Josef Neugebauer (malíř)
Josef Neugebauer | |
---|---|
Autoportrét | |
Narození | 14. dubna 1810 Vídeň Rakouské císařství |
Úmrtí | 8. srpna 1895 Melk Rakousko-Uhersko |
Alma mater | Akademie výtvarných umění ve Vídni |
Povolání | malíř a hudební skadatel |
Ocenění | Zlatý kříž císaře Františka Josefa I. (1873) |
multimediální obsah na Commons | |
Seznam děl v databázi Národní knihovny | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Josef Neugebauer, psán také Joseph Neugebauer ( 14. dubna 1810 Vídeň – 8. srpna 1895 Melk), byl rakouský malíř portrétů, náboženských obrazů, žánrů a zátiší, a hudební skladatel.
Život
Nejprve se učil malbě soukromě u Sigmunda von Pergera ve Vídni a v letech 1831–1838 vystudoval malbu a kresbu na Akademii výtvarných umění ve Vídni u profesorů Antona Pettera, Johanna Endera, Josefa Redla a Leopolda Kupelwiesera. Přátelil se s malířem Antonem Ebertem, kterého portrétoval.
Již během studií ve Vídni od roku 1830 pracoval jako portrétista, brzy se dostal k císařskému dvoru. Od roku 1839 si jej rodina arcivévody Karla Ludvíka najala jako učitele kreslení. Od roku 1838 se účastnil každoročních výstav Akademie výtvarných umění u Svaté Anny ve Vídni, později výstav Rakouského uměleckého spolku (Künstlerverein).
V letech 1850–1852 byl na studijní cestě ve Florencii a Římě, kde se setkal s papežem Piem IX., kterého portrétoval, stejně jako kardinála Giacoma Antonelliho. Dále procestoval Německo, Francii a Anglii.
Od 50. let 19. století portrétoval představitele českých a rakouských šlechtických rodin. V letech 1855 a 1858 vystavoval obrazy v Praze, zejména touto cestou se jeho dílo dostalo do českých chrámů i do soukromých sbírek. Protějškové oltářní obrazy Nejsvětějšího srdce Páně a Srdce Mariina visely v Praze na Malé Straně v kostele svatého Karla Boromejského.
V roce 1866 jej rada Akademie výtvarných umění ve Vídni přijala za svého člena a v roce 1869 byl přijat do Künstlerhausu. Portrétoval několikrát císaře Františka Josefa I., císařovnu Alžbětu a jejich děti. Císař jej v lednu 1873 poctil návštěvou v jeho vídeňském ateliéru a téhož roku vyznamenal Rytířským křížem Řádu Františka Josefa I.
Po smrti své manželky se v roce 1884 odstěhoval do opatství v Melku, kde měl ateliér a do vysokého věku maloval, převážně zátiší ve stylu biedermeieru, ale také portréty, napříklada opata Wilhelma z Melku.[1]
Dílo
Svými obrazy je zastoupen v Uměleckohistorickém muzeu ve Vídni, v Rakouské národní galerii v Belvederu i v grafické sbírce Albertině ve Vídni, v dalších rakouských a českých sbírkách. Velký portrét císařovny Alžběty vlastní Slezské zemské muzeum v Opavě. V opatství Melk je velký soubor 188 obrazů, 30 skicářů a množství studií, z toho 152 ve stálé expozici „Galerie Neugebauer“. Jeho kopie Mozartova portrétu od Josepha Langeho v Mozartově muzeu v Salcburku. Neugebauerovy portrétní malby převáděli do grafických tisků Josef Kriehuber, Franz Eybl, Eduard Kaiser a další.
Jako skladatel se věnoval chrámové hudbě. V roce 1870 vydal tři ofertoria a zkomponoval mariánské písně, uvedené mj. v Karlskirche ve Vídni.[2]
Galerie
Gloria Jana Nepomuka (1847), Wullersdorf
Portrét manželky (kolem 1850)
Albert Nostitz-Rieneck (asi 1856)
Císařovna Alžběta (1857)
Korunní princ Rudolf (1860)
Pianistka Marie Alžběta Šliková
Hrabě Franz Kuefstein (1871)
Zátiší s drúbeží
Odkazy
Reference
Literatura
- Constantin von Wurzbach: Neugebauer, Joseph in: Biographisches Lexikon des Kaiserthums Oesterreich. 20. Theil. Kaiserlich-königliche Hof- und Staatsdruckerei, Wien 1869, s. 252
- Hülmbauer, Elisabeth (editorka): Kunst des 19. Jahrhunderts. Bestandskatalog der Österreichischen Galerie des 19. Jahrhunderts, Svazek 3, Österreichischen Galerie Belvedere, Wien 1992, s. 208-209
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Josef Neugebauer na Wikimedia Commons
- Josef Neugebauer v informačním systému abART
Média použitá na této stránce
↑ Civil flag or Landesfarben of the Habsburg monarchy (1700-1806)
↑ Merchant ensign of the Habsburg monarchy (from 1730 to 1750)
↑ Flag of the Austrian Empire (1804-1867)
↑ Civil flag used in Cisleithania part of Austria-Hungary (1867-1918)
House colours of the House of Habsburg
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Elise Gräfin Schlik (1790-1855), Pianistin, Dichterin, Schwester des berühmten Generals. Lithographie von Josef Kriehuber, um1850
Albert Graf Nostitz-Rieneck (1807-1871), Oberstlandmarschall des Königreiches Böhmen. Lithographie von Josef Kriehuber. Nach einem Gemälde von Josef Neugebauer.
Portrét Alžběty Bavorské, rakouské císařovny přezdívané Sissi, ze sbírek Slezského zemského muzea bude také jedním z exponátů výstavy Země a její pán.
Autor: BSonne, Licence: CC BY 4.0
Pfarrkirche hl. Georg, Wullersdorf, Niederösterreich - Ölbild hl. Johannes Nepomuk (Josef Neugebauer, 1846) im Presbyterium
Der Dargestellte trägt unter seinem Frack die rot-grüne Schärpe des St. Stephansordens, am Anzugrevers hat er den Orden selbst angesteckt. Um den Hals gebunden, schmückt ihn der Orden vom Goldenen Vlies. Der breite Wangenbart ist als modisches Attribut der Zeit zu werten. Sein aufmerksamer Blick ist direkt auf den Betrachter gerichtet.