Křižácké výboje v Rudém moři

Nájezdy Renauda de Châtillon v Rudém moři
konflikt: Křižácko-ajjúbovské války
Ostrov Ile de Graye, který blokovaly lodě křižáků Ranauda z Châtillonu

Trvání11821183
MístoRudé moře, Ajjúbovský sultanát
Výsledekajjúbovské vítězství
Strany
Oultrejordain
křížová výprava křižáci z Outremeru
Ajjúbovský sultanátAjjúbovský sultanát Ajjúbovský sultanát
Velitelé
Renaud ze ChâtillonuAjjúbovský sultanát Lu'lu
Ajjúbovský sultanát Al-Ádil

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Výboje křižáků v Rudém moři bylo válečné tažení v roce 1182, které mělo podobu série námořních pirátských nájezdů. Byly vedeny jedním z předních křižáckých vůdců francouzského původu Renaudem z Châtillonu, toho času vládcem Zajordánska (Oultrejordainu) v Jeruzalémském království. Nájezdy byly vedeny proti přístavním městům ajjúbovského sultanátu v Rudém moři. Během tažení měly Renaudovy lodě provést útok také na města Mekku a Medínu, k čemuž kvůli včasné reakci ajjúbovských sil nedošlo.

Historie

V roce 1182 vyplul Renaud de Châtillon, vůdce křižáků a pán Zajordánska, s eskadrou lodí na Rudé moře. Jeho cílem bylo přepadávat muslimské přístavy v tomto moři a zaútočit na svatá města islámu Mekku nebo Medínu.

Renaud měl už v té době špatnou pověst zlotřilce, protože předtím brutálně přepadl Kypr a mučil Aimeryho z Limoges, patriarchu Antiochie, aby ho donutil poskytnout mu peníze na jeho vojenská dobrodružství.

Renaud nechal materiál pro pět lodí vozit po souši v „soupravě“ ze svého hradu v Keraku v Zajordánsku do Akabského zálivu (část Rudého moře). Zmocnil se přístavu Ayla a zablokoval nedaleký ostrov známý křižákům jako Ile de Graye.

Renaudova flotila lodí se plavila po Akabském zálivu k západnímu pobřeží Rudého moře, aby zaútočila na egyptské přístavy a námořní karavany. Po vyplutí z přístavu Aidhab se expedice vrátila na východní (arabský) břeh a zaútočila na přístavy podél pobřeží od Rabighu (90 mil severně od Džiddy) po al-Hauru.

V Egyptě nechal Al-Ádil, bratr ajjúbovského vládce Saladina, převézt lodě z Alexandrie a Fustatu do Rudého moře, aby pronásledovaly francké lupiče. Velitelem ajjúbovské flotily byl Lu'lu, admirál arménského původu. Lu'lu prolomil blokádu Ile de Grey a zničil dvě Renaudovy lodě.

Muslimská flotila se plavila po Rudém moři a zajala kotvící francké lodě. Renaudovi nájezdníci přistáli se svými loděmi u břehu a uprchli do arabské pouště. Lu'lu je pronásledoval. Křižákům se dostalo pomoci od místních beduínů. Lu'luovy lidé pronásledovali Franky pět dní a poté se jim podařilo zajmout téměř všechny nájezdníky.

Al-Ádil původně nechával čtvrtinu kořisti zajatým lupičům, jeho bratr Saladin ho však přemluvil, aby to nedělal s tím, že když Frankové prokázali schopnost zaútočit na svatá města islámu, měli by být popraveni, aby se zpráva o jejich vpádu nedostala ke křižákům v Outremeru.

Renaudovi, který byl vůdcem tohoto bezprecedentního vpádu, se podařilo uprchnout zpět do jeho pevnosti v Keraku v Zajordánsku.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Crusader Raids on the Red Sea na anglické Wikipedii.

Média použitá na této stránce

Red St George's Cross.svg
Red_St_George's_Cross
Used by Archbishopric-Electorate of Trier 898–1794 (Erzbistum Trier)
Flag of Ayyubid Dynasty.svg

Flag of Ayyubid. The Ayyubid dynasty is often represented by the colour yellow.

"The Ayyubids and Mamluks, who succeeded the Fatimids in Egypt and Syria, retained the association of yellow with the ruler." Jane Hathaway, A Tale of Two Factions: Myth, Memory, and Identity in Ottoman Egypt and Yemen, p. 97.
Vexillum Anglorum.svg
Autor: Ec.Domnowall, Licence: CC BY 3.0
Drapeau des croisés anglais
Westminster Knight.jpg
A kneeling knight with his horse before setting off on the crusades. His servant leaning over the turret with his masters helmet.From the Westminster Psalter, BL Royal MS 2 A xxii f. 220
Arms of the house of Châtillon.svg
Autor: MostEpic, Licence: CC BY-SA 4.0
Coat of arms of the house of Châtillon