Křižácké státy

Blízký východ roku 1135 s tureckými, arabskými a křižáckými státy (Outremer).

Křižácké státy bylo několik feudálních panství podle západního vzoru, jejichž základy polložili evropští účastníci křížových výprav v Levantě, později v Řecku a ve Středozemním moři. Další státy nacházející se v Pobaltí byly založeny německými křižáky během severních kruciát. Hlavním rysem těchto státních celků byla kolonizace, feudalizace a christianizace dobytých území. Po dobytí se moci ujala evropská šlechta nad místním většinovým obyvatelstvem, to se projevilo výstavbou velkých hradů a příchodem dalších osadníků z Evropy, zpravidla v touze po rozvíjení obchodu, na úkor domácích. Křižácké státy jsou proto považovány za předchůdce zámořských kolonií evropských mocností.

Levanta a Kypr

Dobytí Jeruzaléma první křížovou výpravy, Émile Signol
(c) Gianfranco Gazzetti / GAR, CC BY-SA 4.0
Krak des Chevaliers, křižácký hrad v Sýrii

První křižácké státy byly čtyři a vznikly těsně po první křížové výpravě do Svaté země, a to na cestě křižáků v oblasti Levanty, pojmenované franskými křižáky jako Outremer neboli Zámoří, které se nacházelo na současném Blízkém východě.

Outremer

  • Edesské hrabstvíEdesské hrabství Edesské hrabství – bylo prvním z křižáckým státem, existovalo v letech 10981144, první hrabětem z Edessy byl Balduin z Bouillonu.
  • Antiochijské knížectvíAntiochijské knížectví Antiochijské knížectví – bylo založeno roku 1098 a padlo v roce 1268. Prvním antiochijským knížetem byl Bohemund z Tarentu.
  • Tripolské hrabstvíTripolské hrabství Tripolské hrabství (podle města TripolisuLibanonu, nikoliv hlavní město Libye – pozn.) – bylo založeno roku 1104 nejprve jako Tortoské hrabství, teprve město Tripolis bylo dobyto o pět let později. Hrabství zaniklo s pádem města roku 1288. Prvním hrabětem z Tripolisu byl Bernard z Toulouse.
  • Jeruzalémské královstvíJeruzalémské království Jeruzalémské království – bylo založeno roku 1099 a padlo roku 1291 s pádem Akkonu, poslední pevnosti v rukách křesťanů, poté byli křižáci ze Svaté země definitivně vyhnáni. Prvním představitelem nového státu byl Godefroi z Boulloinu, ovšem jen s titulem Ochránce Božího hrobu. Po jeho smrti roku 1100 byl korunován za krále jeruzalémského jeho mladší bratr Balduin z Bouillonu, hrabě z Edessy. Království se dělilo na mnoho feudálních panství, z nichž čtyři nejdůležitější jsou:
  • Kilíkijská Arménie Arménské království v Kilíkii – Kilikijská neboli Malá Arménie nebyla původně křižáckým královstvím, ale vazalským knížectvím Byzantské říše. Teprve prostřednictvím kontaktů s Evropany a častým spojenectvím s křižáckými státy, se Kilíkie přiblížila Západu. Ještě jako rubenidské knížectví byla založena utečenci z oblasti Arménie před Seldžuckými Turky a jedině se svolením byzantského císaře, na území Kilíkie, která byla formálně provincií Byzantské říše. Jak postupně slábla moc říše pod náporem Seldžuků a dalších nepřátel, se Kilikijská Arménie vymanila z byzantského područí. Aby se Arméni zabezpečili před muslimskými sousedy, navázali spojenectví se sousedními křižáckými státy Levanty. Status království byl zemi udělen až papežem Inocencem III. a později na kilíkijský trůn usedla původem francouzská dynastie Lusignanů, která zemi ještě více přiblížila Západu. Lusignanové se mimo jiné neúspěšně pokusili přimět Armény k přijetí západního římského katolictví, k čemuž byla ochotna přistoupit jen část arménské šlechty. Naopak zejména u prostých a venkovských Arménů zachovávající věrnost pravoslaví způsobila vlnu nevole, ústící až v lidové bouře. Po zániku křižáckých států v Levantě stihl stejný osudu i Kilíkii, když hlavní město Sis dobyli roku 1375 egyptští mamlúci.

Kypr

Nástupnické státy po dobytí Byzantské říše křižáky
  • Řád templářů Kypr templářů – ostrov Kypr, který býval byzantskou provincií, se pod nadvládu rytířů tohoto řádu dostal během třetí výpravy. Anglický král Richard I. Lví srdce dobyl Kypr na byzantském uzurpátorovi Izáku Komnenovi, samozvaném císaři, na své cestě do Svaté země. Richard následně předal ostrov templářům. Řeckým obyvatelům Kypru se přísná vláda cizích rytířů nezamlouvala, navíc řád, jehož pokladna byla vytížena svatou válkou a správou svého majetku, usoudil, že bude výhodnější ostrov prodat sesazenému jeruzalémskému králi Guyovi. Kypr se stal královstvím.
  • Kyperské královstvíKyperské království Kyperské království – bylo založeno během třetí výpravy na ostrově krátce vlastněném templáři. Na kyperský trůn usedl roku 1192 bývalý jeruzalémský král Guy de Lusignan, který odkoupil ostrov od templářů, kteří byli jeho předchozími vlastníky. Templářský řád působil na ostrově nadále v rámci Kyperského komturství. Po dobytí Jeruzaléma muslimy bylo Kyperské království formálně povýšeno na „Království Kypru a Jeruzaléma“, a po zániku Arménského království v Kilíkii na „Království Kypru, Jeruzaléma a Arménie“. Království zaniklo, když poslední královna prodala ostrov Benátčanům.

Řecko

Během čtvrté křížové výpravy byla křižáky dobyta Byzantská říše a její území bylo rozděleno na:

Latinské císařství a Théby byly v roce 1261 Byzantinci dobyty zpět. Křižácká správa přetrvala v Athénách a Peloponésu až do 15. století, kdy byla panství dobyta Osmanskými Turky.

Neopatrijské vévodství – vzniklo až mnohem později a nebylo ani založeno křižáky, ale katalánskými žoldnéři původně ve službách Byzantské říše, existovalo mezi lety 13191390, ale spolu s Athénským vévodstvím se stalo součástí Aragonské koruny, ke křižáckým státům se většinou nepočítá

Středomořská léna

Ačkoliv malá, existovala ve Středomoří další křižácká panství, vybudované ve stylu západního feudalismu, a to ostrovy Djerba a Taborca, nacházející se při pobřeží Tuniska.

Křižácká panství na severu

Křižácké země v Pobaltí

V roce 1211 daroval uherský král Ondřej II. německým rytířům území Burzenlandu v Sedmihradsku, na obranu uherských hranic proti pronikajícím Kumánům, ale již roku 1225 byl Řád německých rytířů z území vyhnán, protože měl v plánu zřídit na území řádový stát nezávislý na uherském králi.

V roce 1193 vyzval papež Celestýn III. rytířské řády, zejména Řád německých rytířů a Řád mečových bratří k boji proti nevěřícím v Pobaltí, protože v Pobaltí stále žily kmeny, které odmítaly přijmout křesťanství. Tyto řády se vydaly bojovat do těchto končin proti pohanům i proti pravoslavným ruským knížectvím.

  • Řád německých rytířů Německý řádový stát (neboli také Pruský řádový stát)
    • Biskupství Culm
    • Biskupství Pomesanie
    • Biskupství Ermland
    • Biskupství Samland

Řád německých rytířů založil vlastní řádový stát na dobytém území Pruska, stejně jako řád byl spravován na bázi teokratické republiky s prvky monarchie a feudalismu. Hlavou státu stejně jako řádu byl doživotně zvolený velmistr vybraný příslušným volícím orgánem (v tomto případě generální kapitula) tvořeného šlechtou. Řádoví rytíři museli být šlechtického původu, pocházeli z různých evropských zemí, většinou německých (čili původu také německého) a běžně tedy užívali němčiny, která byla úředním jazykem řádu a tedy i řádového státu. To znamenalo vytlačování domorodých jazyků pokořených baltských kmenů jako např. pruštiny. Rytíři byli vázáni poslušností k řádu a své životy přizpůsobovali pravidlům řehole včetně povinností celibátu apod., obývali různá stavení vlastněných řádem (domy, hrady a kláštery) uzpůsobených do souhrnu sídel zvané komendy či komturie, v jejichž čele obvykle stál výše postavený šlechtic a člen řádu zvaný komtur. Řádová sídla a jejich místodržitelé měli různá postavení v hierarchii řádu vůči vyšším kruhům, kromě velmistra byla řádová vláda tvořena dalšími vysokými hodnostáři a členy řádu zastávajících funkci ministrů. Pouze biskupství na území řádového státu podléhala arcibiskupství v Rize. Řád rytířů se nemohl spoléhat jen na práci svých níže postavených bratří v rámci řádu, ale převážně na prostý lid, místní domorodé (většinou pruské) obyvatelstvo, které bylo pracně a pomalu christianizováno, ale především na německé kolonisty, kteří již byli přirozeně křesťany od narození a do Pobaltí přicházeli s vidinou nových příležitostí a pozemků.

Druhý řádový stát (livonský) byl založen Řádem mečových bratří na většině dobytého území dnešního Lotyšska a postavena pod patronát Panny Marie jako země Mariina – Terra Mariana, také on byl převážně tvořen německými kolonisty. Způsob správy a vlády řádů nad oběma řádovými panstvími se principiálně nijak nelišily od panství spravovaných jinými řády jako byli johanité a templáři.

Seznam křižáckých států

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Crusader states na anglické Wikipedii.

Literatura

  • Westermann, Großer Atlas zur Weltgeschichte

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Vexillum Regni Hierosolymae.svg
Autor: Ec.Domnowall, Licence: CC BY 3.0
Drapeau du Royaume de Jérusalem
Flag of the State of the Teutonic Order.svg
Flag of the State of the Teutonic Order
Baltic coat of arms.svg
Baltic coat of arms (basic version of insignia of Teutonic Knights)
Banner of Arms of the House of Toulouse-Tripoli.svg
Banner of arms of the House of Tripoli, the cadet branch of House of Toulouse.
Banner of the kingdom of Thessalonica.png
Autor: Paolo Interdonato, Licence: CC0
Banner of the kingdom of Thessalonica, based on the coat of arms from The Lord Marshal's Roll
Banner of the Principality of Antioch.png
Autor: Dragovit, Licence: CC BY-SA 4.0
Heraldic Banner of the Principality of Antioch under the Poitiers-Antioch dynasty
Unknow escutcheon-en.svg
Autor:
  • This SVG image was created by Medium69.
  • Cette image SVG a été créée par Medium69.

Please credit this : William Crochot

Gallery
, Licence: CC BY-SA 4.0
Coat of arms unknown.
Counquest of Jeusalem (1099).jpg
"Taking of Jerusalem by the Crusaders, 15th July 1099" / Giraudon / The Bridgeman Art Library
Map Crusader states 1135-cs.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
Politická mapa Blízkého východu v roce 1135.
Arms of the House of de la Roche.svg
Autor: MostEpic, Licence: CC BY-SA 4.0
Arms of the House of de la Roche
Drapeau héthoumide.png
Autor: Combrian, Licence: CC0
Drapeau de la dynastie arménienne des Héthoumides. Version originelle sans couronne (celles dans les sources iconographiques médiévales. Voir Source).
Wappen Bistum Ermland.png
Autor: David Liuzzo, Licence: Attribution
Wappen des Bistums Ermland.
Coat of arms of Valdemar IV of Denmark.svg
Autor: Samhanin, Licence: CC BY 3.0
Early seal of Danish King Valdemar Atterdag. This seal is known from documents dating 1340-1345. The title seems to incidate that he used the seal before becoming king, i.e. as a young squire.
Archbishopric of Riga.svg
Seal of Archbishop of Riga, medieval Livonia.
soubor autorit
Blason famille Agrain.svg
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 3.0
Royal banner of Janus of Cyprus.svg
Autor: Samhanin, Licence: CC0
Royal banner of Janus of Cyprus.
Bandeira Templária.svg
Autor: Rkcora, Licence: CC BY-SA 4.0
Battle Standard (gonfalon) used by the Templars in battle.
LatinEmpire2.png
Autor: LatinEmpire, Licence: CC BY-SA 3.0
Dělení byzantské říše po čtvrté křížové výpravě
Latin Empire Flag.svg
Autor: David Ll L, Licence: CC BY-SA 4.0
Bandera del Imperio Latino de Constantinopla
KRAK DES CHEVALIERS - GAR - 6-00.jpg
(c) Gianfranco Gazzetti / GAR, CC BY-SA 4.0
General view, Krak des Chevaliers in 2002
State Banner of Denmark (14th Century).svg
State Banner of Denmark or the Dannebrog, drawn from the Wapenboek Gelre.
Banner of arms of the House of Courtenay.png
Autor: Dragovit, Licence: CC BY-SA 4.0
Banner of arms of the House of Courtenay