Křenkov

Křenkov
Chybí zde svobodný obrázek
Lokalita
Městská částPraha 5
ObvodPraha 5
ObecPraha
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Katastrální územíHlubočepy
Křenkov
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Křenkov je zaniklá osada ve východní části katastru obce Hlubočepy, která se rozkládala jižně od Zlíchova při Zbraslavské silnici na území mezi Vltavou, Dalejským potokem, skalnatým výběžkem s restaurací Barrandovské terasy a kapličkou Panny Marie Bolestné. Domky stály severně a východně od dochovaného nízkého skaliska.[1]

Historie

V osadě Křenkov stálo zřejmě pět obytných stavení. K roku 1933 jsou uváděny při Zbraslavské silnici dva malé nízké domky a dva domky jednopatrové, které stály „na úpatí skal již nižších, přímo proti Bráníku“. Dalším domem byla malá hospůdka zvaná „u Dědků“ nebo také „na Růžku“ těsně pod skaliskem obrácená severně k silnici, vybudovaná ze starého mlýna zvaného „Červený“. Mlýn byl zrušen přibližně v 60. letech 19. století.

Silnice v místě osady byla podezděna a tím oddělena od luk táhnoucích se až k Vltavě. Podél zídky se tyčila řada topolů. Při stavbě železniční dráhy vedoucí z Prahy do Berouna byly topoly pokáceny a trať přetnula louky na dvě části. Později byl přes silnici postaven betonový most jako součást přístupové cesty k nově budovaným ateliérům a vilové čtvrti Barrandov.

Na skalisku u betonového mostu bývaly zbytky francouzského opevnění se střílnami. Toto opevnění postavila francouzská armáda roku 1742 na ochranu silnice (Zbraslavská), kterou Francouzi vybudovali po odstřelení části barrandovských skal.

Kaplička Panny Marie Bolestné

Podrobnější informace naleznete v článku Kaple Panny Marie Bolestné (Zlíchov).

Kaple v beuronském slohu, která stojí pod barrandovskými skalami při Zbraslavské silnici mezi Zlíchovem a Malou Chuchlí, vznikla roku 1847 z prachárny postavené francouzskými vojsky při obléhání Prahy v polovině 18. století.

Přívoz

V Křenkově býval přívoz, který spojoval levý břeh Vltavy s Braníkem. Zřízen byl roku 1835, zrušen přibližně roku 1979.[2]

Odkazy

Reference

  1. Císařské otisky stabilního katastru. Český úřad zeměměřický a katastrální. Archivní mapy: CPO evid. č. 1885-1. Mapové listy IV, V. Dostupné z WWW Archivováno 12. 5. 2018 na Wayback Machine..
  2. Praha.eu: Zaniklé přívozy v Praze na Vltavě. Oskar Exner, redakce portálu. 29.04.2008. cit. 2017-10-07 Dostupné z WWW.

Literatura

  • Hlídek, Leopold. Zlíchov jindy a dnes. V Zlíchově [Praha]: nákladem Osvětového sboru, 1933. 31 stran. S. 5 - 6.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

No building photo cs2.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
Náhrada chybějícího obrázku stavby v češtině
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com