Jude Slavie
Jude Slavie je hanlivý pokřik, kterým fanoušci fotbalové Sparty Praha očerňují jiný pražský klub, Slavii Praha.[1]
Historie
Z veřejně ověřitelných zdrojů není doloženo, že by se pokřik na tribunách používal před rokem 1989. Podle sportovního novináře Pavla Procházky se pokřik začal objevovat až po roce 1989, kdy se v Československu po sametové revoluci vlivem celkového společenského uvolnění výrazněji projevovaly i antisemitské nálady. Procházka se navíc domnívá, že důvodem spojování Židů s pražskou Slavií může být symbolika, tedy hvězda.[2] Židé však mají Davidovu hvězdu šesticípou[3], kdežto Slavia používá hvězdu pěticípou otočenou hrotem dolů.[4]
S Procházkovým časovým umístěním rozšíření hesla se shoduje i tvrzení serveru Seznam Zprávy, který uvádí, že během komunistické vlády v Československu se heslo při zápasech neobjevovalo a začalo se užívat až na počátku devadesátých let 20. století, což mělo mít souvislost s uvolňováním společenských poměrů a růstem intenzity tehdejších projevů neonacismu v Československu.[2]
Archivář Slavie Vladimír Zápotocký[5] dává původ pokřiku do souvislosti s událostí z listopadu roku 1923, kdy fotbalisté pražské Slavie měli sehrát sportovní utkání s anglickým týmem West Ham[2][5]. Zápas se měl uskutečnit v neděli, nicméně funkcionáře napadlo pojistit se předem proti neodehrání zápasu z důvodu deště a odehrát jej až následující den. Se změnou dne utkání soupeř souhlasil a tak mohli slávističtí představitelé realizovat vše dle své domluvy. Utkání tedy bylo kvůli dešti nakonec o den odloženo a Slavia tak získala jak finanční odškodnění od pojišťovny za neuskutečněný zápas v původním termínu, tak také peníze ze vstupného při jeho následném odehrání.[6] Následující utkání hrála Slavie na Spartě a domácí fanoušci ohodnotili podle nich chamtivé jednání svého soupeře pokřikem „vy Židi“[5] (případně „Jude Slavie“[6]).
Skutečnost je však taková, že zápas se neměl uskutečnit v neděli, ale ve středu 23. května 1923; termín byl posunut o den, na čtvrtek. Odložen nebyl kvůli dešti, ale proto, aby si hráči West Hamu mohli po předchozích zápasech v Rakousku a Maďarsku odpočinout. Tuto změnu termínu avizoval tisk již v sobotu 19. května, nešlo tedy o neočekávanou změnu.[7]
Není ale známo pojítko mezi údajnými událostmi z roku 1923 a současným pokřikem.[pozn. 1]
Odkazy
Poznámky
- ↑ V použitých zdrojích odkazujícíh na pana Zápotockého není vysvětleno zda byla v 90. letech 20. století tato téměř 80 let stará pojišťovací událost stále známá a nebo zda byla natolik živým společenským tématem, aby dala vzniknout novému pokřiku. Netypické je také použití německého výrazu Jude, který se v českém jazyce běžně nepoužívá, s výjimkou kontextu druhé světové války. Dnešní skandování "Jude" tak vzbuzuje spíše asociaci holocaustu než první republiky. Takový výraz by, v dřívějších dobách, snad naznačoval zapojení německojazyčného obecenstva. (Podobné vášně chovali ve 20. letech např. příznivci Rapidu Vídeň, kteří v roce 1927 pokřikovali na fanoušky Slavie Gesindel či Hunde a házeli po nich kameny.)[8]
Reference
- ↑ BUMBA, Jan; ERHART, Michael. Jak vznikl pokřik jude Slavie? Fanoušci nevědí, co skandují. A to je ještě horší, tvrdí Šídlo. Český rozhlas Plus [online]. Praha: Český rozhlas, 2018-10-15 [cit. 2019-04-20]. Dostupné online.
- ↑ a b c PROCHÁZKA, Pavel. Jak vzniklo ‚Jude Slavie‘ a ‚Polský Židi‘ a proč je to horší než ‚Smrt Spartě/Baníku‘. A proč selhává policie i LFA?. eFotbal.cz [online]. 2022-10-25 [cit. 2023-02-18]. Dostupné online.
- ↑ SOUKUPOVÁ, Blanka. Davidova hvězda – zneužitý symbol [online]. Praha: Český rozhlas, 2015-07-12 [cit. 2023-02-18]. Dostupné online.
- ↑ ČIHÁK, Jiří; POVEJŠIL, Vojtěch. Nové logo, nové dresy i návrat Tvrdíka. Kdo je Kuchta? ptal se boss Slavie. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2022-07-14 [cit. 2023-02-18]. Dostupné online.
- ↑ a b c SUŠOVSKÝ, Adam. Jed hesla „Jude Slavie!“ měla odhalit výstava. Sparta si ji na svém stadionu nepřála. Seznam Zprávy [online]. Praha: Seznam.cz, 2018-11-16 [cit. 2022-06-01]. Dostupné online.
- ↑ a b SUCHAN, Jan; VÝBORNÁ, Lucie. „Jude Slavie“ nebo urážky Františka Straky. Začnou za pokřikování na stadionech padat tresty?. Český rozhlas Radiožurnál [online]. Praha: Český rozhlas, 2019-04-12 [cit. 2019-04-20]. Dostupné online.
- ↑ AC Sparta-West Ham United. Večerní České slovo. 2023-05-19, s. 5. Dostupné online. (dostupné online po registraci)
- ↑ Česká revue, Svazek 20. [s.l.]: [s.n.], 1927. Dostupné online. S. 374.