Josef Kokeš

Josef Kokeš
Narození16. listopadu 1906
Želiv
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí25. prosince 1967 (ve věku 61 let)
Kadaň
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánímalíř a učitel
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Josef Kokeš (16. listopadu 1906, Želiv[1]25. prosince 1967, Kadaň) byl malíř a výtvarný pedagog. Studoval učitelský ústav v Čáslavi, obor matematika a kreslení.

Život

Narodil se do rodiny obuvníků ze Želiva, jeho dědeček přišel do Želiva jako nemanželský syn z rodiny měšťanů z Hořovic. V létě roku 1945 se rodina přestěhovala do Kadaně a Josef Kokeš nastoupil jako učitel, později zástupce ředitele na střední škole v Kadani. Velmi brzy pro sebe objevil nový kraj i malířsky. Jeho malířské dílo je rozptýleno v mnoha domácnostech v Kadani, ale především žije jeho dílo pedagogické v pokračovatelích – žácích, kteří se ke svému učiteli hlásí jako k někomu, kdo jim pomáhal otvírat oči a přivedl je na práh umění (např. Vojtěch Kraus, Pavel Wolf). Josef Kokeš samozřejmě miloval umění a velice si vážil Františka Tichého, návštěvám se chlubil půvabnou grafikou klauna, který visela v prvním patře domku, kde Kokešovi bydleli. Zároveň byl také vášnivým rybářem. A tak byl často vidět někde na druhém břehu Ohře, jak má položené pruty a rozložený malířský stojan a maluje. Jeho obrazy nemají jen výtvarnou hodnotu, ale také hodnotu historickou, protože zachycují Kadaň ještě v dobách před bouřlivým rozvojem v 60. a 70. letech, kdy se kolem Kadaně stavěla jedna elektrárna za druhou. Jeho žena byla také učitelkou a tvořili spolu pozoruhodný pár. Na ryby jezdil také do svého rodného Želiva a i když z Vysočiny odešel, s láskou na ní vzpomínal. Návštěva u nich doma byl jistě pro všechny návštěvníky zážitkem, paní učitelka byla výborná kuchařka a dělala pozoruhodný kompot z bezinek, ořechů a čeho ještě? snad rozinek (recept autor bohužel nemá). A i když to asi na wikipedii zcela nepatří, dovolte malou vzpomínku na jeho rybářskou vášeň. U domku stála jako solitér malá višeň, když višně dozrávaly, část, řekl bych ta menší, posloužila paní Kokešové v kuchyni, ta větší stále visela na stromě. Když jsem se jako kluk přikradl ke stromu pan učitel Kokeš se zamračil (ale bylo to laskavé) a řekl: To nemůžeš, ty mám na tlouště... Ale že byly sladké... Josef Kokeš je i se svou manželkou Jarmilou pohřbený na želivském hřbitově.

Odkazy

Reference

  1. DigiArchiv SOA v Třeboni - ver. 16.08.05. digi.ceskearchivy.cz [online]. [cit. 2016-08-08]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“