Kajman brýlový

Jak číst taxoboxKajman brýlový
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaplazi (Reptilia)
Řádkrokodýli (Crocodilia)
Čeleďaligátorovití (Alligatoridae)
Rodkajman (Caiman)
Binomické jméno
Caiman crocodilus
(Carl Linné, 1758)
Rozšíření kajmana brýlového.
Rozšíření kajmana brýlového.
Rozšíření kajmana brýlového.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kajman brýlový, kajman obecný či kajman středoamerický (Caiman crocodilus známý také pod starším jménem Caiman sclerops) je poměrně malý plaz z čeledi aligátorovitých obývající poměrně rozsáhlé území Střední a Jižní Ameriky v rozmezí od Venezuely až na jih Amazonské pánve. Žije v pomalu tekoucích vodách, nížinných mokřinách a jezerech, je schopen tolerovat i slanou vodu; díky této adaptaci je také nejhojnějším zástupcem své čeledi.

Popis

Český druhový název brýlový je inspirován hřebenem mezi očima, který slabě připomíná obroučku brýlí. Zkostnatělá horní víčka také poukazují na možnou podobnost s dinosaury z rodu Allosaurus [2]. Několik poddruhů tohoto kajmana se liší zbarvením, velikostí a tvaru lebky. Samci dosahují délky od 2 m do 2,5 m, maximálně pak až do 3 m. Samice jsou znatelně menší a dosahují maximální velikosti do 1,4 m. Dospělá zvířata mají tlustou kůži s olivovým nádechem. Mláďata mají obvykle nažloutlou barvu s černými skvrnami, kterou postupem času zcela ztrácí.

Potrava a rozmnožování

Mláďata se živí širokou paletou vodních bezobratlých, převážně pak larvami hmyzu, korýši a měkkýši. Postupem času začnou do svého jídelníčku zahrnovat i různé obratlovce, převážně ryby, obojživelníky, plazy a vodní ptáky. Dospělá zvířata si troufnou i na větší savce, např. divoká prasata nebo kapybary.

Období páření trvá u kajmanů brýlových v rozmezí mezi květnem a srpnem. Samice vybuduje hnízdo v podobě hromady různé půdy a rostlinné vegetace, kterou sem nahrne. V období dešťů, mezi červencem a srpnem naklade 14 až 40 (obvykle kolem 22) vajec, která po celou inkubační dobu, která trvá přibližně 90 dní, pečlivě střeží. Samice dosahují pohlavní dospělosti mezi 4. a 7. rokem, samci asi ve stejném věku.

Kajman brýlový je loven pro svou kůži, ale ohrožení pro něj představuje i odchyt mláďat, která se následně prodávají do domácností buď živá, nebo jako kuriózní vycpaniny.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Spectacled Caiman na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-02]
  2. http://www.flmnh.ufl.edu/cnhc/csp_ccro.htm

Literatura

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Status iucn3.1 LC cs.svg
Autor: unknown, Licence: CC BY 2.5
Spectacled Caiman.JPG
Autor: Robert Lawton, Licence: CC BY-SA 2.5
Spectacled caiman in the St. Louis Zoo, Missouri, United States.