Křížová chodba

Křížová chodba kláštera při katedrále v Laonu

Křížová chodba (z něm. Kreuzgang, latinsky claustrum) je krytá, často klenutá chodba, která obepíná čtvercový vnitřní dvůr (tzv. rajský dvůr) klášterních nebo kapitulních budov a je do něho otevřena arkádami.[1]

Terminologie

Terminologie není jednotná, a tak se pro křížovou chodbu někdy používá i název kvadratura nebo ambit, někdy se jím naopak označuje celý rajský dvůr. Název křížová chodba odpovídá německému Kreuzgang a je analogií ke křížové cestě. Latinsky se nazývá claustrum od slovesa claudere, uzavírat, a souvisí s označením veřejnosti uzavřené části kláštera – klauzurou. Z latinského názvu claustrum jsou odvozena označení křížové chodby v dalších jazycích, například anglické cloister a francouzské cloître,[2] ale také české slovo "klášter" (tak jako německé Kloster).

Účel

Arkády křížové chodby (Cahors)

Křížová chodba je spojovací chodba klášterních prostor a místností. Z jedné strany (nejčastěji na severu) obvykle přiléhá ke klášternímu kostelu, na zbylých třech stranách jsou z ní přístupné kapitulní síň, společná jídelna (refektář), ložnice (dormitář) a další prostory. Sloužila i jako prostor pro meditaci a odpočinek v zahrádce ve dvoře, kde byla také studna. V severnějších zemích s chladným počasím se arkády zčásti zazdívaly a zasklívaly.

Historie

Křížová chodba se patrně vyvinula z římského peristylu, sloupové chodby kolem atria, ústředního čtvercového dvorku, z něhož se vcházelo do jednotlivých místností domu. Stejné uspořádání pak převzaly i středověké univerzity, paláce a další veřejné budovy. Křížová chodba se zachovala v mnoha klášterech, ale také například v Magdalen College v Oxfordu, zčásti i v pražském Karolinu. Od 16. století se sice základní uspořádání zachovává, chodby jsou ale uzavřené a místo arkád mají okna, aby se prostory daly vytápět.

Galerie

Odkazy

Reference

  1. Ottova encyklopedie nové doby, heslo Křížová chodba.
  2. Cloister na etymonline.com (anglicky)

Literatura

  • Ottova encyklopedie nové doby, heslo Křížová chodba. Sv. 6, str. 909
  • W. Koch, Evropská architektura. Praha: Universum 2008

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Laon Cathedral Cloister 01.JPG
Autor: Uoaei1, Licence: CC BY-SA 4.0
This building is classé au titre des monuments historiques de la France. It is indexed in the base Mérimée, a database of architectural heritage maintained by the French Ministry of Culture, under the references PA00115710 Wikidata-logo.svg and cathédrale Wikidata-logo.svg.
Cloitre prieure Saint-Michel de Grandmont.jpg
(c) Photo: Myrabella / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
This building is classé au titre des monuments historiques de la France. It is indexed in the base Mérimée, a database of architectural heritage maintained by the French Ministry of Culture, under the reference PA00103713 Wikidata-logo.svg.
Ripoll35.jpg
Autor: Canaan, Licence: CC BY-SA 4.0
Claustro de Santa María de Ripoll
Minorite Monastery Cloister Znojmo.jpg
Autor: Hippolyt, Licence: CC BY-SA 3.0
Cloister at the Minorite Monastery in Znojmo
Gloucester Cathedral Cloister, Gloucestershire, UK - Diliff.jpg
Autor: Diliff, Licence: CC BY-SA 3.0
The cloister of Gloucester Cathedral in Gloucestershire, England.