Kód stanice

Razítko s kódem stanice Zbiroh
Starší pětimístné kódy bez kontrolní číslice (Skřivany a Nový Bydžov 1984)
Tarifní místo s kódem 59113 (Čedok Pardubice 1986)
Otisk označovače jízdenek PID s kódem 584862 (Praha-Smíchov severní nástupiště)

Kód stanice (evidenční číslo stanice) je jedinečné šestimístné číslo přidělené všem železničním stanicím, dopravně zajímavým a tarifním místům v Česku. Gestorem pro přidělování tohoto kódu je Správa železnic, postup je upraven služebním předpisem SR 70.[1] Po zrušení „Místa“ nesmí být totéž evidenční číslo přiděleno opakovaně. Kód se používá také pro mezinárodní identifikaci stanice, kde se sedmiciferný identifikátor sestaví z předčíslí „54“ (kód Česka v číselníku zemí UIC) a prvních pěti číslic kódu stanice (šestá, kontrolní číslice se vynechá).

Význam jednotlivých číslic

První číslice historicky vyjadřuje umístění stanice v příslušné oblasti na území ČR:[1]

  • 3 – Morava a Slezsko
  • 5 – východní, střední a severní Čechy a hlavní město Praha
  • 7 – západní a jižní Čechy
  • 0 – styčné stanice

Druhá číslice označuje druh stanice:

  • 0 – pohraniční body, stanice cizí železnice a styčné stanice,
  • 1 – zastávky náhradní autobusové dopravy,
  • 2 – říční přístavy a překladiště,
  • 3 až 8 – železniční stanice a dopravně zajímavá místa
  • 9 – tarifní místa

Třetí, čtvrtá a pátá číslice označují konkrétní evidenční číslo stanice v určité územní oblasti.

Číslice 9 jako třetí číslice evidenčního čísla stanice v kombinaci s číslicí 0 jako druhé číslice čísla stanice označuje stanici cizí železnice, z technických a evidenčních důvodů používanou ve vnitrostátní přepravě.

Kontrolní číslice

Šestá číslice je kontrolní a pomocí ní je možno kontrolovat správný přenos standardního čísla, případně dopočítat nečitelnou nebo chybějící číslici. Její výpočet probíhá stejně jako u železničních vozidel Luhnovým algoritmem, jak je stanoveno vyhláškou UIC číslo 913.[2] V některých případech se však pro označení stanice používá jen prvních pět cifer bez kontrolní číslice.

Číslice na lichých místech (1., 3. a 5.) se vynásobí dvěma, číslice na sudých místech se ponechají beze změny; pokud někde vynásobením dvěma vzniklo dvoumístné číslo, nahradí se ciferným součtem, všechny výsledné číslice se sečtou, součet se odečte od nejbližšího vyššího čísla dělitelného deseti, výsledkem je kontrolní číslice.

Příklad pro kód 33612x
číslice33612
× 2631214
ciferný součet63314
celkem6 + 3 + 3 + 1 + 4 = 17

Výsledná kontrolní číslice je rovna 20 − 17 = 3, takže celý kód je 336123

Reference

  1. a b SŽDC: SR 70
  2. Číselník železničních stanic, dopravně zajímavých a tarifních míst. www.szdc.cz [online]. [cit. 2017-02-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-09-18. 

Externí odkazy

  • Číselník SR 70 na Portálu provozování dráhy Správy železnic
  • CD Cargo: Seznam stanic. Platnost od 10.06.2018.
  • Stationspreisliste (německé číslování stanic) [PDF online]. DB Station&Service, 2020-11-03 [cit. 2021-04-29]. Dostupné online. (německy) 

Média použitá na této stránce

SMPS Train ticket CSD Cedok Pardubice.jpg
International ticket from Pardubice (then Czechoslovakia, now Czech Republic) to Uzhhorod (then the USSR, now Ukraine) according to the SMPS fare. Issued by a branch of Čedok in Pardubice, on behalf of the Czechoslovak State Railways
Baggage ticket CSD 1984.jpg
Baggage transport ticket of ČSD (Czechoslovak State Railways), confirming the transport of a baby pram from Skřivany to Nový Bydžov
Imprint Praha-Smichov severni nastupiste 584862.jpg
Imprint of a ticket validator at a train station "Praha-Smíchov severní nástupiště"
Zbiroh psana jizdenka.jpg
Written ticket of the Czechoslovak State Railways (ČSD), issued in a now-defunct station of Zbiroh. This form was used from mid-1980s until mid-1990s for supplements, fares collected on trains and for journeys starting from a different station.