Josef Omáčka

Josef Omáčka
Základní informace
Narození30. března 1869
Beroun
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí20. října 1939 (ve věku 70 let)
Rakovník
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Žánryklasická hudba, duchovní hudba a opera
Povolánívarhaník, sbormistr a hudební skladatel
Nástrojevarhany
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef Omáčka (30. března 1869 Beroun[1]20. října 1939 Rakovník[2]) byl český varhaník a hudební skladatel.

Život

Základy hudebního vzdělání získal ve svém rodišti u místních varhaníků Nešvery a Šťastného. V roce 1884 vstoupil na Varhanickou školu v Praze. Vedle toho navštěvoval Pivodovu a Lukesovu pěveckou školu a studoval hru na housle u J. Štrogla a hru na klavír u Hugo Rosiho. Ještě v době studií byl varhaníkem v kostele maltézského řádu Panny Marie pod řetězem. Po absolvování školy byl krátce ředitelem kůru ve Zbraslavi a v Kouřimi.

V roce 1890 se stal učitelem hudby na reálném gymnáziu a ředitelem kůru v Rakovníku. Zde již setrval až do své smrti. Za jeho působení se Rakovník stal centrem kulturního života kraje. Byl sbormistrem zpěváckého spolku a založil smyčcové kvarteto. Z hudebníků Rakovníka a okolí vytvořil hudební soubor, se kterým prováděl i opery (Hubička, Prodaná nevěsta, V studni, Dobrou noc, pane Pantalone), operety (Žádný muž a tolik děvčat, Edip král) a uvedli i Stabat Mater Antonína Dvořáka. Vedle toho dbal na vysokou úroveň chrámového sboru, kde uvedl na 70 mší předních českých i světových skladatelů.

V roce 1929 se vzdal řízení pěveckého spolku a svou činnost omezil na chrám sv. Bartoloměje a hudební výuku na Reálném gymnáziu Zikmunda Wintra. Za svou dlouholetou práci získal zlatou medaili a v roce 1939 i čestné uznání zemské školní rady.

Bratr Karel Omáčka (1874–1938) byl rovněž hudebníkem. Působil jako ředitel kůru v Suchdole nad Lužnicí a byl autorem drobných skladeb.

Dílo

Kostel sv. Bartoloměje, Rakovník

Jeho skladatelské dílo obsahuje 96 číslovaných děl, což představuje na 212 jednotlivých skladeb. Zhruba polovinu z tohoto počtu jsou chrámové skladby.

Významnější díla:

  • Na českém mlýně (opera)
  • Jubilejní, kantáta pro dětský sbor, sóla, recitaci a orchestr k výročí 100 let rakovnické reálky
  • Hudba ke cvičení s kužely na VI. všesokolskému sletu
  • 4 mše
  • Ave Maria
  • 4 pastorální Pange lingua
  • Touha po domovu pro housle a klavír
  • Maličkosti, klavírní kvintet
  • Valčíky pro smyčcový kvintet
  • Smuteční hudba
  • Píseň Čechův, mužský sbor
  • Rakovnická, ženský sbor

Odkazy

Reference

  1. Farnost Beroun. Matriční záznam o narození a křtu [online]. Státní oblastní archiv v Praze [cit. 2014-05-26]. Dostupné online. 
  2. Úmrtí rakovnického hudebního skladatele. Národní listy. 21. 10. 1939, s. 3. Dostupné online. 

Literatura

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Josef Omacka.jpg
Hudební skladatel Josef Omáčka (1869–1939)
Rak kostel a zvonice DSCN1407.JPG
Autor: Jan Sokol, Licence: CC BY-SA 3.0
Kostel sv. Bartoloměje a zvonice v Rakovníce