Křížová výprava proti Barbastru

Výprava proti Barbastru
konflikt: Reconquista
Trvánísrpen 1064
MístoAl-Barbitanya, emirát Lérida
Souřadnice
Výsledekvítězství armády křesťanů
Změny územípřipojení Barbastra k Aragonii
Strany
taifa Lérida
Velitelé
emír Jusúf al-Muzzaffar
Ztráty
nízkévyšší

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Výprava proti Barbastru v roce 1064 bylo společné válečné tažení křesťanských spojenců se souhlasem papeže Alexandra II. proti muslimskému městu Al-Barbitanya (dnešní Barbastro) na severovýchodě Pyrenejského poloostrova v době španělské reconquisty. Výprava byla jakýmsi pomyslným předchůdcem pozdějších křížových výprav. Někteří historici považují tažení spojeneckých vojsk za skutečnou křížovou výpravu, například historik Ramón Menéndez Pidal ji označil za „křížovou výpravu před křížovými výpravami“, přestože se odehrála dříve před vypuknutím všech známých křížových výprav, byla to historicky první výprava nadnárodní povahy, která byla organizována papežem.

Papež Alexandr II.

Jak moc se výprava podobala pozdějším kruciátám zůstává otázkou. Severošpanělské město bylo součástí muslimského taifského státu Lérida. Na jeho dobytí se shromáždilo početné vojsko složené z dobrovolníků z celé západní Evropy. Zúčastnili se jí zejména Francouzi, Burgunďané, italští Normané, ze Španělů místní Katalánci a Aragonci. Výpravě předcházela série náboženských kázání ve Francii na její podporu. Účastníci pocházeli z různých zemí a zřejmě byli motivováni společnou vírou a stejným cílem, navíc k ní došlo s papežovým přispěním, to všechno se podobá pozdějším křížovým výpravám. Největší sílu této armády tvořili francouzští rytíři.

Největšímu kontingentu velel Vilém VIII., vévoda akvitánský. Papežský kontingent tvořený Italy a Normany vedl normanský šlechtic Vilém z Montreuilu. Španělům velel Sancho Ramírez, král aragonský a navarrský, jehož říše byla z jihu ohrožována Maury.

Akvitánský vévoda Vilém VIII. přešel s armádou Pyreneje a připojil se ke Kataláncům v Gironě. Odtud pochodovali dál, obešli Graus, který předtím dvakrát odolal útoku Maurů, dál pokračovali až k městu Al-Barbitanya, tehdy části taify Lérida, které vládl emír al-Muzzaffar. Město bylo po čtyřicet dní obléháno, dokud se dle muslimských i křesťanských zdrojů nevzdalo. Spojenci město dobyli, pozabíjeli jeho obyvatele a posbírali kořist. Zločiny páchali po dobytí města zejména Normané, a to tak, že jejich řádění vyvolávalo u jejich katalánských a aragonských spolubojovníků znechucení.

V následujících letech však Aragonské království opět město ztratilo. Spojenectví Viléma VIII. s jeho španělskými sousedy bylo jeho politickou prioritou, jak ostatně naznačují i sňatky všech jeho dcer se španělskými králi.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Crusade of Barbastro na anglické Wikipedii.

Média použitá na této stránce

Vexillum Anglorum.svg
Autor: Ec.Domnowall, Licence: CC BY 3.0
Drapeau des croisés anglais
Flag of the County of Urgell.svg
Flag of the County of Urgell.
Westminster Knight.jpg
A kneeling knight with his horse before setting off on the crusades. His servant leaning over the turret with his masters helmet.From the Westminster Psalter, BL Royal MS 2 A xxii f. 220
Urgel.svg
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 3.0
Red St George's Cross.svg
Red_St_George's_Cross
Used by Archbishopric-Electorate of Trier 898–1794 (Erzbistum Trier)
Flag of the Papal States (1803-1825).svg
Autor: Tibetan Pop Rocks, Licence: CC BY-SA 3.0
Merchant flag of the Papal States. In use since 1803, officially adopted on 7 June 1815.
Cross of Íñigo Arista Arms.svg
Autor:
This vector image includes elements that have been taken or adapted from this file:
Cruz d'Eneco Arista.svg., Licence: CC BY-SA 3.0
Cross of Íñigo Arista
Flag of Aquitaine.svg
Autor: Patricia Fidi, Licence: CC0
Regional flag of the french province Aquitaine
CoA Pontifical States 02.svg
Autor: Gambo7, Licence: CC BY-SA 3.0
Coat of arms of Papal States