Josef Grüner

Jeho Milost
ThDr. Josef Grüner
Kanovník Metropolitní kapituly u sv. Víta
Jmenování11. listopadu 1926
Svěcení
Kněžské svěcení1. července 1906
Osobní údaje
ZeměRakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Protektorát Čechy a MoravaProtektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
Datum narození29. listopadu 1883
Místo narozeníMaršovy Chody,
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí12. prosince 1943 (ve věku 60 let)
Místo úmrtíPraha,
Protektorát Čechy a MoravaProtektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
Místo pohřbeníhřbitov ve Starém Sedlišti
Národnostčeská
Povoláníkatolický kněz
Alma materTeologická fakulta Německé univerzity v Praze
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef Grüner (29. listopadu 1883, Maršovy Chody[1]12. prosince 1943, Praha[1]) byl český římskokatolický kněz a kanovník Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze.

Život

Narodil se 29. listopadu 1883 v Maršových Chodech.[1]

Po studiu teologie byl 1. července 1906 v Praze vysvěcen na kněze. Po vysvěcení působil jako kaplan ve Žluticích a v Bochově. Od 1. září 1907 byl katechetou občanských škol v Perninku a Aši a nadále působil v duchovní správě. Za čtyři roky začal vyučovat náboženství na učitelském ústavě ve Stříbře. Roku 1913 získal titul doktora teologie. Během let 1914–1918 byl katechetou v Těchlovicích a Milíkově. Roku 1918 odešel do Prahy, kde vyučoval náboženství na učitelském ústavu v Praze III.

Roku 1920 se stal examinátorem (zkoušejícím učitelem) katechetů pro občanské školy a současné také arcibiskupským notářem. Roku 1926 byl jmenován čestným konzistorním radou.

Dne 11. listopadu 1926 byl zvolen kanovníkem Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze a slavnostně instalován byl 1. ledna 1927 jako IV. canonicus ecclesiastes. Následně se stal III., II. a I. canonicus ecclesiastes. V únoru 1929 byl instalován jako děkan u svatého Apolináře. Dne 31. ledna 1927 byl jmenován konzistorním radou; dne 9. února 1927 ředitelem Bruderschaft zur beständigen Anbetung des Allerheiligsten Altarsakramentes und zur Ausstattung armer Kirchen; dne 10. března 1927 prosynodálním examinátorem a 16. dubna 1927 prosynodálním soudcem pražského církevního soudu. Dne 14. prosince 1930 byl instalován jako canonicus senior. O tři roky později byl instalován jako praelatus scholasticus.

Byl také vedoucím Deutsches Priesternachwuchswerk der Prager Erzdiözese (Německé kněžstvo pražské arcidiecéze) a byl předsedou Reichsverband ber deutschen Priesterverreine im cechoslovakischen Staate (Říšské sdružení spolků německých kněží v československém státě). Je autorem díla na návrh osnov pro vyučování náboženství Lehrplanentwurf für den katholischen Religionsunterricht in ein- und mehrklassigen Volksschulen.

Zemřel náhle 12. prosince 1943 v sakristii katedrály sv. Víta. Pohřben byl na hřbitově ve Starém Sedlišti.[2] Hřbitov podlehl zničení a jeho hrob nebyl nalezen.

Reference

Literatura

  • PODLAHA, Antonín Supplementum tertium ad Seriem praepositorum, decanorum, archidiaconorum aliorumque prelatorum s. metropolitanae ecclesiae Pragensis a primordiis usque ad praesentia tempora, in Editiones archivii et bibliothecae s. f. metropolitani capituli Pragensis, op. XXI, Pragae 1928, str. 54-55.
  • PODLAHA, Antonín Supplementum quartum ad Seriem praepositorum, decanorum, archidiaconorum aliorumque prelatorum s. metropolitanae ecclesiae Pragensis a primordiis usque ad praesentia tempora, in Editiones archivii et bibliothecae s. f. metropolitani capituli Pragensis, op. XXV, Pragae 1931, str. 101-107.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Template-Canon (priest).svg
(c) I, SajoR, CC BY-SA 2.5
Generic template for coat of arms of a Canon (priest).