Josef Haszpra

Josef Haszpra
Narození2. března 1882
Hontianské Trsťany
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí21. listopadu 1966 (ve věku 84 let)
Brandýs nad Labem
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníHřbitov v Brandýse nad Labem
Povolánísochař
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Matriční zápis o narození Josef Haszpra

Josef Haszpra (2. března[1] 1882, Hontianské Trsťany[2] , Slovensko21. listopadu 1966, Brandýs nad Labem) byl umělecký slévač, jenž vytvořil nebo pomohl vytvořit řadu sochařských děl ve střední Evropě, zejména v bývalém Československu, Jugoslávii a Rakousku.

Životopis

Narodil se 2. března 1882 ve slovenských Nadošanech (maďarsky Hontnádas), což je vesnice nyní zvaná Hontianské Trsťany v okrese Levice. Pocházel z kovářské rodiny, v níž se řemeslo dědilo z otce na syna. Jeho otec Herman (Armín) Haszpra pocházel z Topoľčianek (maďarsky Kistapolczany), matka Marie Birovská se narodila 21. září 1845 v Trenčíně a zemřela 30. června 1930 v Budapešti.

Několik let po Josefově narození se rodina přestěhovala do Budapešti, kde musel Haszpra od útlého mládí navštěvovat maďarské školy. Vyučil se uměleckým formařem a slévačem. Pracoval nejprve v Budapešti, kde si ho jako velmi zručného všiml mistr, a zařadil jej na složité práce při formování a odlévání velkých bronzových soch. Nedlouho potom se stal předákem a odjel se skupinou, kterou vedl, do Vídně, kde pracovali u firmy Srpek a spol., opět na velkých bronzových sochách. Za nějaký čas se firma Srpek přestěhovala do Čech, do Brandýsa nad Labem, kde se zřizovala slévárna pro odlití pomníku Mistra Jana Husa v Praze na Staroměstském náměstí. Tato slévárna se stala základem pro pozdější firmu Melichar a Umrath a dnešní Brandýské strojírny a slévárny. Postupem času vznikala další díla a Josef Haszpra zaučoval nové slévače. V Brandýse nad Labem se také 25. 11. 1912 oženil s brandýskou rodačkou Růženou Homolovou.

Po dokončení prací odjel Haszpra s manželkou a roční dcerkou do norského Osla. Po půl roce je nucen vrátit se z Norska zpět do Brandýsa, neboť mezitím vypukla 1. světová válka. Haszpra musel narukovat do rakousko-uherské armády. Ve válce byl dvakrát raněn.

Po skončení války začal znovu se společníkem p. Hibalou v brandýské slévárně. Po několika letech se však rozešli, a tak Josef Haszpra nastoupil u firmy Mašek a spol. v Praze. V kritických dobách hospodářské krize, jejíž obětí se také stal, se chápal každé práce, aby mohl uživit rodinu. V té době mu pomohla šťastná náhoda, vyhledal jej totiž chorvatský sochař a architekt Ivan Meštrovič a nabídl mu spolupráci. Josef Haszpra s ním odjel do Jugoslávie tvořit bronzové sochy. Celkem tam byl dvakrát a zanechal po sobě řadu děl.

Když se poměry v Československu částečně uklidnily, otevřel si Josef Haszpra dílnu, kde zpočátku pracoval sám. Začátky byly těžké. Po několika letech se však počal postupně prosazovat a tak začala intenzivní práce na dílech známých sochařů (Myslbek, Štursa, Šaloun, Louda, Benda, Pokorný, Lidický, Kodet a další). Přicházely i nabídky ze Slovenska, od sochařů Gibaly, Trizuliaka, Štefunky a mnoha dalších. Těsně před 2.světovou válkou zhotovil na Slovensku čtyřmetrovou sochu generála Štefánika.

S příchodem Protektorátu přišel i zákaz lití z barevných kovů. Pro celou Haszprovu rodinu to byly perné chvíle. Po válce mohl Haszpra opět tvořit a v roce 1947 dostal zakázku odlít sochu T. G. Masaryka v Brandýse nad Labem, před tehdejší budovou okresního soudu. Tato socha byla v roce 1956 na příkaz místního výboru KSČ odstraněna.[3]

V polovině 50. let vyučoval Josef Haszpra umělecké formáře a slévače v bratislavském Výzkumném ústavu pro sváření. Ještě v roce 1958 byl šestasedmdesátiletý tvůrce osloven ministerskými úředníky, aby odlil několik exponátů pro světovou výstavu v Bruselu. Sochy profesora Laudy, které v Brandýse odlil v šibeniční lhůtě a bez řádného vybavení do bronzu, slavily v Bruselu úspěch.

Josef Haszpra zemřel 21. 11. 1966 v Brandýse nad Labem, kde je též pohřben. Zanechal po sobě manželku a dvě děti.[4]

Dílo

Josef Haszpra vytvořil nebo pomohl vytvořit řadu sochařských děl ve středoevropských zemích, zejména v bývalém Československu, v Jugoslávii a v Rakousku. Mezi jeho nejdůležitější díla patří:

  • Pomník mistra Jana Husa (1915)
  • Socha T. G. Masaryka v Brandýse nad Labem (1947)
  • Socha Sbratření od sochaře Pokorného v České Třebové (reprodukováno na starých padesátikorunových bankovkách)[5]
  • Socha pro Světovou výstavu v Bruselu (1958) od sochaře Laudy (1958)

Odkazy

Reference

  1. jiný zdroj uvádí datum narození 5. března 1882, což je však datum křtu
  2. Matriční záznam o narození a křtu farnost Hontianske Trsťany pro prohlížení je nutná registrace na FamilySearch
  3. http://media.itok.cz/media/storage/tok09-10.pdf[nedostupný zdroj]
  4. http://www.brandysko.cz/data/File/telegraf/Telegraf3_02.pdf[nedostupný zdroj]
  5. www.zpravodaj.ceskatrebova.cz [online]. [cit. 2010-12-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-07-18. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Matriční zápis o narození , Josef Haszpra 1882.jpg
Matriční zápis o narození a křtu Josefa Haszpry (Hontianske Trsťany Baptisms (Krsty) 1880-1895)