Josif Brodskij

Josif Brodskij
Josif Brodskij v roce 1988
Josif Brodskij v roce 1988
Narození24. května 1940
Petrohrad
Úmrtí28. ledna 1996 (ve věku 55 let)
Brooklyn
Příčina úmrtíinfarkt myokardu
Místo pohřbeníHřbitov San Michele
Povoláníbásník, překladatel, esejista, spisovatel, dramatik, dramaturg, autor a lektor
Alma materClare Hall
Annenschule
Žánrpoezie
Tématalyrická poezie, literární činnost, beletrie, poezie, drama, literární překlad, překlady z angličtiny, překlady ze španělštiny a překlady z polštiny
Významná dílaGorbunov and Gorchakov
OceněníGuggenheimovo stipendium (1977)
honoris causa (1978)
MacArthurova cena (1981)
Nobelova cena za literaturu (1987)
Zlatý věnec (1991)
… více na Wikidatech
Manžel(ka)Maria Sozzani
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
hrob Josifa Brodského

Josif Alexandrovič Brodskij (anglicky Joseph Brodsky, rusky Ио́сиф Алекса́ндрович Бро́дскийIosif Alexandrovič Brodskij; 24. května 1940, Leningrad28. ledna 1996, New York) byl ruský básník, později americký esejista a literární kritik, nositel Nobelovy ceny za literaturu za rok 1987.

Z jeho prací je známá například esej z roku 1989 Vodoznaky – Zrcadlení času. Jde o hold Benátkám, věčnému městu na vodě, městu, které mu tolik připomínalo rodný Petrohrad. Je to manifest autorova pojetí estetických hodnot. Hovoří o prožívání emigrace, literatuře, lásce a umění. Autor žil po vyhoštění ze Sovětského svazu ve Spojených státech a každý rok v zimě se uchyloval do Benátek.

Život

Josif Alexandrovič Brodskij se narodil v židovské rodině v Leningradě. Jeho otec Alexander Ivanovič Brodskij (1903–1984) byl fotografem, matka Marija Mojsejevna Volpert účetní. Brodského teta Dora Mojsejevna Volpert byla herečkou v leningradském divadle. V raném dětství zažil obležení Leningradu, která se později negativně projevila na jeho zdravotním stavu. V patnácti letech zanechal studií a po neúspěšném pokusu o přijetí na námořnickou školu se šel učit frézařem. V šestnácti letech pomýšlel na studium medicíny, měsíc dokonce asistoval na patologii. Místo studia však nadále střídal povolání: pracoval v kotelně, na majáku, či se účastnil pěti geologických expedicí. Zároveň se učil anglicky a polsky – především kvůli překladům svého oblíbeného básníka a přítele Czesława Miłosze. Také se začal hlouběji zajímat o klasickou filosofii, náboženství, mytologii a anglickou a americkou poezii.

Vlastní literární dráze se začal věnovat v druhé polovině 50. let. Jeho ranou tvorbu výrazně ovlivnilo přátelství s básnířkou Annou Achmatovovou. V roce 1964, kdy po nástupu Leonida Brežněva došlo k utužení sovětského režimu, byl Brodskij obviněn z „parazitismu“ a odsouzen na nucené práce. Po protestech prominentních sovětských i zahraničních umělců – např. J. Jevtušenka, D. Šostakoviče a J.-P. Sartra mu byl jeho trest zmírněn. Po vyhnání ze Sovětského svazu 4. června 1972 se usadil v USA, kde o pět let později získal americké občanství. V USA přednášel literaturu na několika univerzitách a věnoval se umělecké a publikační činnosti. Zemřel 28. ledna 1996 ve svém newyorském bytě. Podle svého přání byl pohřben na hřbitově na ostrově San Michele v Benátkách.

Rasismus? Ale nejde jen o jinou formu misantropie?
— Josif Alexandrovič Brodskij
Koneckonců je těžké zvládnout stejně dobře život i práci. Jestli jste nuceni jedno z toho předstírat, tak ať je to raději život.
— Josif Alexandrovič Brodskij
Píše jako já.
— Anna Achmatovová

Česká vydání

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Iosif Brodsky signature.jpg
Iosif Brodsky signature
Joseph Brodsky 1988.jpg
Autor: Anefo / Croes, R.C., Licence: CC BY-SA 3.0 nl
Joseph Brodsky
JBrodskyBurial.jpg
Burial place of Joseph Brodsky in Venice, island San-Michele