Křížová cesta (Česká Třebová)
Křížová cesta v České Třebové | |
---|---|
Základní informace | |
Lokalizace | |
Souřadnice | 49°53′40″ s. š., 16°25′9″ v. d. |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Křížová cesta v České Třebové na Orlickoústecku se nachází dva kilometry jihozápadně od centra města v poutním místě Na Horách v Kozlovském hřbetu. Poutní areál je chráněn jako nemovitá kulturní památka. [1]
Historie
Křížová cesta byla postavena koncem 19. století. Vede z kamenné terasy od studánky ke kapli Panny Marie Pomocné. Tvoří ji čtrnáct kamenných zastavení s reliéfními výjevy křížové cesty, která stojí oboustranně podél cesty ke kapli.
Poutní místo
Na počátku historie poutního místa byla Pavlova studánka s "léčivou" vodou, která vyvěrá pod kaplí Panny Marie Pomocné. Původně zde byl strom s mariánským obrázkem. Po pokácení stromu s obrázkem zde byla roku 1744 postavena dřevěná šestiboká kaple. Obrázek byl přenesen do třebovského kostela a po nějakém čase slavnostně navrácen do kaple. Poté sem byla každoročně na svátek Navštívení Panny Marie pořádána slavná procesí. Roku 1787 byl obraz opět odnesen do farního kostela a kaple byla podpálena na základě nařízení císaře Josefa II. o likvidaci odlehlých kaplí. Ve 30. letech 19. století byla postavena nová zděná kaple v empírovém slohu. Ta byla vysvěcena roku 1838.
Kaple je jednoduchou, obdélnou, plochostropou stavbou s půlkruhovým zakončením. Oltář je pseudobarokní z roku 1934, s akantovými a rokajovými ornamenty, dříve jej zdobila dvojice barokních soch Svatého Prokopa a Svatého Vojtěcha z 1. poloviny 18. století. Oltářní obraz je replikou českotřebovské Panny Marie Pomocné. Oltář má tvar monstrance, kdy z obrazu vybíhají pozlacené paprsky. Kostelní lavice pocházejí z kostela Svatého Jakuba v České Třebové a jsou z 1. poloviny 19. století. Na kůru jsou umístěny varhany od firmy Rieger z roku 1939.
Před kaplí stojí novodobý sloup se sochou Panny Marie. Studánka v kamenné terase pod kaplí je architektonicky upravená a zdvojená, kolem ní jsou vybudovány k posezení dřevěné lavičky.
Léčivá voda ze studánky dala vzniknout malým lázním. Původní lázeňská budova byla dřevěná, po jejím zboření roku 1770 byla vystavěna budova zděná spolu s roubeným hostincem. Na budově hostince je umístěna pamětní deska Boženy Němcové, která zde pobývala v září roku 1851.[2][3]
Odkazy
Reference
- ↑ Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 1958-05-03]. Identifikátor záznamu 147184 : kaple P. Marie Pomocné. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1].
- ↑ Turistika.cz: Poutní místo, křížová cesta a bývalé lázně Hory Matky Boží u České Třebové.
- ↑ Město Česká Třebová. Městská památková zóna: Více k jednotlivým památkám. pdf.
Literatura
- BURACHOVIČ, Stanislav a WIESER, Stanislav. Encyklopedie lázní a léčivých pramenů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. 1. vyd. Praha: Libri, 2001. 456 s. ISBN 80-7277-048-9. S. 51.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Křížová cesta v České Třebové na Wikimedia Commons
- Národní registr pramenů a studánek: studánka Pod Křížovou cestou (6217). Petr Vomáčka, 10.11.2012.
- Město Česká Třebová: Městská památková zóna. Fotografie.
- Foto.mapy.cz: Česká Třebová – Křížová cesta. Votoja, 28.08.2010.
Média použitá na této stránce
Autor: Petr1888, Licence: CC BY-SA 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Autor: I am a bad liar, Licence: CC BY-SA 4.0
Kaple Panny Marie Pomocné Na Horách, Česká Třebová