Křemen (Česká tabule)

Křemen
Křemen - prostor pramenu Švarcavy
Křemen - prostor pramenu Švarcavy
Vrchol257 m n. m.
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
PohoříSvitavská pahorkatina / Chrudimská tabule / Heřmanoměstecká tabule
Souřadnice
Křemen
Křemen
PovodíLabe
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Křemen je vrchol v České republice ležící v České tabuli[1].

Geomorfologické zařazení

Vrch Křemen náleží do subprovincie Česká tabule, oblasti Východočeská tabule, celku Svitavská pahorkatina, podcelku Chrudimská tabule a okrsku Heřmanoměstecká tabule[2].

Poloha

Křemen se nachází asi 2 kilometry jižně od města Přelouče na severním okraji obcí Mokošín a Benešovice. Jedná se o nevysoký protáhlý vrch orientovaný východo-západním směrem. Při cestě na vrchol je nutné překonat pouhých 20 - 25 výškových metrů, svahy Křemenu nejsou příkré.

Vodstvo

Severní svah Křemenu odvodňuje potok Švarcava, který přímo na úbočí vrchu pramení. Jihozápadní svah patří do povodí Brložského a jihovýchodní svah Lipoltického potoka. Všechny jmenované toky jsou levými přítoky Labe.

Vegetace

V okolí vrcholu Křemenu se nacházejí louky s křovinami na mezích. Na nezastavěných částech svahů jsou pole, na východním konci protáhlého vrchu v okolí pramene Švarcavy je nevelký listatý lesík.

Stavby

dřevěná socha Mokoši

Na jihovýchodním svahu Křemenu se nachází zástavba obce Mokošín, na jihozápadním svahu zástavba vsi Benešovice. V lese východně od vrcholu stojí dřevěná socha bohyně Mokoši.

Komunikace

Protáhlou vrcholovou partii Křemenu protínají tři významnější komunikace všechny v severojižním směru. Západně od vrcholu je to silnice Přelouč - Benešovice, východně polní cesta spojující Mokošín s poli severně od Křemenu a okolo pramene Švarcavy pak prochází silnice Přelouč - Mokošín. Turistické trasy se v okolí vrchu nenacházejí.

Reference

  1. Křemen na Mapách.cz
  2. Břetislav Balatka, Jan Kalvoda - Geomorfologické členění reliéfu Čech (Kartografie Praha, 2006)

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.
Kremen (vrch).JPG
Vrch Křemen
Obec Mokošín- Bohyně Mokoš.jpg
Autor: Mido mokomido, Licence: CC BY-SA 3.0
Socha bohyně Mokoš se nachází na lesnatém pahorku asi 400 m od autobusové zastávky