Jozef Macej

Jozef Macej
Narození22. května 1905
Rakousko-Uhersko Košická Belá, Zalitavsko, Rakousko-Uhersko
Úmrtí8. srpna 1952 (ve věku 47 let)
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
BydlištěVysočany, Praha
Povolánípolicista
Politická stranaKomunistická strana Československa (1948–?)
ChoťAnna Antošová
Děti2
Chybí svobodný obrázek.
Pamětní deska Jozefu Macejovi na domě Krátkého 143/1 ve Vysočanech[1]

Jozef Macej (22. května 19058. srpna 1952) byl československý policista, protikomunistický odbojář a oběť československého komunistického režimu.

Život

Narodil se 22. května 1905 v Košické Belé na Slovensku. Narodil se jako jeden z osmi dětí. Jeho otec pracoval v USA jako dělník. V roce 1925 nastoupil na základní vojenskou službu. V roce 1932 požádal o přesunu do Prahy. Absolvoval policejní kurz. Roku 1933 se oženil s Annou Antošovou, s níž měl dvě děti. S rodinou bydlel v pražských Vysočanech. Sloužil na Oddělení stráže bezpečnosti. V roce 1939 byl na stanici ve Vysočanech přeložen k policii Protektorátu. Po druhé světové válce i nadále sloužil na Okresním velitelství Národní bezpečnosti IX. v pražských Vysočanech. V roce 1948 vstoupil do Komunistické strany Československa.

Vedl spolu s Josefem Kmínkem, Karlem Strmiskou a dalšími poměrně otevřené debaty o politice. Později se začali stýkat i v soukromí, což mělo následek v rozhodnutí Maceje zapojit se do odbojové činnosti. Ta spočívala například v šíření časopisu Hlas svobodné republiky. Rovněž plánovali sbírku potravinových lístků a hotovosti pro rodiny příslušníků Sboru národní bezpečnosti (SNB) vězněných z politických důvodů. Dále pak shromažďovali informace, které přes spojky předávali na zastupitelské úřady států západního světa. Odtud získávali exilové tiskoviny a dopisy.

Macej opsal do referátů Krajského národního výboru ze tří tajných protokolů vstupní a krycí hesla SNB, státních budov a na letiště.

Macej byl zatčen dne 29. září 1951. Nejvíce mu v obžalobě přitížila obzvlášť skutečnost, že by se v případě příchodu cizích vojsk stal údajným zbrojmistrem skupiny. Dne 22. prosince 1951 státní soud v Praze Maceje za zločiny velezrady a vyzvědačství odsoudili k trestu smrti. I když se Macej odvolal, rozsudek trestu smrti potvrdil Nejvyšší soud.

Trest byl vykonán 8. srpna 1952. Spolu s ním byli k trestu smrti odsouzeni a popraveni rovněž Karel Strmiska a Josef Kmínek.

Rehabilitace

Dne 31. října 1990 Vyšší vojenský soud v Příbrami rozhodl o zrušení původního rozsudku a tím plně rehabilitovali Jozefa Maceje a ostatní odsouzené.

Odkazy

Reference

  1. Jozef Macej [online]. Poslední adresa. Dostupné online. 

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“