Kúfské písmo

Kúfská abeceda
Korán, súra 48 (kolem 800)
Čtvercový kaligram (mozaika v Isfahánu)

Kúfské nebo kufické písmo je nejstarší kaligrafická forma různých arabských písem s prodlouženými svislými či vodorovnými linkami. Vzniklo modifikací starého nabatejského písma. Název je podle města Kúfa v dnešním Iráku, i když písmo se užívalo v Mezopotámii nejméně sto let před založením Kúfy. V kúfském písmu byly napsány nejstarší rukopisy Koránu.

Zvláštní druh kúfských kaligramů jsou nápisy psané do čtverce. Často se vyskytují na mozaikách a v islámské architektuře.

Odkazy

Literatura

  • Wolfgang Kosack: Islamische Schriftkunst des Kufischen. Geometrisches Kufi in 593 Schriftbeispielen. Deutsch - Kufi - Arabisch. 380 str. Verlag Christoph Brunner, Basel 2014, ISBN 978-3-906206-10-3.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Arabic script-2.svg
Reproduction of a medieval mosaic script in Isfahan , Iran.
Kufic alphabet.jpg
Arabic alphabet in Kufic script, cropped from page 4 of Fry's Pantographia (1799)

"The most ancient Arabic Letters are the Kufic, so named from the City of Kufa on the Euphrates; (Encyc. Franc. des Alph. anc. et mod. Pl. 3.) but they do not appear to be in use at this time.--This alphabet was communicated to Dr. Morton of the British Museum, by Dr. Hunt, Hebrew and Arabic Professor at Oxford, from the Bodleian Library. Dr. Morton's Tables."

Folio from a Qur'an (8th-9th century) Sura 48.jpg

Folio from a Koran, Sura 48, verse 15

  • Abbasid dynasty
  • Detached folio; ink and color on parchment
  • H: 23.7 W: 33.3 cm
  • Near East or North Africa
  • Freer Gallery of Art F.1930.61