Josef Dostál (botanik)

Prof. RNDr. Josef Dostál, DrSc.
Prof. Josef Dostál na Veselém Kopci na jaře 1988
Prof. Josef Dostál na Veselém Kopci na jaře 1988
Narození20. prosince 1903
Praha-Bohnice
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí12. května 1999 (ve věku 95 let)
Praha
ČeskoČesko Česko
BydlištěPraha - Bohnice
Národnostčeská
Občanstvíčeské
Alma materKarlova Univerzita
Povoláníprofesor botaniky
ZaměstnavatelKarlova Univerzita
Znám jakobotanik, profesor, turista a horolezec
OceněníCena ministra životního prostředí (1998), člen síně slávy KČT
Příbuznísestra
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef Dostál (20. prosince 1903 Praha-Bohnice[1]12. května 1999 Praha) byl český botanik, horolezec, turista, ochránce přírody a vysokoškolský pedagog, profesor botaniky na Karlově Univerzitě.

Život

Zakladatel moderní české vědecké taxonomie vyšších rostlin. Zabýval se zejména českou floristikou a morfologií vyšších rostlin. Je považován za jednu z hlavních zakladatelských osobností moderní české botaniky 20. století. S rodinou bydlel v Praze-Bohnicích, nedaleko od pražské botanické a zoologické zahrady.

V roce 1940 spoluzakladatel samostatného horolezeckého oddílu při KČT v Praze. Byl autorem mnoha článků nejen v časopise Turista. mimo jiné pro horolezce při KČT popsal tehdejší nejstarší pražskou horolezeckou cvičnou oblast Černolické skály a sepsal horolezeckého průvodce na Divokou Šárku, byl také autorem úvodní botanické části v mnoha poválečných turistických průvodcích. V roce 1998 obdržel prof. RNDr. J. Dostál za celoživotní práci Cenu ministra životního prostředí.[2] V roce 2004 založil KČT Síň slávy, kde je tentýž rok uvedený mezi prvními deseti významnými osobnostmi.[3]

Dílo

  • Květena ČSR I.
  • Květena ČSR II.
  • Klíč k úplné květeně ČSR
  • Nová květena ČSSR I.
  • Nová květena ČSSR II.

Odkazy

Reference

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnost při kostele sv.Petra a Pavla v pražských Bohnicích
  2. www.env.cz: Cena ministra. www.env.cz [online]. [cit. 2008-05-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-10-25. 
  3. Kct.cz: Síň slávy české turistiky. www.kct.cz [online]. [cit. 2015-08-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-04-03. 

Literatura

  • DIEŠKA, Ivan; ŠIRL, Václav. Horolezectví zblízka (původním názvem: Horolezectvo zblízka). Překlad Václav Širl; lektoroval Jiří Novák. 1. vyd. Praha: Olympia, 1989. 444 s. 27-081-89. S. 378. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Icon - upload photo 2.svg
Icon of a sunset photograph
Prof Dostál1988.jpg
Autor: Richard Klail, Licence: CC BY-SA 4.0
Krkonošský národní park uspořádal přírodovědnou soutěž a následně pro všechny její účastníky dvoudenní soustředění v Hradci Králové se dvěma terénními exkurzemi - do Železných Hor a do Krkonoš. Prof. Dostál se exkurze účastnil a na závěr soustředění s účastníky v hradecké tělocvičně besedoval. Snímek je ze zastávky na Veselém Kopci u Hlinska při první terénní exkurzi.