Kábul

Kábul
پایتخت کابل
د کابل پلازمېنه
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška1 790 m n. m.
Časové pásmo4:30
StátAfghánistánAfghánistán Afghánistán
ProvincieKábul
Kábul
Kábul
Kábul, Afghánistán
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha425 km²
Počet obyvatel4 434 550 (2020)
Hustota zalidnění10 434,2 obyv./km²
Etnické složeníPaštúnové, Tádžikové, Hazárové
Náboženské složeníSunnité
Správa
StatusHlavní město
Vznik1200
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kábul (paštunsky کابل Kābəl‎; persky (afghánská perština) کابل Kābul‎) je hlavním městem Afghánistánu. Jeho název pochází ze jména stejnojmenné řeky, žije zde přibližně čtyři a půl milionů obyvatel.[1]

Přírodní podmínky

Kábul leží v údolí řeky Kábul uprostřed pohoří Asmai a Šír-Daváza. Město leží v nadmořské výšce okolo 1 760 m, nejnižší bod je ve výšce 1 720 m n. m., nejvyšší ve výšce 1 850 m n. m. V červenci se průměrná teplota pohybuje okolo 25 °C, v lednu klesá těsně pod bod mrazu. Nejvíc srážek spadne v dubnu, v tomto měsíci činí úhrn 100 mm. Naproti tomu v červenci spadne průměrně pouze 5 mm srážek.

Historie

Afghánští muži a ženy v Kábulu ve 20. letech 20. století.
Den po revoluci v dubnu 1978, kdy byl svržen a zavražděn Muhammad Dáúd Chán

Kábul byl založen v 1. tisíciletí př. n. l. na důležité obchodní cestě do Indie. První zmínky o městě lze nalézt ve védách, svatých knihách indických Árjů, které vznikaly v období od roku 1500 př. n. l. do roku 400 př. n. l. Nazývají ho Kubhá Kóphén. Geograf Strabón ho na počátku našeho letopočtu označil jako Kóphés, v polovině 2. století ho Ptolemaios nazývá Kóa. V roce 1221 byl Kábul vypleněn Čingischánem, v roce 1504 ho ovládl Bábur, potomek Tamerlána a učinil ho hlavním městem své říše Velkých Mughalů. Mughalové se zde u moci udrželi až do roku 1738, kdy je vyhnal perský vládce šáh Nádir. V roce 1747 se Kábul dostal pod nadvládu afghánského státu založeného Ahmadšáhem. V roce 1773 Timuršáh, syn Ahmadšáha, učinil z Kábulu hlavní město říše (na úkor Kandaháru). Později se říše rozpadla na čtyři knížectví, jedno z nich bylo Kábulské. V letech 1839–41, 1842 a 1880 bylo město obsazeno britskými vojsky. Po 3. afghánské válce v roce 1919 získal Afghánistán jako království plnou nezávislost a Kábul se stal jeho hlavním městem.

V 70. a 80. letech 20. století byl Kábul centrem komunistické afghánské vlády. Během celé sovětské války v Afghánistánu město úspěšně vzdorovalo dobytí. V této době bylo ve městě vybudováno panelové sídliště s domy podobnými tzv. chruščovkám v SSSR. Později kromě čtyřpatrových vznikaly i šestipatrové domy.[2] Teprve po stažení sovětských vojsk byl na počátku občanské války v roce 1992 obležen a následně dobyt mudžahedíny. Těsně před dobytím bylo město z bezpečnostního i sociologického hlediska tvořeno dvěma odlišnými sektory. Na jednu část města hojně dopadaly rakety mudžahedínů, a rychle se z něho proto stala poničená chudinská čtvrť.[3] Na druhou část města rakety dopadaly spíše výjimečně, takže se do něj přesunula vrstva nejbohatších Kábulanů a některá zahraniční zastoupení. Poslední pracovníci zastupitelského úřadu tehdejšího Československa byli evakuováni na jaře 1992.

Poslední komunistický prezident Muhammad Nadžíbulláh uprchl po dobytí města mudžahedíny do rezidence OSN, kde poměrně v bezpečí zůstal až do roku 1996.[3] Mezitím se dramaticky změnila politická situace v Afghánistánu. V roce 1996 dobyli Kábul bojovníci Tálibánu. Dr. Nadžíbulláh byl prakticky okamžitě zatčen a veřejně popraven. Město se spolu s většinovým územím celého Afghánistánu dostalo do rukou Tálibánu. Zpět byl Kábul dobyt až 13. listopadu 2001 vojsky Severní aliance, která se později dělila o kontrolu nad městem s americkými jednotkami.[3]

Dnešní město

Část Kábulu zničeného během občanské války v roce 1993.

Město Kábul se dělí na dvě části: na starý Kábul a nové město. Starý Kábul se nachází na pravém břehu řeky, nové město na levém. Nejstarší část celého města leží na úpatí horského hřbetu Šir-Davaza. Uchovaly se zde i ruiny starobylých hradeb s pevností Bala Hišar. Nedaleko této pevnosti stojí sloup osvobození. Čím dál leží městské části od této oblasti, tím vypadají moderněji. Ve městě můžeme najít bývalý Královský palác a rezidence velvyslanectví, dále je zachováno několik pomníků na památku boje afghánských obyvatel za nezávislost. Historické muzeum založené v roce 1918 má velkou a bohatou sbírku mincí z období před příchodem islámu. Většina památek však byla v průběhu historie (už od období první anglické okupace) zničena.

Doprava

Přibližně pět kilometrů severovýchodně od středu města leží mezinárodní letiště Hámida Karzaje, nejdůležitější civilní letiště v zemi a zároveň i významná vojenská letecká základna.

Partnerská města

Reference

  1. National Statistics and Information Authority. Estimated Population of Afghanistan 2020-21. www.nsia.gov.af:8080 [online]. [cit. 06-11-2020]. Dostupné v archivu pořízeném dne 19-08-2021. 
  2. Článek na stránkách Origins.osu.edu (anglicky)
  3. a b c Milan Chládek: Země bílých holubic. Afghánistán na vlastní kůži. Praha, NZB 2009.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Russia.svg
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.
Women of Afghanistan in 1927.jpg
Afghan women in the 1920's and women's rights in Afghanistan.
Day after Saur revolution in Kabul (773).jpg
Autor: Cleric77, Licence: CC BY-SA 3.0
Day after Saur revolution in Kabul
Kabul during civil war of fundamentalists 1993-2.jpg
Autor: RAWA, Licence: CC BY 3.0
A view of Kabul as documented by Revolutionary Association of the Women of Afghanistan (RAWA) during civil war, which shows destruction caused by in-fighting of fundamentalist groups following the fall of the pro-Russian government of Dr. Najibullah in 1992.
Kabul-Pano By Dani.jpg
Autor: Danial, Licence: CC BY-SA 4.0
Kabul's Night