Josef Novák (radiotelegrafista)

pplk. Josef Novák
Narození21. listopadu 1921
Slatina
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí18. listopadu 1943 (ve věku 21 let)
Biskajský záliv v prostoru Brestu
FrancieFrancie Francie
Příčina úmrtísestřelen
Místo pohřbenítělo nenalezeno
Národnostčeská
Povoláníčíšník, palubní radiotelegrafista a střelec
Zaměstnavateléhotel Jordans, Royal Air Force
Znám jakoos. č. V-45, RAF 788266
ChoťDorothy Čelanská
Dětine
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef Novák (21. listopadu 1921 Slatina18. listopadu 1943 Biskajský záliv) byl český palubní radiotelegrafista 311. československé bombardovací perutě RAF.

Život

Před druhou světovou válkou

Josef Novák se narodil 21. listopadu 1921 ve Slatině na Litoměřicku. Vychodil měšťanskou školu v Libochovicích, jeden rok strávil u německé rodiny v Libochovanech, aby se zdokonalil v německém jazyce. Vyučil se číšníkem v hotelu Belvedere v Praze. Zde se seznámil s Dr. Vojáčkem, který mu dopomohl k získání pracovního povolení ve Spojeném království. Zde od roku 1937 pracoval jako osobní sluha a zahradník a zdokonaloval se v kurzech angličtiny. Díky kontaktům, které získal na československé ambasádě, začal pracovat jako číšník v hotelu Jordans v Londýně. Zde se mj. seznámil s Janem Masarykem, který mu pomohl prodloužit pracovní povolení.

Druhá světová válka

Po vypuknutí druhé světové války se Josef Novák 3. července 1940 přihlásil do Československé armády v zahraničí. Byl přijat do Royal Air Force, zařazen do 311. československé bombardovací perutě a vycvičen jako palubní střelec a radiotelegrafista. V červnu 1942 se oženil s pracovnicí československého konzulátu Dorothy Čelanskou. Absolvoval sedmnáct úspěšných operačních letů. V roce 1942 se oženil s britskou občankou Edith Smith. Dne 18. listopadu 1943 odstartoval jako příslušník posádky stroje Consolidated B-24 Liberator GR Mk.V BZ872 "E" pod velením Metoděje Šebely k dalšímu protiponorkovému hlídkovému letu nad Biskajský záliv, ze kterého se již nevrátil. Poslední zpráva pochází z času 13.10 hodin a hovoří o nutnosti přistát na moři z důvodu závady motoru. Dle německých záznamů byl jeho letoun pravděpodobně sestřelen dvojicí německých stíhaček Messerschmitt Bf 109 v prostoru Brestu. Jeho tělo moře nevyplavilo. Dosáhl hodnosti rotného.

Posmrtná ocenění

  • Josefu Novákovi byl in memoriam udělen Československý válečný kříž 1939
  • Josef Novák byl v roce 1991 povýšen in memoriam do hodnosti podplukovníka
  • V roce 2001 byla Josefu Novákovi v rodné Slatině na hostinci "U Nováků" odhalena pamětní deska[1]

Odkazy

Související články

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Josef Novak (1921 1943).jpg
Josef Novák (* 21. listopadu 1921 Slatina – 18. listopadu 1943 Biskajský záliv) byl český palubní radiotelegrafista 311. československé bombardovací perutě RAF.