Julia Childová

Julia Childová
Rodné jménoJulia Carolyn McWilliams
Narození15. srpna 1912
Pasadena
Úmrtí13. srpna 2004 (ve věku 91 let)
Santa Barbara
Příčina úmrtíselhání ledvin
Povoláníspisovatelka, kuchařka, televizní moderátorka, copywriterka, písař, výzkumný asistent, administrative assistant a kancelářský úředník
Alma materSmith College
Le Cordon Bleu
The Branson School
Polytechnic School
Významná dílaThe French Chef
Mastering the Art of French Cooking
OceněníPeabodyho cena (1965)
Národní knižní cena (1980)
společník Americké akademie umění a věd (2000)
rytíř Řádu čestné legie (2000)
Prezidentská medaile svobody (2003)
… více na Wikidatech
Manžel(ka)Paul Cushing Child (1946–1994)
RodičeJohn McWilliams Jr.[1] a Julia Carolyn Weston[1]
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Julia Childová, nepřechýleně Julia Child, rodným jménem Julia Carolyn McWilliams (15. srpna 1912, Pasadena, USA13. srpna 2004, Montecito, USA) byla americká kuchařka, propagátorka francouzské kuchyně, autorka knih o vaření a moderátorka televizních kulinářských pořadů.

Život

Narodila se 15. srpna 1912 v Pasadeně v Kalifornii v rodině podnikatele Johna McWilliamse, Jr. a jeho ženy Julie Carolyn Westonové, dcery Byrona Westona, zakladatele papírenské společnosti Weston Paper Company. Byla nejstarší ze tří dětí, měla bratra Johna a sestru Dorothy. Po dokončení základního a středního vzdělání pokračovala ve vysokoškolském studiu na Smith College v Northamptonu v Massachusetts, kde v roce 1934 získala diplom z angličtiny. Od mládí se věnovala též sportu, zejména tenisu, golfu a basketbalu, kde mohla uplatnit svoji výšku (1,88 m). Julia vyrostla na stravě, která se podávala v jejich rodině a která se řídila kulinářskými zvyklostmi Nové Anglie, odkud pocházela její matka. O vaření se příliš nezajímala až do doby, kdy potkala svého budoucího manžela Paula, který pocházel z rodiny s velkým zájmem o gastronomii.

Po ukončení univerzitních studií odešla do New Yorku, kde pracovala jako kreativní textařka v reklamním oddělení nábytkářské firmy
W. & J. Sloane. Do Kalifornie se vrátila v roce 1937 a čtyři roky psala pro místní tisk a spolupracovala s charitativní organizací Junior League v Pasadeně.

Druhá světová válka

Julia se během války zapojila do činnosti Office of Strategic Services (OSS), americké vojenské zpravodajské služby, jejímž úkolem byl sběr a analýza informací o zemích, které byly ve válce proti USA. Pracovala nejdříve ve Washingtonu a v roce 1944 byla poslána do Kandy na Cejlonu (nyní Srí Lanka) a později do Kchun-mingu v Číně. Tam se seznámila s Paulem Cushingem Childem, též pracovníkem OSS. Oddáni byli 1. září 1946 v Lumberville v Pensylvánii, potom se přestěhovali do Washingtonu. Paul Cushing Child pocházel z New Jersey a jako umělec a básník žil delší dobu v Paříži. Po válce nastoupil do diplomatických služeb (United States Foreign Service).

Poválečné období

V roce 1948 se manželé přestěhovali do Paříže, kde byl Paul C. Child pověřen prací pro USIA, vládní informační agenturu USA. Zde se Julia Childova poprvé seznámila s francouzskou kuchyní a postupně pronikala do jejích tajů a zvyklostí. Pár neměl žádné děti a Julia věnovala svůj čas péči o manžela, domácnost a vaření. V Paříži navštěvovala známou školu vaření „Le Cordon Bleu“ a studovala soukromě u Maxe Bugnarda a dalších mistrů kuchařů. Stala se členkou dámského klubu vaření „Le Cercle des Gourmettes“, jehož prostřednictvím se seznámila se Simone Beckovou a Louisette Bertholleovou. V roce 1951 pak začaly vyučovat americké ženy vaření v pařížské kuchyni Julie Childové a svoji netradiční školu nazvaly „L' école des trois gourmandes“ (Škola třech milovníc jídla). Jejich spolupráce pak vyústila v napsání dvoudílné kuchařské knihy Mastering the Art of French Cooking. Julia cestovala po Evropě, ověřovala a publikovala vyzkoušené recepty. Po návratu do vlasti se s manželem usadili v Cambridge ve státě Massachusetts. Do Francie se ale příležitostně vraceli do domu v kopcích nad Cannes, který nechala postavit Julia v roce 1963. Věnovala ho spoluautorce obou dílů Mastering the Art of French Cooking Simone Beckové a jejímu manželovi Jeanu Fischbacherovi.

V roce 1961 vyšla v nakladatelství Alfred A. Knopf její první kniha s kulinářskou tematikou Mastering the Art of French Cooking, která se velmi dobře prodávala a vzbudila v Americe velký zájem o francouzskou kulturu a gastronomii. Po jejím úspěchu začala Julia Childová psát články do pravidelné rubriky v novinách The Boston Globe, stala se protagonistkou mnoha televizních pořadů o vaření, k nimž vydala další kuchařské knihy. V roce 1970 vyšel 2. díl Mastering the Art of French Cooking, po němž následovala televizní show, ve které Julia vařila podle uveřejněných receptů. Jejím blízkým spolupracovníkem při televizních pořadech i psaní kuchařských knih se stal mezinárodně uznávaný francouzský kuchař Jacques Pépin. Její manžel Paul navrhl zařízení její kuchyně v televizním studiu, přizpůsobené její vysoké postavě, pořizoval fotografickou dokumentaci do jejích kuchařských knih a staral se o uspořádání obsáhlé sbírky receptů.

Poslední roky a závěr života

Paul C. Child byl o 10 let starší než jeho žena Julia a zemřel v roce 1994 po sérii záchvatů v pečovatelském domě, kam byl umístěn v roce 1989. V roce 2000 obdržela Julia Childová nejvyšší francouzské státní vyznamenání Ordre national de la Légion d'honneur (Řád čestné legie)[2] a byla jmenována členkou American Academy of Arts and Sciences. Julia Childová se v roce 2001 přestěhovala do domova důchodců, svůj dům, ve kterém žila více než čtyřicet let i s kanceláří věnovala Smith College, která později dům prodala. Zařízení její kuchyně z televizní show, doplněné později o její kultovní měděné kuchyňské nádobí je umístěno v National Museum of American History, patřícím pod Smithsonian Institution ve Washingtonu.[3] Její poslední knihou byla autobiografie My Life in France, kterou spolu s ní sestavil její prasynovec, spisovatel Alex Prud'homme a která vyšla posmrtně v roce 2006.

Julia Childová zemřela na selhání ledvin 13. srpna 2004 v Montecito v Kalifornii, 2 dny před svými 92. narozeninami. Na její počest byl pojmenován kultivar růže Julia Child, známý pro své žluté květy.[4]

Dílo

Knihy o vaření (výběr)

  • 1961 Mastering the Art of French Cooking (se Simone Beckovou a Louisette Bertholleovou)
  • 1970 Mastering the Art of French Cooking, Volume Two (se Simone Beckovou)
  • 1984 Julia Child and More Company
  • 1989 The Way To Cook
  • 1996 Baking with Julia
  • 2000 Julia's Kitchen Wisdom

Autobiografie

  • 2006 My Life in France
česky vyšlo
  • 2014 Umění francouzské kuchyně : světoznámá bible kulinářského umění, základní příručka všech milovníků francouzské kuchyně, 1. díl (Mastering the Art of French Cooking ), spolu se Simone Beckovou a Louisette Bertholleovou, přeložil Jan Sládek, Jota, Brno, ISBN 978-80-7462-441-4
  • 2015 Umění francouzské kuchyně ..., 2. díl (Mastering the Art of French Cooking, Volume Two) spolu se Simone Beckovou, přeložil Jan Kozák, Jota, Brno, ISBN 978-80-7462-866-5
  • 2016 Můj život ve Francii (My Life in France) s Alexem Prud'hommem, Jota, Brno, ISBN 978-80-7462-982-2

Televizní pořady (výběr)

  • 1963–1973 The French Chef
  • 1978–1979 Julia Child & Company'
  • 1983–1985 Dinner at Julia's
  • 1989 The Way To Cook (6 hodinových videokazet)
  • 1992 A Birthday Party for Julia Child: Compliments to the Chef
  • 1993 Cooking In Concert: Julia Child & Jacques Pépin
  • 1993–1994 Cooking with Master Chefs: Hosted by Julia Child (16 epizod)
  • 1994–1996 In Julia's Kitchen with Master Chefs (39 epizod)
  • 1996–1998 Baking with Julia (39 epizod)
  • 1999–2000 Julia & Jacques Cooking at Home (22 epizod)
  • 2000 Julia Child's Kitchen Wisdom (dvouhodinový speciál)

Julia Childová v médiích

Film

  • 2009 Julie a Julia, americký film režisérky a scenáristky Nory Ephronové natočený podle autobiografické knižní předlohy My Life in France Alexe Prud'hommea a monografie Julie Powellové Julie & Julia – můj rok nebezpečného vaření. Julii Childovou ztvárnila Meryl Streepová, Julii Powellovou si zahrála Amy Adamsová.

Divadlo

  • 1989 Bon Appétit!, jednoaktová opera amerického skladatele Lee Hoibyho, jejíž libreto vzniklo na základě jedné z epizod televizního pořadu o vaření The French Chef. Julii Childovou ztvárnila muzikálová herečka Jean Stapletonová

Nadace Julie Childové

V roce 1995 Julia Childová založila vlastní charitativní nadaci The Julia Child Foundation for Gastronomy and Culinary Arts pro získávání grantů na podporu a rozvoj gastronomie a kulinářského umění ve světě. Z Massachusetts se sídlo nadace přesunulo do Santa Barbary v Kalifornii. [5] Po Juliině smrti v roce 2004, nadace poskytuje granty neziskovým organizacím a na svých stránkách zveřejňuje jejich příjemce s popisem organizace a poskytnutého grantu. Jedním z příjemců je například Heritage Radio Network, nezávislá nezisková společnost celosvětově působící v oblasti potravin, nápojů a zemědělství.

Ocenění (výběr)

  • 1965: Peabody Award for Personal Award for The French Chef
  • 1966: Emmy for Achievements in Educational Television- Individuals for The French Chef
  • 1980: U.S. National Book Awards for Current Interest (hardcover) for Julia Child and More Company
  • 1996: Daytime Emmy Award for Outstanding Service Show Host for In Julia's Kitchen with Master Chefs
  • 2001: Daytime Emmy Award for Outstanding Service Show Host for Julia & Jacques Cooking at Home

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Julia Child na anglické Wikipedii.

  1. a b Leo van de Pas: Genealogics.org. 2003.
  2. French Legion of Honor
  3. Julia Child's Kitchen at the Smithsonian
  4. Julia Child Rose Bush. www.allaboutrosegardening.com [online]. [cit. 2016-11-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-11-25. 
  5. The Julia Child Foundation for Gastronomy and Culinary Arts. www.juliachildfoundation.org [online]. [cit. 2016-11-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-12-07. 

Literatura

  • POWELLOVÁ, Julie. Julie and Julia: 365 Days, 524 Recipes, 1 Tiny Apartment Kitchen. Londýn: Penguin Books Ltd, 2005. 320 s. Dostupné online. ISBN 9780316109697. (anglicky) 
  • SHAPIRO, Laura. Julia Child: A Life. [s.l.]: Viking Penguin (USA), 2007. 208 s. ISBN 978-0-14-311644-8. (anglicky) 
  • RILEY FITCH, Noël. Appetite for Life: The Biography of Julia Child. [s.l.]: Anchor Books, 2012. 613 s. Dostupné online. ISBN 978-0307948380. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Julia-child-rose.jpg
Autor: Carolf2011, Licence: CC BY-SA 3.0
Lemony/yellow Julia Child rose
Julia Child signature.svg
Signature of Julia Child
Julie child kitchen.jpg
(c) RadioFan na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, CC BY-SA 3.0
Julia Child's Kitchen on display at the National Museum of American History
Julia Child at KUHT.jpg
Autor: KUHT, Licence: CC0
Julia Child gives the KUHT audience a cooking demonstration.
Julia Child portrait by ©Lynn Gilbert, 1978.jpg
Autor: Lynn Gilbertová , Licence: CC BY-SA 4.0
Julia Child in her kitchen as photographed ©Lynn Gilbert, 1978, Cambridge, Massachusetts.