Josef Jan Šedivý

Josef Jan Šedivý
Narození15. května 1887
Kutná Hora
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí15. dubna 1956 (ve věku 68 let)
Kutná Hora
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povoláníilustrátor, restaurátor, novinář, malíř a publicista
PodpisPodpis
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Josef Jan Šedivý (15. května 1887 Kutná Hora[1]15. dubna 1956 Kutná Hora[1]), byl český malíř, ilustrátor, restaurátor a publicista.

Život

Narodil se v Kutné Hoře do rodiny řezbáře Vojtěcha Šedivého. Vyrůstal v rodině, kde k výtvarnu neměl daleko a talent projevoval již od mládí. Po absolvování základního a středního vzdělání pokračoval v letech 1905-1906 ve studiu v Praze na uměleckoprůmyslové škole u prof. E. Dítěte. V roce 1906 přestoupil na pražskou malířskou akademii a postupně se školil u prof. Bohumíra Roubalíka, Vlaho Bukovace a Maxmiliána Pirnera[2], kde roku 1911 absolvoval. Během studia roku 1909 vstoupil do Umělecké besedy a v roce 1913 se vrátil do rodné Kutné Hory, kde zůstal po celý svůj život. První světovou válku strávil coby příslušník Rakousko-Uherské armády na ruské a italské frontě. Během vojenské anabáze měl možnost zaznamenával dění na frontě a po návratu čerpal ze svých zážitků z bojů i běžného vojenského života. Po válce využíval hojně pro svá díla motivy hlavně z Kutnohorska, maloval krajinu, ale i portréty a figurální kompozice. Vedle vlastní tvorby restauroval i řadu obrazů v Kutné Hoře, v letech 1926-1927 rozměrné oltářní obrazy v chrámu sv. Barbory a roku 1936 Škrétovu „Pietu“[3] v kostele sv. Jakuba. Restauroval rovněž několik obrazů ze sbírek Umělecké besedy. Působil také v osvětové činnosti, měl mnoho odborných přednášek o P. Brandlovi, M. Alšovi a F. Jeneweinovi.

Během svého plodného života vystavoval svá díla na členských výstavách Umělecké besedy v Praze a v dalších městech. Malíř zemřel v Kutné Hoře na jaře roku 1956.

Odkazy

Literatura

  • 1936 - Kulturní adresář ČSR (Biografický slovník žijících kulturních pracovníků a pracovnic)
  • 1993 - Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L - Ž)
  • 1996 - Signatury českých a slovenských výtvarných umělců
  • 2006 - Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950 - 2006 (XVI. Šan - Šta)

Reference

  1. a b Matriční záznam o narození a křtu farnosti Kutná Hora
  2. Der tschechische künstler Maxmilián Pirner (1854-1924), přehled žáků
  3. aaquarius.blog.cz, Kostel Sv. Jakuba Staršího v Kutné Hoře, Karel Škréta-Pieta. jaaquarius.blog.cz [online]. [cit. 2019-02-04]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2019-02-07. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Šedivý Josef Jan - signatura.jpg
Šedivý Josef Jan - signatura.