Josef Čihák (monsignore)

Veledůstojný pán
Msgre. doc. ThDr. PhDr. Josef Čihák
kanovník Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze
PhDr. ThDr. Josef Čihák
PhDr. ThDr. Josef Čihák
Církevřímskokatolická
Znak
Svěcení
Kněžské svěcení30. října 1907 v Římě
Osobní údaje
Datum narození11. září 1880
Místo narozeníObděnice
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí18. února 1960 (ve věku 79 let)
Místo úmrtíLeopoldov
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Vyznánířímskokatolické
Povolánířímskokatolický duchovní
Řády a oceněníúčastník odboje a odporu proti komunismu
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef Čihák (11. září 1880, Obděnice[1]18. února 1960, Leopoldov) byl český římskokatolický kněz, kanovník Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze, apoštolský protonotář a vězeň komunistického režimu.

Život

Prof. Dr. Josef Čihák na tablu vyučujících bohoslovecké fakulty Karlovy univerzity v roce 1928. Jeho univerzitními kolegy byli: František Dvorník, Jan Budař, Josef Cibulka, Josef Hanuš, Antonín Hora, Václav Hazuka, Josef Vajs, Alois Soldát, Vojtěch Šanda, Josef Slabý, Alois Kudrnovský, Jaroslav Beneš a Josef Kratochvil

Pocházel z rolnické rodiny, po dokončení obecné školy ve svém rodišti pokračoval ve vzdělávání na reálném gymnáziu v Příbrami. V letech 19021907 studoval filosofii a teologii na Papežské koleji Nepomucenum v Římě, kde také 30. března 1907 přijal kněžské svěcení. Jako kaplan působil nejprve v pražské farnosti u kostel Matky Boží před Týnem a od roku 1911 u sv. Havla. V roce 1917 se stal profesorem náboženství na gymnáziu v Resslově ulici v Praze. Po vzniku Československa byl členem Jednoty katolického duchovenstva.

Od roku 1921 působil jako docent pastorální teologie na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a roku 1927 byl jmenován jejím mimořádným profesorem. V roce 1928 byl zvolen kanovníkem pražské metropolitní kapituly. Redigoval čtvrtletně vycházející Věstník Společnosti sv. Cyrila a Metoděje a měsíčník Zasvěcení. Dne 28. června 1931 posvětil základní kámen kostela Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Kročehlavech (později část města Kladna).

V rámci pronásledování katolické církve v Československu po únoru 1948 byl 18. července 1950 zatčen a na základě vykonstruovaných obvinění byl v procesu Zela a spol.[2] odsouzen za velezradu a vyzvědačství k desetiletému trest odnětí svobody a vedlejším trestům; hlavní líčení s Čihákem a dalšími osmi vysokými církevními představiteli se konalo od 27. listopadu do 2. prosince 1950. Zbytek života strávil ve věznicích na Pankráci, ve Valdicích a nakonec v Leopoldově, kde také ve vězeňské nemocnici po dlouhé nemoci zemřel.

Dílo

  • Theosofická společnost a její učení, Václav Kotrba, Praha 1914
  • Buddhismus a křesťanství, vlastním nákladem, Praha 1914
  • Co je po smrti?, 1916
  • Lichva na soudu dějin a mravního zákona, Českoslovanská akciová tiskárna, Praha 1917
  • Psychologie moderní pochybovačnosti náboženské, vlastním nákladem, Praha 1917
  • Jozinka, naše vzorná sodálka a Targicka, vlastním nákladem, Praha 1924
  • Theologus čili Studium katolické theologie – díl I, Organisace katolického studia bohosloveckého, vlastním nákladem, Praha 1927

Odkazy

Reference

  1. Matriční záznam o narození a křtu
  2. Proces proti vatikánským agentům v Československu: biskup Zela a společníci. Praha: Ministerstvo spravedlnosti, 1950. Dostupné online. 

Literatura

  • KUNC, Jaroslav. Kdy zemřeli ..?. BK ČK 1970, zvl. seš. 3, s. 31.
  • TRANTINA, Václav a kol. Velký slovník osobností vědy a kultury příbramského regionu (1945 až současnost). Příbram: Knihovna Jana Drdy, 2001, s. 49.
  • VLČEK, Vojtěch. Dva osudy: ThDr. Josef Čihák a ThDr. Otakar Švec. Confluens: vlastivědný sborník Mělnicka. 2013, č. 8, s. 44-47.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Vyučující bohoslovecké fakulty Karlovy univerzity v roce 1928.jpg
Autor: NeznámýUnknown author, Licence: CC BY-SA 4.0
Tablo vyučujících bohoslovecké fakulty Karlovy univerzity v roce 1928
Template-Apostolic Protonotary.svg
(c) I, SajoR, CC BY-SA 2.5
Generic template for coat of arms of a Protonotary Apostolic.
PhDr. ThDr. Josef Čihák (1880-1960).jpg
PhDr. ThDr. Josef Čihák (1880-1960), český římskokatolický kněz, kanovník Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze