Jeho třetí vítězství přišlo v roce 1992, kdy jako skladatel napsal píseň „Why Me?“ pro Lindu Martin.

Biografie

Mládí a raná kariéra

Johnny Logan se narodil jako Seán Patrick Michael Sherrard v australském Frankstonu ve Victorii. Jeho otec Patrick O'Hagan byl irský tenor vystoupil před třemi různými americkými prezidenty v Bílém domě, konkrétně to byli John F. Kennedy, Lyndon B. Johnson a Richard Nixon.

S rodinou se přestěhoval zpět do Irska, když mu byly tři roky. Naučil se hrát na kytaru a své vlastní písně si začal skládat, když mu bylo třináct let. Zatím co se učil na elektrikáře, vystupoval v lidových a bluesových klubech. V roce 1976 se objevil v hlavní roli Adama v irském muzikále Adam a Eva.

Následující rok si zahrál Josepha v inscenaci Joseph & The Amazing Technicolor Dreamcoat, kterou nspal Tim Rice a Andrew Lloyd Webber.

Svůj pseudonym Johnny Logan přejal od hlavní postavy ve filmu Johnny Guitar. První singl vydal v roce 1978. Poprvé se pokoušel vstoupit na Eurovision Song Contest v roce 1979, kdy se v irském národním finále umístil na třetím místě s písní „Angie“.

Johnny Logan na Eurovision Song Contest 1980

Eurovision Song Contest 1980

V roce 1980 se opět zúčastnil irského národního výběru pro Eurovision Song Contest s písní od Shay Healy „What's Another Year“. S písní vyhrál finále národního výběru, které se konalo 9. března v Dublinu.

Již 25. ročník soutěže se konal v nizozemském Haagu. Po vítězství se píseň se stala hitem v celé Evropě a stala se jedničkou ve Velké Británii. Prodalo se přes tři miliony kopií.

Zahrál si Josepha v rockovém muzikále Rock Nativity podle Davida Wooda. Hudbu složili Tony Hatch a Jackie Trent. Muzikál Rock Nativity se uskutečnil 24. prosince 1980 v irském Cork Opera House a bylo vysíláno společností RTÉ.

Eurovision Song Contest 1987

V roce 1984 složil píseň „Terminal 3“, se kterou Linda Martin reprezentovala Irsko na Eurovision Song Contest 1984 v Lucembursku a umístila se na druhém místě. V roce 1985 vydal album Straight From the Heart.

V roce 1986 napsal píseň If I could change your mind, kterou v národním kole zazpívala Linda Martin. Píseň se umístila na čtvrtém místě se 14 body.

V roce 1987 se rozhodl, že opět zkusí štěstí na Eurovision Song Contest a sám si napsal píseň „Hold Me Now'“. S písní vyhrál národní finále a reprezentoval Irsko v Eurovision Song Contest v Belgii. Píseň opět vyhrála a píseň se stala velkým evropským hitem. Ve Velké Británii se vyšplhala na číslo dva a singlu se prodalo více než 6 milionů kopií.

Zapálený pokračoval v tomto úspěchu, když vydal cover písně „I'm Not in Love“ od skupiny 10cc, kterou produkoval Paul Hardcastle. Singl i album se do britských žebříčků probojovali, ale nezaznamenaly velký úspěch.

Eurovision Song Contest 1992

V roce 1992 spolupracoval s Lindou a dal vzniknout písni „Why Me?“. Následně byla píseň zvolena vítězem irské finále a reprezentovala zemi ve Švédsku. Díky vítězství písně se stal nejúspěšnějším umělcem v celé historii Eurovize se třemi vítězstvími.

Doba po Eurovision Song Contest

Stále vystupuje a píše písně. Někdy se mu přezdívá „Mister Eurovision“, ať už mezi fanoušky soutěže nebo v médiích. Během své více než čtyřicetileté kariéry vydal více než 40 singlů a 19 alb.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Johnny Logan (singer) na anglické Wikipedii.


Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Australia (converted).svg

Flag of Australia, when congruence with this colour chart is required (i.e. when a "less bright" version is needed).

See Flag of Australia.svg for main file information.
Flag of Ireland.svg
Zelený pruh má znázorňovat většinové katolické obyvatelsto Irska, oranžový pruh reprezentuje protestantskou menšinu a bílý pruh uprostřed znázorňuje mír a harmonii mezi nimi.
Flag of Belgium.svg

Belgická vlajka

This is the national flag of Belgium, according to the Official Guide to Belgian Protocol. It has a 13:15 aspect ratio, though it is rarely seen in this ratio.

Its colours are defined as Pantone black, Pantone yellow 115, and Pantone red 032; also given as CMYK 0,0,0,100; 0,8.5,79,0; and 0,94,87,0.
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg
Flag of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia (1946-1992).
The design (blazon) is defined in Article 4 of the Constitution for the Republic of Yugoslavia (1946). [1]
Flag of Finland.svg
Finská vlajka
Flag of Russia.svg
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.
Flag of Portugal (alternate).svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910).
Johnny-Logan---2010---3---(Gentry).jpg

Johnny Logan, an Irish singer and composer. Performance at Rheinpfalztag 2010.
Eurovisie Songfestival 1980 ( Den Haag ) winnaar Johnny Logan in aktie, Bestanddeelnr 930-7803.jpg
Autor: Hans van Dijk for Anefo, Licence: CC0
Collectie / Archief : Fotocollectie Anefo

Reportage / Serie : [ onbekend ]
Beschrijving : Eurovisie Songfestival 1980 ( Den Haag ); winnaar Johnny Logan in aktie
Datum : 19 april 1980
Locatie : Den Haag, Zuid-Holland
Trefwoorden : Winnaars, songfestivals
Persoonsnaam : Johnny Logan
Fotograaf : Dijk, Hans van / Anefo
Auteursrechthebbende : Nationaal Archief
Materiaalsoort : Negatief (zwart/wit)
Nummer archiefinventaris : bekijk toegang 2.24.01.05

Bestanddeelnummer : 930-7803