Kašna se sousoším sv. Jana Nepomuckého (Hradec Králové)

Kašna se sousoším svatého Jana Nepomuckého
Základní údaje
Kód památky38702/6-430 (PkMISSezObrWD)
Umístění
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kašna se sousoším svatého Jana Nepomuckého je pískovcová čtyřboká kašna stojící uprostřed Malého náměstí v Hradci Králové. Barokní kašna z roku 1772, v jejímž středu je umístěné sousoší svatého Jana Nepomuckého z roku 1718, byla v roce 1958 zařazena mezi kulturní památky.[1]

Historie

V místech kašny byla již ve středověku, zřejmě krátce po vzniku náměstí, vyhloubena obecní studna.[2] V oblasti Malého náměstí se nacházelo několik studní, nejednalo se však zřejmě o kvalitní zdroje vody, protože většina z nich byla ještě v průběhu středověku zasypána.[3] V průběhu 15. století můžeme předpokládat, že byla studna přebudována na obecní kašnu, do které byla voda přiváděna skrze dřevěné roury.[4] K dalším úpravám došlo v roce 1772, kdy byla kašna barokně přestavěna a do jejího středu bylo umístěno sousoší svatého Jana Nepomuckého.[5] Do začátku 20. století plnila kašna funkci vodního rezervoáru pro místní obyvatele.[1]

Původní barokní sousoší svatého Jana Nepomuckého na podstavci nechal zhotovit hradecký měšťan a pozdější císařský rychtář Jan Antonín Friedrich, a to v roce 1718.[6] Neznámým autorem je pravděpodobně žák M. B. Brauna.[1] Sousoší bylo umístěno poblíž cesty u Pražské brány na Pražském Předměstí, v místech bývalého středověkého dominikánského kláštera. V roce 1757 hradecký magistrát rozhodl o pravidelném opravování sochy z obecního důchodu. Z důvodu stavby královéhradecké pevnosti musela být socha v roce 1772 přemístěna na Malé náměstí, kde se stala součástí místní kašny.[6] Fyzický stav sousoší se však postupně zhoršoval. Proto bylo kolem roku 1930 z důvodu vysoké umělecké hodnoty originální sousoší umístěno do depozitáře Městského historického muzea a na jeho místo byla usazena přesná kopie z dílny královéhradeckého sochaře Josefa Václava Škody. Úpravami prošla památka také v roce 1977, následně v letech 1999–2000, kdy došlo k celkové rekonstrukci památky.[1]

Popis

Pískovcová kašna na čtyřbokém půdorysu má zaoblené rohy, plný parapet ukončený římsou a kolem kamenný stupeň. Sousoší představuje svatého Jana Nepomuckého v obvyklém kanovnickém rouchu, prostovlasého, vstávajícího od stolku po pravé straně a vzhlížejícího zbožně vzhůru. Zezadu k němu přistupují dva andělé a pozvedají ho vzhůru. Světec ve své pravé ruce drží krucifix, levou v uctivém gestu drží na prsou. Sousoší spočívá na hmotném trojdílném podstavci čtyřbokého půdorysu se stojatými volutami v okosených nárožích. Kolem nich se sokl i římsa půdorysně zalamují. Na čelní straně podstavce v oválné kartuši je nápis.[1]

Odkazy

Reference

  1. a b c d e Kašna se sousoším sv. Jana Nepomuckého [online]. Národní památkový ústav [cit. 2025-02-06]. Dostupné online. 
  2. JEŽEK, Martin. Výzkum v místě kašny na Malém náměstí v Hradci Králové. Zpravodaj muzea v Hradci Králové. 2000, roč. 26, s. 119. 
  3. RICHTER, Miroslav; VOKOLEK, Vít. Hradec Králové: slovanské hradiště a počátky středověkého města. Hradec Králové: Muzeum východních Čech, 1995. 147 s. ISBN 80-85031-14-0. S. 125. 
  4. BLÁHA, Radek. Hygiena ve středověkém a raně novověkém Hradci Králové. Archaeologia historica [online]. Filozofická fakulta Masarykovy univerzity, 2023 [cit. 2025-02-06]. Dostupné online. 
  5. CECHNER, Antonín. Soupis památek historických a uměleckých v království Českém od pravěku do počátku XIX. století. Politický okres Královéhradecký. Praha: [s.n.], 1904. 195 s. S. 99. 
  6. a b BÁRTÍK, Petr. Historická topografie Malého náměstí v Hradci Králové do roku 1918. Hradec Králové, 2024 [cit. 2025-02-06]. Disertační práce. Univerzita Hradec Králové, Filozofická fakulta. Vedoucí práce doc. PhDr. Jana Vojtíšková, Ph.D. s. 102. Dostupné online.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“