Josef Toman (kněz)

Amplissimus Dominus
Jeho Milost P. Mgr. Josef Toman
děkan Královské stoliční kapituly sv. Petra a Pavla v Brně
Církevřímskokatolická
Provinciemoravská
MetropoleOlomouc
Diecézebrněnská
SídloBrno
Svěcení
Kněžské svěcení26. 7. 1904
Vykonávané úřady a funkce
Zastávané úřady
Osobní údaje
Datum narození14. ledna 1880
Místo narozeníNetín, Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí8. prosince 1957 (ve věku 77 let)
Místo úmrtíBrno, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníÚstřední hřbitov v Brně
Národnostmoravská
Povolání
Církevní heraldika
Církevní heraldika
Římskokatolický duchovní
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef Toman (14. ledna 1880 Netín8. prosince 1957 Brno) byl moravský římskokatolický duchovní, prelát Královské stoliční kapituly u sv. Petra a Pavla v Brně.

Životopis

Roku 1899 maturoval na gymnáziu v Třebíči. Po dvou semestrech na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze přešel na bohoslovecký ústav do Brna. Kněžské svěcení přijal 26. července 1904. Na teologické fakultě v Olomouci získal doktorát teologie.

Jako kněz působil nejprve v Prosiměřicích, později v Brně. Zde byl nejprve katechetou a následně představeným chlapeckého semináře. V letech 1919 až 1923 byl duchovním správcem starovické farnosti. Následně se stal profesorem bohosloví na biskupském semináři v Brně. V roce 1950 byl jmenován sídelním kanovníkem Královské stoliční kapituly v Brně (instalován 13. dubna 1950). Dne 8. listopadu 1952 byl jmenován arcijáhnem a následně prelátem Královské stoliční kapituly sv. Petra a Pavla v Brně (benedikován 8. prosince 1952)

Angažoval se také v zájmových organizacích. Byl mj. předsedou Ústřední Jednoty Reifeisenek v Brně, místopředsedou Moravské banky. Ve třicátých letech se souhlasem brněnského biskupství zastupoval ve výše uvedených hospodářských organizacích Československou stranu lidovou.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“