Kácov (zámek)

Kácov
Zámek Kácov
Zámek Kácov
Základní informace
Slohbarokní
ArchitektVáclav Špaček
Výstavba1635
Přestavba17271733
StavebníkBenigna Kateřina z Lobkovic
Poloha
AdresaKácov 1, Kácov, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Kácov
Kácov
Další informace
Rejstříkové číslo památky35746/2-1022 (PkMISSezObrWD)
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kácov je barokní zámek ve stejnojmenném městysu. Byl vystavěn na místě někdejší tvrze z poloviny 15. století a do dnešní podoby ho podle plánů svého dvorního architekta Václava Špačka nechala v 18. století přestavět kněžna Anna Marie Františka Toskánská. Zámek je chráněn jako kulturní památka.[1]

Zámecký komplex tvoří kromě zámku také farní kostel a poplužní dvůr. Doplňuje ho funkční, 60 metrů dlouhá spojovací chodba mezi zámkem a kostelem.

Historie

Nejstarší vyobrazení zámku na akvarelu Jana Venuta

V roce 1635 zakoupila tvrz Benigna Kateřina z Lobkovic (1594–1653), která ji nechala opravit a rozšířit. Byl tak vybudován jednopatrový barokní zámek, který měl kamenné pouze přízemí, první patro bylo dřevěné.[2]

V roce 1726 zámek koupila kněžna Anna Marie Františka Toskánská (1672–1741). V následujících šesti letech nechala svého architekta Václava Špačka zpustlou stavbu zásadně přestavět ve stylu barokního severoitalského šlechtického sídla. Z původního goticko-renesančního sídla zůstala značná část stavby ukryta v barokním tělese.[2] Pod barokní fasádou se ukrývají původní renesanční sgrafita. Rozbory barokní architektury v Čechách uvádějí, že dispozice zámku s převýšenou střední halou osvětlovanou okny ve střešním nástavci se nejvíce podobala jednomu z typů klášterních konventů 17. století.[3]

V roce 1918 zámek připadl státu. Byla v něm umístěna správa státních lesů a zaměstnanecké byty, kvůli kterým proběhly některé necitlivé adaptace původních prostor.

V roce 2003 horní část zámku poškodil požár.[4] O pět let později se stal majetkem Kácova. V roce 2012 byla objevena zámecká kaple, která byla zazděna v 50. letech při přestavbě na byt.[5]

V roce 2017 byl do katastru nemovitostí zapsán nový soukromý majitel zámku. Od roku 2018 probíhá rozsáhlá rekonstrukce zámku.

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2015-03-05]. Identifikátor záznamu 147555 : Zámek. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. a b Historie zámku Kácov [online]. Zámek Kácov. Dostupné online. 
  3. Macek, P., Biegel, R., Bachtík, J.: Barokní architektura v Čechách. Praha : Univerzita Karlova v Praze, nakladatelství Karolinum, 2015, s. 479.
  4. HRON, Lukáš. Nadšenci zachraňují přepychový barokní zámek v Kácově. Je z něho ruina. iDNES.cz [online]. 2015-2-28. Dostupné online. 
  5. NOVOTNÝ, Michal. Zámek Kácov pozve návštěvníky do před lety zazděné opravené kaple. iDNES.cz [online]. 2012-4-22. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Das Pfalz-Zweybrückische Schloss Kaczow im Czaslauer Kreise. J. Venuto.jpg
Zámek Kácov Das Pfalz-Zweybrückische Schloss Kaczow im Czaslauer Kreise. J. Venuto
Zamek Kacov.jpg
Autor: Vojtěch Drábek, Licence: CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem: