Josef Vimr
Josef Vimr | |
---|---|
Narození | 30. září 1922 Rožmitál pod Třemšínem Československo |
Úmrtí | 28. března 2010 (ve věku 87 let) Rožmitál pod Třemšínem Česko |
Povolání | malíř a mechanik |
Manžel(ka) | Marie Vimrová |
Příbuzní | Karel Vimr (bratr) Antonín Vimr (bratr) Renáta Molová (vnučka) |
Některá data mohou pocházet z datové položky. Chybí svobodný obrázek. |
Josef Vimr (30. září 1922 Rožmitál pod Třemšínem – 28. března 2010 Rožmitál pod Třemšínem) byl český krajinářský malíř.
Životopis
Narodil se v Rožmitále pod Třemšínem. Byl nejmladším ze tří bratrů. Bratr Karel byl starší o devatenáct let a Antonín o sedmnáct let. Josef od dětství rád kreslil a měl dobrý pozorovací talent, podobně jako Antonín. Učitelé z Rožmitálské školy přemlouvali rodiče, aby nechali alespoň Antonína studovat malbu na umělecké škole, ale na studium rodina neměla peníze.[1]
Josef Vimr se vyučil strojním zámečníkem v Kovoprůmyslových závodech, pozdějším Agrostroji v Rožmitále. Prošel různými profesemi. Večerně vystudoval Střední průmyslovou školu v Příbrami.[2] Dlouhou dobu pracoval jako technický úředník v oddělení zásobování, kde se později stal vedoucím pracovníkem. Do důchodu odešel v roce 1982. Svůj zájem o malbu nikdy nevzdal. Společně s přáteli, malířem Josefem Farským a Bohumilem Trefilem, vyráželi malovat do plenéru. Vimr maloval převážně krajinářské motivy, rožmitálský zámek, starorožmitálský kostel a různé lesní partie v okolí Třemšína. Maloval převážně olejem a akvarelem. Měl také hudební talent. Hrál na několik hudebních nástrojů – housle, harmoniku, flétnu a bubny. Společně s přáteli založili kapelu, kde hrál na bubny, s níž hráli po vesnických zábavách. Později se však hudby vzdal a více se věnoval malování.[3]
Své obrazy pravidelně vystavoval v galeriích v Březnici, Příbrami, Mníšku pod Brdy a v Rožmitále pod Třemšínem. Poslední výstavu, uskutečněnou za jeho života, měl v září 2009 v Městské knihovně v Březnici, společně se svojí vnučkou fotografkou Renátou Molovou.[1]
Zemřel 28. března 2010.
Výstavy
- 2009 – Očima malíře a fotografky, Městská knihovna Březnice (společně s vnučkou Renátou Molovou)[1]
- 2023 – Cesta rodnou krajinou, Podbrdské muzeum[4]
Z vernisáže výstavy Cesta rodnou krajinou, Podbrdském muzeum
Výstava Cesta rodnou krajinou v Podbrdském muzeu
Vnučka Josefa Vimra, Renáta Molová (vlevo) s vedoucí Podbrdského muzea, Pavlou Váňovou Černochovou
Odkazy
Reference
- ↑ a b c Očima malíře a fotografky. Březnické noviny. Říjen 2009, roč. VII, s. 18. Dostupné online.
- ↑ Maturitní ročníky 1964 [online]. spspb.cz [cit. 2023-03-09]. Dostupné online.
- ↑ Hásek (2004)
- ↑ Cesta rodnou krajinou [online]. Podbrdské muzeum [cit. 2023-03-09]. Dostupné online.
Literatura
- HÁSEK, Jindřich. Kouzelné město Rožmitál. 1. vyd. [s.l.]: Jindřich Hásek, Město Rožmitál pod Třemšínem, 2004. 75 s. ISBN 80-903447-1-2. Kapitola Dívej se, ať si zapamatuješ každý list, s. 69–74.
Externí odkazy
Média použitá na této stránce
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Autor: Lucie Voříšková, Licence: CC BY-SA 4.0
Renáta Molová, fotografka a vnučka malíře Josefa Vimra a Pavla Váňová Černochová, vedoucí Podbrdského muzea v Rožmitále. Swingová kavárna a vernišáž výstavy Josefa Vimra 4. března 2023.
Autor: Lucie Voříšková, Licence: CC BY-SA 4.0
Výstava Josefa Vimra Cesta rodnou krajinou v Podbrdském muzeu. Zahájení výstavy 4. března 2023 společně se Swingovou kavárnou.
Autor: Lucie Voříšková, Licence: CC BY-SA 4.0
Výstava Josefa Vimra Cesta rodnou krajinou v Podbrdském muzeu. Zahájení výstavy 4. března 2023 společně se Swingovou kavárnou. Na fotografii je Tomáš Brettl, rožmitálský zastupitel a předseda kulturní komise.