Josef Petr Ondok

Doc. Josef Petr Ondok, CFSsS
Narození2. září 1926
Mydlovary
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí19. srpna 2003 (ve věku 76 let)
České Budějovice
ČeskoČesko Česko
Místo pohřbeníhřbitov Mladé
Povolánípedagog, spisovatel, katolický kněz a filozof
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Josef Petr Ondok (2. září 1926 Mydlovary19. srpna 2003 České Budějovice) byl český katolický kněz, řeholník, spisovatel a vědec.

Biografie

Josef Ondok vystudoval Gymnázium Jana Valeriána Jirsíka v Českých Budějovicích, po maturitě studoval teologii a filosofii v Brně. V 18 letech byl přijat do Kongregace bratří Nejsvětější Svátosti a přijal řeholní jméno Petr. Po nástupu Komunistického režimu v Československu byl tajně vysvěcen na kněze biskupem Kajetánem Matouškem 21. června 1951. 21. září byl zatčen a ve vykonstruovaném procesu byl odsouzen k 17 letům vězení. Vězněn byl 12 let, z toho 2 roky musel těžit uranovou rudu v Jáchymově. Dále prošel mnoho komunistických lágrů Mírov, Valdice, Leopoldov…). Po propuštění pracoval jako zaměstnanec JZD v Mydlovarech. Až do roku 1989 byl stále sledován agenty StB, do jeho bytu byl tajně umístěn policejní odposlech.

V roce 1968 byl rehabilitován a mohl dokončit studia. V roce 1969 získal doktorát z logiky (práce Interogativní logika). Poté působil krátce jako výpomocný kněz, pak jako správce kostela Panny Marie Růžencové v Českých Budějovicích (v klášteře kongregace Petrínů) a současně pracoval jako odborný a vědecký pracovník v třeboňském oddělení Botanického ústavu ČSAV (19691991), kde se zabýval aplikací matematického modelování a systémové analýzy pro ekologické procesy. Účastnil se mnoha mezinárodních odborných seminářů. Státní moc mu opět odňala souhlas k vykonávání duchovní služby. Tajně vykonával po rodinách a mezi mládeží pastorační činnost.

Po pádu komunistického režimu přednášel (19912003) na Jihočeské univerzitě na katedře filosofie Teologické fakulty etiku a filosofii a dále působil na Biologické fakultě Jihočeské univerzity. Habilitoval se v oboru ekologie. Je po něm pojmenována knihovna Teologické fakulty Jihočeské univerzity, která nese jméno Knihovna Josefa Petra Ondoka.[1]

Jeho vědecké práce jsou vysoce ceněny[zdroj?!], avšak řada z nich je zatím stále v rukopisech.

Je pohřben na hřbitově v Mladém.

Vydaná díla

  • Důkaz, nebo hypotéza Boha?
  • Člověk a příroda. Hledání etického vztahu
  • Bioetika
  • Přírodní vědy a teologie
  • Muklovský Vatikán- popisuje pobyt v komunistických koncentrácích
  • Řeč o Bohu
  • Bioetika, biotechnologie a biomedicína
  • Ateismus, vesmír a Bůh
  • Bereme smích vážně?této knihy si Dr. Ondok dle vlastních slov vážil nejvíc

Reference

  1. . GÁLIS, Radek. Knihovna nese jméno kněze a biologa Josefa Petra Ondoka. Českobudějovický deník, 2013, 270, s. 5. ISSN 1802-0798.

Literatura

  • Rudolf Pravda: Z galerie jihočeských vlasteneckých kněží. Kapitoly z církevních a kulturních dějin jižních Čech, České Budějovice 2006, ISBN 80-86074-27-7

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“