Josef Vacek (kadeřník)

Josef Vacek
Narození22. května 1883
Rosice u Chrudimi
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí1947 (ve věku 63–64 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povoláníkadeřník, podnikatel a továrník
ChoťAloisie Vacková (roz. Šťastná)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef Vacek (22. května 1883 Rosice u Chrudimi1947 Praha) byl český kadeřník, podnikatel a továrník vlastnící a provozující kadeřnický a holičský salón na pražském Václavském náměstí, tehdy patrně největší kadeřnický salón v prvorepublikovém Československu, a rovněž továrnu na zpracování vlasů v Chrasti u Chrudimi, ve své době největší podnik svého druhu v Evropě.

Život

Mládí

Narodil se v Rosicích u městečka Chrast nedaleko Chrudimi na západ od Prahy do nemajetné rodiny Antonína a Anny, rozené Malinové z Rosic. Vyučil se holičem a vlásenkářem, následně se přesunul do Prahy. Roku 1908 se zde oženil s Aloisií Šťastnou (* 1888) z Prahy II a založil rodinu, v rámci sňatku mu byla zřízena též domovská přihláška.

Podnikání

Zavedl si vlastní obchod s vlasy, používanými především pro výrobu paruk a příčesků, který posléze přeměnil ve velkoobchod a rozšířil své obchodní styky na celé tehdejší Rakousko-Uhersko. Zanedlouho pak zřídil vlastní výrobu vlasového zboží. Roku 1918 zakoupil továrnu na zpracování vlasů bratří Heislerů v Chrasti, založenou zde roku 1860 podnikatelem Josefem Heislerem jakožto nejstarší továrna svého druhu v Evropě, nacházející se jen několik kilometrů od Rosic, Vackovy rodné obce. Podnik zdárně rozvíjel a postupně z něj vytvořil největší závod zpracovávající lidské vlasy v Evropě. Vlasový materiál se do podniku skupoval v českých zemích i byl dovážen ze zahraničí, např. z Číny či asijského Ruska, neboť bylo žádoucí zpracovávat vlasy různých typů.

(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Budova někdejší Státní banky československé na Václavském náměstí v Praze, v jejímž přízemí sídlil Vackův pražský podnik

Kadeřnictví J. Vacek

Okolo roku 1920 si v budově Státní banky československé na pražském Václavském náměstí 796/42 otevřel vlastní kadeřnický salón, rozsáhlý luxusní podnik, v době největšího rozkvětu zaměstnávající až 60 lidí.[1] V rámci období První republiky se hotel stal vyhlášeným po celém Československu a dotvářel kolorit Václavského náměstí jako jednoho z hlavních módních center ve městě. Součástí podniku byla též prodejna vlásenkářského zboží z chrastské továrny či potřeby pro holiče a kadeřníky.

Roku 1922 byl jmenován byl obchodním radou. Rovněž byl oborově spolkově činným jakožto předseda kadeřnického klubu Marcel v Praze.

Úmrtí

Zemřel roku 1947 v Praze ve věku 63 nebo 64 let.

Po převzetí moci ve státě komunistickou stranou v Československu v únoru 1948 byly Vackovy podniky roku 1950 znárodněny, vlásenkářská továrna v Chrasti posléze spadala pod národní podniky Pomocného filmového průmyslu, následně pak Filmový průmysl a laboratoře.

Odkazy

Reference

  1. Divadelní služba - Váš nový partner!. divadelnisluzba.cz [online]. [cit. 2023-01-08]. Dostupné online. 

Literatura

  • Český svět: illustrovaný čtrnáctidenník. Praha: Karel Hipman, 1918-1919, 15. Dostupné online
  • Národní politika. Praha: V. Nedoma, 01.11.1925, 43(299). s. 6. ISSN 1805-2444. Dostupné online
  • SEKANINA, František. Album representantů všech oborů veřejného života československého. Praha: Umělecké nakladatelství Josef Zeibrdlich, 1927, s. 1166. Dostupné online

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Václavské náměstí, Poštovní šekový úřad.jpg
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Praha-Nové Město, Václavské náměstí 796/42, 44 a 46, též Štěpánská č. o. 44, Poštovní šekový úřad, Investiční banka, dnes Komerční banka.
Album representantů všech oborů veřejného života československého - 1927 - Josef Vacek (kadeřník).png
Autor: NeznámýUnknown author, Licence: CC BY-SA 4.0
Album representantů všech oborů veřejného života československého - 1927 - Josef Vacek (hairdresser)