Kříž svatého Jiří

Jednoduchý svatojiřský kříž

Kříž svatého Jiří či Svatojiřský kříž je červený kříž v bílém poli. Kříž je symbolem mučedníka svatého Jiří. Nejznámější zpodobnění je na vlajce Anglie, a je také součástí vlajky vlajky Velké Británie (tzv. Union Jack).

Historie

Když papež Urban II. vyhlásil roku 1095 první křížovou výpravu, stanovil, aby se účastníci (křižáci), označovali křížem sv. Jiří, tj. červeným křížem v bílém poli. Svatý Jiří byl rovněž ve středověku velmi oblíbeným světcem zejména mezi šlechtou a rytíři. To vše vedlo k užití svatojiřského kříže v heraldice v různých křesťanských zemích. Známý kříž svatého Jiří se vyskytuje na vlajce Anglie, jejímž patronem je svatý Jiří. Přes ni se stal součástí vlajky Spojeného království.

Využití svatojiřského kříže na městských i zemských vlajkách sahá pravděpodobně až do doby, kdy byzantská armáda udržovala v Janově svou posádku. Standarta této posádky (červený kříž na bílém poli) byla věnována kapli svatého Jiří v Janově, a od té doby se používá jako znak a vlajka Janova. V roce 1190 získalo anglické loďstvo za vyrovnávací roční poplatek Janovské republice svolení plout pod janovskou vlajkou. Tím byli Angličané ve Středozemním moři chráněni před útoky janovského námořnictva a v Černém moři od nájezdů pirátů.

Užití svatojiřského kříže

Vlajky: Anglie, Gruzie, (na základě jeruzalémského kříže), Malta, Janov (oba i ve znaku), Brušperk, válečné námořní vlajky Velké Británie a Indie.

Městské znaky: Almería, Barcelona, Batalha, Freiburg im Breisgau, Koblenz, Lincoln, City of London, Milán, Montréal, Padova, Svatý Jiří (okres Ústí nad Orlicí), York.

Další znaky: Diecéze trevírská, Arcidiecéze paderbornská, Diecéze kostnická, kanadské provincie Alberta, Manitoba a Ontario.

Řády: Jiřího kříž, ruský Řád sv. Jiří, Řád červené orlice, Řád sv. Michala a sv. Jiří, Podvazkový řád.

Sport: S odkazem na městské znaky převzaly do svých emblémů kříž sv. Jiří rovněž sportovní kluby AC Milán a FC Barcelona.

Galerie

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Georgskreuz na německé Wikipedii.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Red St George's Cross.svg
Red_St_George's_Cross
Used by Archbishopric-Electorate of Trier 898–1794 (Erzbistum Trier)
Coat of Arms of The City of London.svg
Autor: Sodacan, Licence: CC BY-SA 3.0
Coat of Arms of The City of London. Blazon according to Arthur Charles Fox-Davies, The Book of Public Arms: “Argent, a cross gules, in the first quarter, a sword in pale, point upwards, of the last. Crest–A dragon's sinister wing argent, charged with cross gules. Supporters–On either side, a dragon with wings elevated and endorsed argent, and charged on the wing with a cross gules. Motto–‘Domine dirige nos.’(Lord, guide us)”
Flag of Milan.svg
Při zobrazení tohoto souboru lze snadno přidat orámování
Flag of Genoa.svg
Flag of Genoa
Coat of Arms of Barcelona.svg
Autor:
This vector image includes elements that have been taken or adapted from this file:
Escudo de Barcelona.svg., Licence: CC BY-SA 3.0
Coat of Arms of Barcelona.
The eight rosettes of Bear's Breeches of the Spanish Royal Crown leaves have been replaced with the rosettes of the Crown used by former Aragonse Monarchs.
CoA Città di Milano.svg
Autor: Tento vektorový obrázek byl vytvořen programem Inkscape od v ., Licence: CC BY-SA 3.0
Coat of Arms of Milan, Italy.