Josef Lhota

Josef Lhota
Narození12. března 1895
Rakovník
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí1982 (ve věku 86–87 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánímalíř, grafik, loutkář a ilustrátor
RodičeAugustin Lhota
PříbuzníAntonín Lhota dědeček
Albín Lhota bratranec
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Josef Lhota, křtěný Josef Augustin (12. března 1895 Rakovník[1] - 1982 Praha), byl český malíř, ilustrátor, grafik a loutkář.

Život

Josef Lhota pocházel s rakovnické dynastie Lhotů[2]. Narodil se v Rakovníku do rodiny profesora Augustina Lhoty a jeho ženy Mathildy roz. Burkové.[1] Vyrůstal spolu se staršími sourozenci, bratrem Antonínem (*1884)[3][4] a sestrou Rudfínou (*1888)[5]. Oba bratři měli nadání pro výtvarné umění v čemž je podporoval i jejich otec, který působil na rakovnické reálce coby profesor kreslení. Josef absolvoval základní a střední školu v rodném městě a za dalším vzdělání odešel do Prahy.

V Praze absolvoval v letech 1913-1916 tři ročníky všeobecné školy umělecko-průmyslové u prof. E. Dítěte a následně jeden rok navštěvoval speciální školu u prof. J. Schikanedra. V dalším studiu pokračoval v letech 1917–1921 na malíšské akademii u prof. M.Pirnera, během výuky získal státní stipendium per 400 Kč.[6]

Josef Lhota se zabýval, mimo jiného i tvorbou loutek, návrhů loutkových kostýmů a zhotovil i proscénium a opony pro loutkové divadlo Procul Negotiis[7] a rovněž zde působil jako loutkář. V roce 1930 zhotovil pro rodinné loutkové divadlo rodiny Scheinerů proscénium, oponu a loutky a v následujícím roce navrhl kostýmy loutek pro hru Jariny Scheinerové Na Válečné stezce[8].

Maloval figurální obrazy, podobizny, genry, kreslil ilustrace a ex libris, portrétoval významné osobnosti politického života, např. presidenta T. G. Masaryka a další.

Zastoupení ve sbírkách galerií a muzeí

Výstavy

Kolektivní

  • 1933 Sto let rakovnické reálky 1833-1933, Rakovník
  • 1939 Národ svým výtvarným umělcům, Praha
  • 1996 Malířská dynastie Lhotů a Rakovník, Rabasova galerie Rakovník

Odkazy

Literatura

  • 1936 Kulturní adresář ČSR (Biografický slovník žijících kulturních pracovníků a pracovnic), Českolipská knih a kamenotiskárna, Česká Lípa
  • 1950 Toman, Prokop, Nový slovník československých výtvarných umělců. 3. vyd. Díl II. Praha: Tvar, 1950, str. 30
  • 1993 Nový slovník československých výtvarných umělců (II. díl; L – Ž), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava
  • 1995 Signatury českých a slovenských výtvarných umělců, Výtvarné centrum Chagall, Ostrava
  • 2001 Slovník českých a slovenských výtvarných umělců 1950–2001 (VII. L – Mal), Výtvarné centrum Chagall, Ostrava
  • 2005 Encyklopedie výtvarníků loutkového divadla v českých zemích a na Slovensku od vystopovatelné minulosti do roku 1950 (A – L), Nakladatelství Nucleus, Hradec Králové
    • Knížák, Milan, Encyklopedie výtvarníků loutkového divadla v českých zemích a na Slovensku od vystopovatelné minulosti do roku 1950. 1. vyd. A-L. Hradec Králové: Nucleus HK, 2005, str. 540

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Josef Lhota, signatura.jpg
Josef Lhota, signatura