Josef Vacek (kadeřník)
Josef Vacek | |
---|---|
Narození | 22. května 1883 Rosice u Chrudimi Rakousko-Uhersko |
Úmrtí | 1947 (ve věku 63–64 let) Praha Československo |
Povolání | kadeřník, podnikatel a továrník |
Choť | Aloisie Vacková (roz. Šťastná) |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Josef Vacek (22. května 1883 Rosice u Chrudimi – 1947 Praha) byl český kadeřník, podnikatel a továrník vlastnící a provozující kadeřnický a holičský salón na pražském Václavském náměstí, tehdy patrně největší kadeřnický salón v prvorepublikovém Československu, a rovněž továrnu na zpracování vlasů v Chrasti u Chrudimi, ve své době největší podnik svého druhu v Evropě.
Život
Mládí
Narodil se v Rosicích u městečka Chrast nedaleko Chrudimi na západ od Prahy do nemajetné rodiny Antonína a Anny, rozené Malinové z Rosic. Vyučil se holičem a vlásenkářem, následně se přesunul do Prahy. Roku 1908 se zde oženil s Aloisií Šťastnou (* 1888) z Prahy II a založil rodinu, v rámci sňatku mu byla zřízena též domovská přihláška.
Podnikání
Zavedl si vlastní obchod s vlasy, používanými především pro výrobu paruk a příčesků, který posléze přeměnil ve velkoobchod a rozšířil své obchodní styky na celé tehdejší Rakousko-Uhersko. Zanedlouho pak zřídil vlastní výrobu vlasového zboží. Roku 1918 zakoupil továrnu na zpracování vlasů bratří Heislerů v Chrasti, založenou zde roku 1860 podnikatelem Josefem Heislerem jakožto nejstarší továrna svého druhu v Evropě, nacházející se jen několik kilometrů od Rosic, Vackovy rodné obce. Podnik zdárně rozvíjel a postupně z něj vytvořil největší závod zpracovávající lidské vlasy v Evropě. Vlasový materiál se do podniku skupoval v českých zemích i byl dovážen ze zahraničí, např. z Číny či asijského Ruska, neboť bylo žádoucí zpracovávat vlasy různých typů.
Kadeřnictví J. Vacek
Okolo roku 1920 si v budově Státní banky československé na pražském Václavském náměstí 796/42 otevřel vlastní kadeřnický salón, rozsáhlý luxusní podnik, v době největšího rozkvětu zaměstnávající až 60 lidí.[1] V rámci období První republiky se hotel stal vyhlášeným po celém Československu a dotvářel kolorit Václavského náměstí jako jednoho z hlavních módních center ve městě. Součástí podniku byla též prodejna vlásenkářského zboží z chrastské továrny či potřeby pro holiče a kadeřníky.
Roku 1922 byl jmenován byl obchodním radou. Rovněž byl oborově spolkově činným jakožto předseda kadeřnického klubu Marcel v Praze.
Úmrtí
Zemřel roku 1947 v Praze ve věku 63 nebo 64 let.
Po převzetí moci ve státě komunistickou stranou v Československu v únoru 1948 byly Vackovy podniky roku 1950 znárodněny, vlásenkářská továrna v Chrasti posléze spadala pod národní podniky Pomocného filmového průmyslu, následně pak Filmový průmysl a laboratoře.
Odkazy
Reference
- ↑ Divadelní služba - Váš nový partner!. divadelnisluzba.cz [online]. [cit. 2023-01-08]. Dostupné online.
Literatura
- Český svět: illustrovaný čtrnáctidenník. Praha: Karel Hipman, 1918-1919, 15. Dostupné online
- Národní politika. Praha: V. Nedoma, 01.11.1925, 43(299). s. 6. ISSN 1805-2444. Dostupné online
- SEKANINA, František. Album representantů všech oborů veřejného života československého. Praha: Umělecké nakladatelství Josef Zeibrdlich, 1927, s. 1166. Dostupné online
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Josef Vacek na Wikimedia Commons
- Archiv firmy J. Vacek Archivováno 8. 1. 2023 na Wayback Machine.
- Rodina Heislerova v Chrasti
- Soupis obyvatel města Prahy
Média použitá na této stránce
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Praha-Nové Město, Václavské náměstí 796/42, 44 a 46, též Štěpánská č. o. 44, Poštovní šekový úřad, Investiční banka, dnes Komerční banka.
Autor: Neznámý , Licence: CC BY-SA 4.0
Album representantů všech oborů veřejného života československého - 1927 - Josef Vacek (hairdresser)