Josyp Celestianovyč Chmelevskyj

Josyp Celestianovyč Chmelevskyj
Rodné jménoJózef Chmielewski
Narození18. března 1849
Varšava
Úmrtí5. srpna 1924 (ve věku 75 let)
Poltava
Povolánífotograf
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josyp (Josyp) Celestianovyč Chmelevskyj (polsky Józef Chmielewski 18. března 1849 Varšava, Polsko – 5. srpna 1924, Poltava) byl ukrajinský umělecký fotograf. Účastník dvaceti mezinárodních výstav fotografií a vítěz zlatých medailí a diplomů.

Životopis

Josyp Chmelevskyj se narodil ve Varšavě v rodině polského šlechtice a ruské šlechtičny. V roce 1875 se přestěhoval z Petrohradu do Poltavy, kde žili rodiče jeho manželky, pracující v provinčním centru.

V roce 1875 otevřel fotografické studio v Poltavě, které v té době patřilo k nejlepším v Ruské říši. Studio pracovalo v Poltavě na ulici Oleksandrivska v budově čp. 46.[1]

Dílo

Téměř půl století Chmelevskyj zaznamenával život ukrajinské země a uchovával obrazy mnoha lidí pro další generace. Díla „na poltavské téma“ byla vystavena na mnoha domácích i mezinárodních výstavách, kde získala vysoká ocenění, publikoval je také v ruských časopisech. Podle fotografií Chmelevského byly vytištěny celé série pohlednic „Maloruské typy“ a „Krajiny regionu Poltava“. Chmelevskyj – autor-vydavatel fotoalb „Gogol ve vlasti“ a „Gubernský a zemský dům v Poltavě“.[2] Mezi nejvýznamnější osobnosti, které portrétoval patřili například: Vladimir Korolenko, Panas Myrnyj, Grygorij Mjasojedov, Mykola Sklifosovskyj, Marija Baškircevová, Maria Zankověcká a další.[3]

Chmelevskyj, účastník dvaceti mezinárodních výstav fotografií, získal medaile na výstavách v Lausanne v roce 1890, v Bruselu v roce 1891, v Chicagu v roce 1893 a na světových výstavách v Paříži v letech 1889 a 1900.

Fotografoval skupinovou fotografii kulturních osobností, které přišly v roce 1903 na odhalení pomníku Ivanu Kotljarevskému.

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Хмелевський Йосип Целестіанович na ukrajinské Wikipedii.

  1. Хмелевский, Иосиф Целестианович / Полтавщина: Енциклопедичний довідник (За ред. А. В. Кудрицького. — К.: УЕ, 1992). Стор. 943, accessdate: October 13, 2016 http://histpol.pl.ua/ru/?option=com_content&view=article&id=3332
  2. http://histpol.pl.ua/ru/component/content/article?id=4947
  3. Йосип Хмелевський — полтавський фотохудожник https://foto-vse.blogspot.com/2017/05/blog-post_9.html

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Малороссийские типы 021 Color.jpg
Девушка со снопом. Дореволюционная открытка Российской империи из серии «Малороссийские типы».
Група українських письменників, що зібрались у Полтаві на відкритті пам’ятника Котляревському.jpg
Передній ряд (зліва направо): Михайло Коцюбинський, Леся Українка, Гнат Хоткевич; задній ряд: Василь Стефаник, Олена Пчілка, Михайло Старицький, Володимир Самійленко.
Малороссийские типы В-садку.jpg
В садку. Дореволюционная открытка Российской империи из серии «Малороссийские типы». Фото 1890-х годов. Автор: Иосиф Целестианович Хмелевский ?
Будинок Полтавського губернського земства. Передній фасад.jpg
Будинок Полтавського губернського земства, передній фасад, початок 20 століття
Старі Санжари, Полтавського повіту.jpg
Postcard photo of Ukrainian women from the village of Stari Sanzhari, Poltava region.
Будинок Полтавського губернського земства. Вестибюль першого поверху.jpg
Будинок Полтавського губернського земства. Перший поверх будинку. Парадні сходи центрального вестибюлю. Фото: Йозеф Целестинович Хмелевський (1849–1924)