Kruchta
Kruchta (také kůr, nebo chór) je vyvýšená, zpravidla zděná a podklenutá, někdy však pouze dřevěná konstrukce v zadní části lodi kostela, určená pro varhany, pěvecký sbor a hudebníky. Téměř vždy je umístěna proti hlavnímu oltáři. Někdy jsou kruchty i ve dvou patrech nad sebou. U chrámů s centrální dispozicí kruchta často ve formě ochozu zaujímá prostor kolem celého obvodu lodi.
Stavebně je předchůdcem kruchty tribuna, která v románských vlastnických kostelích (tzv. tribunový kostel) sloužila majiteli kostela ke sledování bohoslužby. Tento útvar však nelze označovat termínem kruchta, stejně jako nelze tímto slovem označovat rozsáhlé empory, časté v luterských kostelech. Tyto empory mohou zaujímat celou plochu bočních lodí. V baroku jsou často umístěny i v několika podlažích nad sebou a vypadají velmi podobně jako divadelní galerie.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu kruchta na Wikimedia Commons
- Slovníkové heslo kruchta ve Wikislovníku
Média použitá na této stránce
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY 4.0
Háje nad Jizerou-Loukov, okres Semily. Kostel sv. Stanislava, cedule u vstupu na kůr. „Výstraha! Přístup na chor krom zpěváků, hudebníků a zasloužilýchobčanů zvláště pak stání výrostků po schodech na horu vedoucích mezi službamabožíma jest dle nařízeníslavného hejtmanství pod pokutou 2.–5.zl. přísně zakázan!“
(c) Karpac at cs.wikipedia, CC BY-SA 3.0
Kruchta; kostel sv. Václava, Rudník (TU)