Josef Daněk (vynálezce)

Josef Daněk
Narození8. dubna 1920
Kotvrdovice
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí21. května 2001 (ve věku 81 let) nebo 29. května 2001 (ve věku 81 let)
Třemošnice
ČeskoČesko Česko
Povolánívynálezce a technik
OceněníStátní cena Klementa Gottwalda sckg (1957)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef Daněk (8. dubna 1920 Kotvrdovice21. května 2001 Třemošnice) byl český technik a vynálezce, který vyvinul československou vlakovou pneumatickou brzdu. Na základě jeho úspěchu byla založena firma DAKO v Třemošnici.

Biografie

Josef Daněk se narodil 8. dubna 1920 v Kotvrdovicích v okrese Blansko. Vyučil se soustružníkem a vystudoval Vyšší průmyslovou školu strojnickou v Brně. Po studiích pracoval jako technik ve výrobě vlakových brzd typu Božič v závodě Škoda - Adamov.[1] Když byla v roce 1949 tato výroba přesunuta do Třemošnice, přestěhoval se tam. V té době mu bylo 29 let.

Vývoj československé vlakové brzdy

Po socialistickém závazku podniku Kovolis Třemošnice vyvinout vlastní československou brzdu pro trhy RVHP byl pověřen vedením týmu, který měl tento závazek splnit. V roce 1953 byla vyrobena první série rozváděčů DAKO C a ty byly v roce 1954 předvedeny brzdové subkomisi Mezinárodní železniční unie (UIC) a [2] brzdová subkomise připustila v roce 1955 rozváděč DAKO C k užití v mezinárodním provozu.

Již v průběhu zkoušek však byly na rozváděči DAKO C provedeny úpravy vedoucí ke zvýšení jeho provozní spolehlivosti a tak byly v roce 1956 v Českých Budějovicích předvedeny rozváděče DAKO CV a DAKO CV-1, které byly brzdovou subkomisí schváleny jako odvozeniny již schválené brzdy DAKO C. Mimochodem: zkoušky rozváděčů DAKO C, DAKO CV a DAKO CV-1 se prováděly i na vlacích o sto vozech. Vyrábět se však začal pouze rozváděč DAKO CV-1. Za tuto aktivitu byl Josef Daněk v roce 1957 odměněn Státní cenou Klementa Gottwalda. Kolektiv vývojových pracovníků Ing. Miloš Rais, Jaroslav Špatenka, Karel Holub, lng. Antonín Kříž a Ing. Bohumil Fořt byli oceněni Řádem práce. V roce 1959 tento kolektiv přišel s rychlíkovou brzdou DAKO R.

V roce 1967 již byla železniční brzda DAKO vyráběna v novém závodě v Třemošnici u nádraží, který byl pojmenován DAKO (pojmenování vzniklo jako zkratka počátečních písmen tvůrce brzdy Daňka a závodu KOVOLIS). Brzda má unikátní vlastnosti. V roce 2000 využil tým vývojářů DAKO-CZ odkazu (a ještě i konzultací) p. Daňka v modifikovaném rozvaděči CV-1nD.

Opětovná homologace proběhla před komisí UIC, složené z cca 20 reprezentantů národních železnic evropských zemí, která se tenkráte sešla a zkoušela charakteristiky rozváděče přímo v Třemošnici. Rozváděč DAKO CV1nD a další součásti brzdové výstroje DAKO (jako jsou například zařízení pro samočinné brzdění nákladu, protismykové zařízení či elektromagnetická kolejnicová brzda) splňují i požadavky Technických specifikací pro interoperabilitu (TSI) a příslušných evropských norem resp. vyhlášek UIC.

Poslední léta

Josef Daněk dožil svá poslední léta v Třemošnici, kde zemřel náhle 29. května 2001 ve věku 81 let.

Odkazy

Reference

  1. Vlastivědné listy Pardubického kraje číslo 3/2005
  2. Webové stránky firmy Dako-CZ

Související články

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Statni cena KG, stužka.jpg
Statni cena KG, stužka
Josef Daněk.jpeg
Autor: Marie Daňková, Licence: CC0
Josef Daněk