Kalendžinové

Kalendžinové
Ženy z kalendžinského etnika Pokotů
Ženy z kalendžinského etnika Pokotů
Populace
4 967 328
Země s významnou populací
KeňaKeňa Keňa
Jazyk(y)
kalendžinské jazyky
Náboženství
animismus
křesťanství
Příbuzné národy
Masajové
Turkanové

Kalendžinové (Kalenjin) je označení skupiny nilotských etnik obývajících oblast Východoafrického riftu na západě Keni a částečně také v přilehlých oblastech Ugandy a Tanzanie. Podle keňského sčítání lidu z roku 2009 je jich 4 967 328 a jsou třetí nejpočetnější národností v zemi.[1] Ke Kalendžinům patří kmeny Kipsigis, Nandi, Tugen, Keiyo, Terik, Injems, Marakwet, Sabaot a Pokot. Souhrnný název pro ně vznikl až v polovině 20. století: „kalendžok“ znamená v jejich jazyce „říkám vám“ a byla to úvodní fráze rozhlasového vysílání určeného keňským domorodcům.[2]

Sami Kalendžinové odvozují svůj původ od faraonových vojáků, kteří v 1. tisíciletí př. n. l. opustili Egypt a usadili se v kraji pod horou Mount Elgon.[3] Podle archeologických nálezů byli předky Kalendžinů příslušníci elmenteitanské kultury. Vyznávají monoteistické náboženství s nejvyšším bohem Asisem, společnost je rozdělena podle dosaženého věku na skupiny zvané ipinda. Jejich hlavní obživou je pastevectví a pěstování čajovníku. Kalendžinské vesnice jsou tvořeny kruhovými chýšemi krytými slámou.

Pro Kalendžiny je typická vysoká a štíhlá postava, především abnormálně dlouhé končetiny, dědičná adaptace na řídký vzduch náhorní plošiny, fyzická odolnost daná polokočovným způsobem života a strava s vysokým obsahem škrobu, jako je ugali. Díky tomu pochází z tohoto etnika mnoho špičkových vytrvalostních běžců, jako Kipchoge Keino, Mike Boit, Henry Rono, Moses Tanui, Wilson Kipketer, Pamela Jelimová, Dennis Kimetto, Paul Tergat, Tegla Loroupeová nebo Wilson Kipsang.[4] Kalendžinského původu je také Daniel arap Moi, keňský prezident v letech 1978–2002. Proti jeho vládě, systematicky zvýhodňující Kalendžiny, vytvořili Kikujové odbojové hnutí Mungiki, které vyvolalo v letech 2007–2008 na západě Keni rozsáhlé násilnosti.[5] Zájmy kalendžinských etnik hájí strana Keňská africká demokratická unie (KADU).

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Pokot Woman.jpg
060809-N-0411D-009 Chemeril Dam, Kenya (Aug. 9, 2006) - A group of Pokot women walk to a meeting at called by the tribal mayor of the region, to help spread the word about the upcoming veterinary out-reach mission being performed by U.S. and East African military forces during exercise Natural Fire. Natural Fire is the largest combined exercise between Eastern African community nations and the United States, and includes medical, veterinary and engineering civic affairs programs. U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Roger S. Duncan (RELEASED)