Josef Vacke

Josef Vacke
Narození18. července 1907
Praha
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí8. prosince 1987 (ve věku 80 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Národnostčeská
Alma materAkademie výtvarných umění v Praze
Povoláníumělec, akademický malíř
Partner(ka)Lucie Klímová
Boženka Škodová
Významná dílakrajinomalba, květiny a kytice
PodpisPodpis
Webová stránkahttp://josefvacke.webmium.com/zivotopis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Josef Vacke, vlastním jménem Josef Watzke (18. července 1907, Praha[1][2]8. prosince 1987, Praha), byl akademický malíř, žák krajinářské speciálky profesora Otakara Nejedlého.

Životopis

Narodil se v rodině účetního Karla Watzkeho (1874–??) a jeho manželky Anny, rozené Zykové (1876–??)[1]. Měl starší bratry Vladimíra (*1900)[p 1] a Karla (*1902).[2]

Josef Vacke se několik let učil malbě ve škole Ebertově, kde jej vedl malíř Antonín Porket. V letech 1923 a 1924 studoval na soukromé škole u Ferdinanda Engelmülera a od roku 1925 až 1931 na Akademii výtvarných umění v krajinářské speciálce profesora Otakara Nejedlého.

První studijní cestu podnikl v roce 1925 do Cagnes-sur-Mer a další cesty pak na Cap d'Agnes (1926), na Korsiku (1928), do Ponte du Suve u Toulonu (1930). S Nejedlého školou pobýval v Jílovém nad Sázavou, na Malé Skále u Turnova, na Hluboké, na Hrubé Skále, ve Vlastislavi a v Středohoří. V roce 1928 Vacke obdržel stipendium na cestu do Paříže pod vedením profesora Antonína Matějíčka. V letech 1931 a 1935 maloval Vacke s Lucií Klímovou v Jugoslávii. Pobýval také ve Zděchově, kde byl mecenášem malířské společnosti Ludvík Klímek; zde namaloval v roce 1943 čtyři akvarely.

Během druhé světové války často pobýval na Sázavě a na Vysočině. Po roce 1946, kdy získal chalupu č.p. 91 v Křižanech, se stále častěji objevovaly v jeho díle obrazy z Podještědí. Lucie Klímová zajížděla již od roku 1946 do Křížan, kde strávila celé měsíce na Vackově chalupě. Když v roce 1961 zemřela, Vackovou partnerkou se stala Boženka Škodová. Josef Vacke také často pobýval a maloval ve Velenicicích na Poděbradsku, odkud pocházela Boženka Škodová.

Od roku 1935 byl členem Klubu výtvarných umělců Aleš. Nejčastěji maloval krajiny a květiny. Častým motivem byly kytice, ojediněle i figurální motivy.

Dílo (výběr)

Výstavy

přehled samostatných výstav
posmrtné výstavy

Publikace

  • s BARUCH, Jožka; SOLAR, Josef: Čtrnáct nových knižních značek Jožky Barucha (= Sbírka Exlibris. Sv. 2). Grafická škola, Praha 1941. OCLC 72421268
kresby

Odkazy

Poznámky

  1. Vladimir Watzke byl spisovatel, matčino rodné jméno „Zyka“ byl nejčastější z jeho pseudonymů.

Reference

Literatura

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Josef Vacke - signatura.jpg
Josef Vacke - signatura