Josef Jan Litomiský

Josef Jan Litomiský
Církevřímskokatolická
Zasvěcený život
InstitutKongregace bratří těšitelů z Gethseman
Svěcení
Kněžské svěcení12. července 1914 Praha
Osobní údaje
Datum narození2. března 1888
Místo narozeníHořiněves
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí6. června 1956
(ve věku 68 let)
Místo úmrtíPraha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Některá data mohou pocházet z datové položky.
matriční zápis o narození Josefa Jana Litomiského (matrika N 1886-1915 obce Hořněvsi, SOA Zámrsk (1/2 dochovaného zápisu))

Josef Jan Litomiský (2. března 1888 Hořiněves6. června 1956 Praha) byl zakladatelem Kongregace bratří těšitelů z Gethseman.

Život

V roce 1910 vstoupil do kněžského semináře v Praze, vysvěcen byl 12. července 1914 v Praze. Po svém působení v různých městech byl poslán na další teologická studia do Vídně. Tam se věnoval pastoraci českých a slovenských katolíků.

Tehdy probíhala první světová válka, a J. Litomiský během té doby působil rovněž ve vídeňských nemocnicích. Velmi trpěl tím, že mnozí umírali bez smíření s Bohem, a cítil touhu odčinit Bohu hříchy, které urážejí Jeho lásku a odebírají lidskou důstojnost. Dne 7. dubna 1922 vzniklo v rakouském Rennwegu malé společenství bratří těšitelů, přičemž J. Litomiský byl prvním, který složil sliby.

Roku 1933 na osobní audienci u papeže Pia XI. představil stanovy společenství a dosáhl jejich schválení. Důraz měl být kladen na adoraci, proto v každém klášteře měli bratři denně zůstat v modlitbě před Nejsvětější svátostí a vracet se do posledních chvil Ježíšova života.

Zaměření na poslední hodiny Ježíšova života přineslo ještě jedno přání, a to usadit se přímo v Jeruzalémě, pokud možno blízko Getsemanské zahrady, a konat tam smírné pobožnosti. Tak vznikl plán zakoupit pozemek a vybudovat kapli. V roce 1931 se Josef Litomiský dokonce vypravil osobně do Palestiny. Po jistých komplikacích se podařilo zakoupit pozemek a 28. července 1935 byla tzv. Cyrilometodějská smírná kaple vysvěcena.

J. Litomiský byl po likvidaci mužských řádů a kongregací v tehdejším Československu (tzv. Akce K v roce 1950) internován v Želivi a fyzický útlak se podepsal na jeho zdraví. Byl propuštěn na svobodu a přebýval na faře při kostele sv. Vojtěcha v Praze. Jeho zdravotní stav se neustále zhoršoval, zemřel 6. června 1956.

Reference

  • BENEŠOVÁ, Václava. Josef Jan Litomiský [online]. Česká sekce Vatikánského rozhlasu, 4.9.2012 [cit. 2014-01-04]. Dostupné online. 

Literatura

  • KRYSZTOFOWICZ, Michał. Božia pochodeň – Život a dielo P. Jozefa Litomiského. Bratislava: Post Scriptum, 2016. 80 s. ISBN 978-80-89567-55-3. (slovenština) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Josef Jan Litomiský matriční zápis o narození (polovina zápisu).jpg
matriční zápis o narození Josefa Jana Litomiského, matrika N 1886-1915 Hořiněves SOA Zámrsk (polovina dochovaného zápisyu)
Josef Litomiský.jpg
Josef Jan Litomiský český řeholník