Křemenná

Křemenná
Vrcholová skála na Křemenné
Vrcholová skála na Křemenné
Vrchol1085 m n. m.
Prominence147 m ↓ JV sedlo[1]
Izolace3,8 km → Dlouhý hřbet
SeznamyTisícovky v Česku #209
Ultratisícovky #62
Nejprominentnější hory CZ
Hory a kopce Šumavy
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříŠumava / Želnavská hornatina / Knížecí hornatina / Chlumská hornatina
Souřadnice
Křemenná
Křemenná
PovodíVltavaLabe
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Křemenná (německy Steinschicht, 1085 m n. m.) je protáhlá hora na Šumavě tyčící se 5 km jihovýchodně od Volar. Na ostrém hřebeni mezi Křemennou a Mechovým vrchem jsou četné skalní výchozy, rozptýlené sutě a suťové proudy.[2] V níže položených partiích jsou svahy pokryty loukami a pastvinami, které vystupují až do 850 m n. m., výše položené části jsou zalesněné.[3]

Přístup

Nejkratší cesta vede od silnice č. 39 mezi Volary a Želnavou. Z ní odbočuje na východ neznačená silnička k vysílači pod Mechovým vrchem. Za vysílačem začíná nezřetelná pěšina na Mechový vrch. Dále pokračuje úzký, skalnatý a zarostlý hřeben až do sedla s Křemennou. Od sedla pokračuje široká lesní cesta směrem k vrcholu. Samotný vrchol je ukrytý ve vzrostlém lese a zakončený pěknou skálou.

Cesta k vysílači měří 1,5 km s převýšením 160 metrů a utíká velmi rychle. Pěšina a volný terén mezi vysílačem a vrcholem je podobně dlouhá a převýšení je dokonce o něco nižší, ale kvůli neschůdnému terénu zabere několikrát více času. Celkem tato trasa měří 3,5 km s převýšením 300 metrů.

Druhou možností je delší ale pohodlnější výstup po žluté značce mezi Dolním Sněžnou a Pěknou. Od rozcestí u bývalé obce Horní Sněžná stoupá cesta po východním svahu Křemenné. Od nejvyššího bodu této cesty je vrchol vzdálený 300 metrů jihozápadně, převýšení činí 60 metrů a průměrný sklon je 20 %.

Prameniště Blanice

Na severo-severovýchodním svahu pramení Černý potok, jeden z přítoků řeky Blanice. Prameniště a přilehlé okolí o výměře 221 hektarů je chráněno jako národní přírodní památka Prameniště Blanice. Důvodem ochrany je biotop a populace kriticky ohroženého druhu perlorodky říční, zejména raná vývojová stadia na prameništích Blanice s mokřinami a prameništní vegetací a s rozsáhlou hydrografickou sítí mělkých pramenných stružek. Na ni dále navazuje níže (a severněji) položená národní přírodní památka Blanice.

Reference

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Křemenná vrchol.jpg
Autor: Maoman, Licence: CC BY-SA 4.0
Vrchol Křemenné (1085) na Šumavě