Josef Chaloupka

Josef Chaloupka
Portrét Josefa Chaloupky od Františka Hlavicy
Portrét Josefa Chaloupky od Františka Hlavicy
Narození4. června 1898
Královo Pole
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí24. ledna 1930 (ve věku 31 let)
Brno-Královo Pole
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povoláníbásník, novinář, spisovatel, učitel, publicista a kritik umění
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Náhrobek Josefa Chaloupky na hřbitově v Králově Poli

Josef Chaloupka (4. června 1898 Královo Pole[1]24. ledna 1930 Brno-Královo Pole[2]) byl český básník a novinář.

Biografie

V roce 1917 vystudoval v Brně učitelský ústav. Po maturitě byl odveden do armády, narukoval na ruskou frontu, kde byl zraněn. Po skončení první světové války začal učit, nejdříve v Měníně u Brna, od roku 1920 až do své předčasné smrti na Rodinné škole sdružení Vesna v Brně. Zemřel (zřejmě nešťastnou náhodou) na otravu svítiplynem.

Od roku 1946 nese jeho jméno královopolská ulice, v níž v roce 1927 bydlel (tehdy se jmenovala Třebízského ul., dnes Chaloupkova).[3]

Jeho jméno nese i nový Dům služeb pro nevidomé Josefa Chaloupky, který stojí od roku 2020 na původním místě domu, který věnoval nevidomým lidem. V roce 1937 jeho vůli vyplnila jeho matka Anna Chaloupková.

Literární dílo

V roce 1920, kdy vyšla jeho básnická prvotina Vzplanutí, vstoupil do brněnské Literární skupiny. Její autoři, soustředění kolem časopisu Host, se hlásili většinou k expresionismu. Po rozpadu uskupení v polovině dvacátých let, se stal členem Moravského kola spisovatelů. Spolupracoval rovněž s brněnskými časopisy a novinami. V jeho poezii lze nalézt odraz soudobé proletářské poezie, stopy impresionismu Antonína Sovy i vliv jeho generačního vrstevníka Jiřího Wolkera. Ve svých básnických sbírkách se projevuje jako čistý a upřímný lyrik, lidsky pravdivý. Jeho verše vycházejí z okouzlení okamžikem, pocitu životní tíhy, objevují se i metafyzické úvahy o smyslu života.

Básnické sbírky

  • Vzplanutí (1920)
  • Kamarád mrtvých (1922)
  • Hlas a mlčení (1923)
  • Tvůj bližní (1927)
  • Poslední melodie (1938, verše z pozůstalosti)

Odkazy

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Hrob Josefa Chaloupky.JPG
Autor: BíláVrána, Licence: CC BY-SA 4.0
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA, hrob básníka Josefa Chaloupky, hřbitov Brno - Královo Pole
CZE MG.B 1947 - František Hlavica - Portrét básníka Josefa Chaloupky.jpg
František Hlavica - Portrét básníka Josefa Chaloupky. Akvarelová tužka.