Ovčí vrch (České středohoří)

Ovčí vrch
Ovčí vrch od západu
Ovčí vrch od západu
Vrchol437 m n. m.
Prominence174 m
Izolace2,0 km → Želenický vrch
SeznamyNejprominentnější hory CZ
Hory Českého středohoří
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříČeské středohoří / Milešovské středohoří / Bořeňské středohoří / Rudolická vrchovina / Kaňkovská část
Souřadnice
Ovčí vrch
Ovčí vrch
Horninaznělec
PovodíLabe
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ovčí vrch je výrazný vrch v Českém středohoří. Nachází se asi jeden kilometr severně od obce Želeniceokrese Most na pomezí katastrálních území Želenic (okres Most) a Kaňkova (okres Teplice). Jeho vrchol leží ve výšce 437 m n. m. v katastrálním území Kaňkov.[1]

Název

Vrch v minulosti nesl více názvů. Od začátku 80. let do začátku 20. let 21. století se dle státních map nazýval Kaňkov.[2][3] Vrch se dále nazýval Pastýřský či Kyselecký.[4] Jako Ovčí vrch (variantně Kaňkov) jej uvádí GeoNames, závazný soubor geografických názvů objektů v České republice, a tedy i Základní topografické mapy ČR.

Popis

Bezlesá jižní část vrcholku

Ze severu kopec ohraničuje komunikace spojující obec Braňany s městem Bílinou, za silnicí je již krajina poznamenaná důlní těžbou. Na východním úpatí vrchu leží stejnojmenná osada. Od jihu se Ovčí vrch pozvolna zvedá od Želenic a řeky Bíliny, na západě se nachází obec Braňany. Vrchol je vhodným vycházkovým cílem lázeňských hostů z blízké Bíliny.

Vrch je významným bodem geomorfologického okrsku Bořeňské středohoří. Má tvar nesouměrného znělcového hřbetu protaženého ve směru východ–západ, na jižní straně výrazně skalnatého.[5]

Ovčí vrch je zdrojem přírodního léčivého zdroje Bílinská kyselka. Tato alkalická kyselka byla od 17. století jímána na východním svahu do mělkých studní, v průběhu dvacátého století se postupně přistoupilo k jímání pomocí hloubkových vrtů.[6]

Přístup a výhled

Na vrchol vede odbočka z červeně značené turistické stezky z Bíliny do Braňan.[7] Ze skalnatého vrcholu, jehož malá část není porostlá lesem, je rozhled především jihovýchodně na Bořeň a jižně na protilehlý Želenický vrch a Zlatník spolu s obcí Želenice. Severovýchodní výhled na vrch Mnichovec (též zvaný Mnišský les) a osadu Kaňkov ani obec Braňany neumožňují vzrostlé stromy.

Reference

  1. Geoprohlížeč: Základní topografická mapa ČR 1 : 5 000 [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2023-07-30]. Dostupné online. 
  2. Státní mapa 1 : 5 000 [online]. 1. vyd. Český úřad geodetický a kartografický, 1980 [cit. 2023-07-30]. Dostupné online. 
  3. Archiv: Základní mapy ČR (poslední vydání) [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2023-07-30]. Dostupné online. 
  4. Bílinsko: Vrch Kaňkov [online]. Linklady.cz, 2017-02-20 [cit. 2023-07-30]. Dostupné online. 
  5. Zeměpisný lexikon ČR. Hory a nížiny. Příprava vydání Jaromír Demek, Peter Mackovčin. 2. vyd. Brno: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. Heslo Kaňkov, s. 215. 
  6. Bílinská kyselka [online]. [cit. 2023-09-04]. Dostupné online. 
  7. Mapy.cz: Turistická mapa [online]. Seznam.cz [cit. 2023-08-05]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Kaňkov vrchol.JPG
Ovčí vrch v okrese Most
Kaňkov kopec.JPG
Ovčí vrch v okrese Most (od západu)