Josef Skřivánek

Josef Skřivánek
Josef Skřivánek
Josef Skřivánek
Narození19. listopadu 1868
Čáslav
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí28. ledna 1934 (ve věku 65 let)
Čáslav
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povoláníarchitekt
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef Skřivánek (19. listopadu 1868 Čáslav[1]28. ledna 1934 Čáslav) byl český stavitel, architekt, a také ochotnický divadelní herec, režisér a scénograf.

Život a dílo

Josef Skřivánek se narodil v rodině Františka Skřivánka, mistra tesařského a zednického, od roku 1864 provozovatele místní stavební firmy a později i první zdejší kruhové cihelny. František Skřivánek se svými stavbami výrazně zapsal do architektonické podoby města – právě v roce, kdy se narodil jeho syn Josef, zahájil práci na své zřejmě nejvýznamnější místní stavbě, budově Dusíkova divadla – a obyvatelé na jeho počest dokonce nazvali nové předměstí, které roku 1900 vzniklo u Podměstského rybníka směrem k Žakům, jeho jménem: "Skřivánkov". Celkem František Skřivánek postavil v Čáslavi a okolí přes 200 budov a průmyslových objektů; mezi nimi například v letech 1884-85 místní muzeum podle plánu Františka Tetřeva.

Jeho syn a pozdější profesní nástupce Josef nejprve vystudoval průmyslovou školu v Praze a pak zřejmě deset let pracoval v karlínské firmě architekta Františka Nekvasila. Během této desetileté praxe údajně působil i v Bělehradu v Uhrách. V roce 1895 se vrátil do Čáslavi; otec mu po dvou letech postoupil vedení stavební firmy a společně pak realizovali či spolurealizovali některé další místní významné stavby, například synagogu (postavena v letech 1897–1899 dle návrhu Wilhelma Stiassnyho) či chudobinec. Po otcově smrti (12. října 1918) založil Josef Skřivánek společnou firmu s Václavem Svobodou, dalším místním stavitelem.

Během svého působení v Čáslavi vytvořil Josef Skřivánek, ať již sám, s otcem nebo Václavem Svobodou, řadu plánů veřejných budov, např. na přístavbu gymnázia či občanskou záložnu a postavil zde mnoho objektů, mezi nimi třeba okresní nemocnici, sokolovnu či poštu. Kolem roku 1910 začal také v Čáslavi spolu s architekty přizvanými z Prahy vystupovat v roli porotce architektonických soutěží a řadu zakázek následně získal jako prováděcí architekt. Podílel se i na rozsáhlé opravě a částečné rekonstrukci místního kostela svatého Petra a Pavla, která probíhala pod vedením Kamila Hilberta v letech 1908–1911; Skřívánkova firma například provedla zdejší štíty, byla pověřena škrabáním omítky a hledáním fresek a zejména se zasloužila o nové krovy. V roce 1911 získal Josef Skřivánek zakázku na rekonstrukci a modernizaci Dusíkova divadla. Po první světové válce se Skřivánkova stavební společnost podílela ve spolupráci i samostatně na obnově řady městských památek (například obnovovala průčelí městské radnice); firma Skřivánek a Svoboda se věnovala především realizacím soukromých staveb a oblasti levného sociálního bydlení. Po ničivém požáru Dusíkova divadla se letech 1923–1924 Josef Skřivánek ujal také veškerých prací souvisejících se stavbou nové budovy.

Skřivánkova stavební a architektonická činnost se neomezovala jen na Čáslav a její nejbližší okolí. V roce 1924 například realizoval budovu inhalatoria a pavilon Ottovka v lázních Luhačovice, současně zde navrhl pavilon tenisového klubu. V roce 1925 realizoval Divišovo divadlo v Žamberku a byl také spoluautorem projektu rekonstrukce Tylova divadla v Kutné Hoře.

Kromě stavitelské činnosti se Josef Skřivánek aktivně podílel i na čáslavském veřejném životě – byl například členem výboru Včely Čáslavské či výboru místního pěveckého spolku Hlahol. Nejintenzivněji se však věnoval práci v místní Jednotě divadelních ochotníků, kde byl velmi aktivním hercem (hrál ve více než 300 divadelních hrách), od roku 1901 scénografem a od roku 1903 také hlavním režisérem, kterým zůstal až do roku 1932. Za doby jeho působení v Dusíkově divadle byl čáslavský ochotnický spolek považován za jeden z nejlepších na českém venkově. Při ničivém požáru čáslavského divadla na Nový rok roku 1923 nasadil Josef Skřivánek spolu s několika ochotníky a vojíny čáslavské posádky vlastní život, aby z hořící budovy zachránil téměř celou knihovnu s archivem a inventář šaten.

Zemřel dne 28. ledna 1934; o rok později odhalili čáslavští ochotníci ve foyeru Dusíkova divadla jeho bustu.

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Josef Skřivánek (1868-1934).jpg
Josef Skřivánek (1868 - 1934), Český stavitel, architekt, ochotnický herec, scénograf a režisér.