Kaldera

Satelitní obrázek ostrova Santorini, známého též jako Théra
Kalderové jezero Coatepeque

Kaldera je geologický termín, který popisuje destruktivní tvar stratovulkánu v podobě kotlovité prohlubně tvaru kráteru o průměru několika kilometrů až desítek kilometrů v extrémních případech. Slovo kaldera pochází ze španělštiny, kde se píše caldera a kde znamená kotel (místní název kotlovité prohlubně na ostrově La Palma na Kanárských ostrovech).

Kaldery vznikající na pozemských sopkách, které vyvrhují převážně bazickou lávu, mají většinou kalderu o velikosti 3 km a hloubce 200 m. Oproti tomu sopky na Marsu vyvrhující obdobnou lávu mají kaldery o průměru 20 až 40 km a hloubce dosahující až ke 2 km. Nicméně samotný kužel sopky je částečně pohřben okolními lávovými proudy, takže je těžké určit původní výšku a velikost sopky.[1] Vyjma Země a Marsu jsou sopečné kaldery popsány taktéž z Venuše[2] a z jupiterova měsíce Io.[3]

Vznik kaldery

Analogický model vzniku sopečné kaldery v krabici s moukou (animace)

Existuje několik možností vzniku kaldery:

Někdy vznikají i kombinací předchozích – např. Krakatau explozí a propadnutím zároveň. Vzniká útvar, který je častokrát vyplněn vodou (tzv. kalderové jezero), ale vzhledem k častému výskytu síry v okolí magmatické činnosti netvoří výjimku ani jezera slabě koncentrované kyseliny sírové. Za situace, kdy dojde k obnovení magmatické činnosti sopky, objeví se na hladině vzniklého jezera nový vulkán, který vytvoří ostrov.

Reference

  1. PARFITT, Elisabeth A.; WILSON, Lionel. Fundamentals of Physical Volcanology. [s.l.]: Blackwell Publishing company, 2009. Dostupné online. ISBN 978-0-63205443-5. Kapitola Volcanism on other planets: Mars, s. 199. (anglicky) Dále jen Parfitt a Wilson (2009). 
  2. Parfitt a Wilson (2009), str. 203.
  3. Parfitt a Wilson (2009), str. 208.

Literatura

  • SIGURDSSON, Haraldur; LIPMAN, Peter W. Encyclopedia of Volcanoes. [s.l.]: Academic Press, 1999. Dostupné online. ISBN 978-0-12-643140-7. Kapitola Calderas, s. 643-662. (anglicky) 

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Origin of volcanic caldera via analogue model.gif
Autor: Chmee2, Licence: CC BY-SA 3.0
Analogický experiment ukazující vznik sopečné kaldery. Krabice naplněná moukou skrývá balónek spojený hadičkou, kterou se do něho začne nafukovat vzduch. Jakmile se přestane nafukovat, vzduch začne utíkat a začne vlivem gravitace pokles vyzdvižené mouky, což ilustruje proces, kdy dochází k naplnění a vyprázdnění magmatického krbu a následný propad. Experiment probíhal v rámci Týdne vědy 2010 na Geofyzikálním ústavu Akademie věd ČR, Česko.
Coatepeque Caldera.jpg
7 x 10 km Coatepeque caldera in El Salvador visit from the summit of Santa Ana volcano.
Santorini ASTER.jpg
Santorini island, Greece - EOS photo NASA, public domain