Kalvárie na Karlově mostě

Kalvárie na Karlově mostě
Základní údaje
AutorWolf Ernst Brohn
odlil Hans Hillger
Emanuel Max
Rok vzniku14. století
1628, 1707, 1861
Kód památky11730/1-15 (PkMISSezObrWD) (součást památky Karlův most)
Popis
Materiálbronz
kámen
Umístění
Umístěnína severní straně Karlova mostu
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kalvárie na Karlově mostě je barokní sousoší ukřižování Ježíše Krista mezi truchlícími, Pannou Marií a svatým Janem, situované na třetím pilíři severní strany Karlova mostu v Praze. Kříž s bronzovou postavou Krista (později opatřený hebrejským nápisem) odlil Hans Hillger v Drážďanech roku 1628 podle předlohy sochaře Wolfa Ernsta Brohna a roku 1657 byl instalován na most. Roku 1861 byla Kalvárie doplněna o chybějící dvojici soch podle modelu sochaře Emanuela Maxe.

Historie

Sadelerovo panorama Prahy s Karlovým mostem. Vpravo je patrná Kalvárie

Podle dostupných informací měl na Karlově mostě stál prostý kříž již v době panování Karla IV.. Ten byl zničen roku 1419 za husitských nepokojů. Na nejstarším vyobrazení Prahy v Schedelově kronice z roku 1493 není na mostě zobrazena žádná socha ani kříž. Pravděpodobně tam již stála Boží muka na jižní straně. Teprve na prospektu Prahy od Michaela Peterleho z Annabegu, nakreslené roku 1562 a vytištěné roku 1572, je dobře znázorněn jak výklenek zábradlí pro kalvárii na severní straně mostu, tak Boží muka naproti němu. Kříž se dvěma postavami (tedy kalvárie) je ještě lépe vidět na Sadelerově panoramatu z roku 1606.

Roku 1629 byla na objednávku císaře Ferdinanda II.. v dílně císařského dvorního sochaře v Praze Arnošta Heidelbergera zhotovena kalvárie složená ze čtyř dílů: plastiky ukřižovaného Krista na kříži a jeho doprovodu malovaného na prknech: Panny Marie, sv. Jana Evangelisty a Marie Magdalény.Tato výzdoba je patrná ještě na Hollarově pohledu na Karlův most od severu z roku 1635.[1] Koncem třicetileté války, při bojích Pražanů se Švédy v roce 1648 byla tato výzdoba zničena, dochovala se z ní jen Kristova hlava, uchovávaná pak jezuity v Klementinu, po zrušení jejich řádu předaná do Arcibiskupského semináře a později do sbírek Arcibiskupského paláce v Praze.

V roce 1657 byl instalován nový bronzový krucifix , který odlil Hans Hillger v Drážďanech roku 1628 podle předlohy sochaře Wolfa Ernsta Brohna. Do Prahy byl krucifix převezen až poté, co se pro drážďanský most jevil příliš velký a těžký. Jeho kvalitu a způsobilost přezkoumali malíř Karel Škréta a kovolitec Mikuláš Löw, pražští radní pak s drážďanskými usmlouvali nákupní cenu ze 100 000 zlatých na polovic.[2] Přezkouo prozkoumání Růžový mramorový obklad zábradlí pochází z roku 1681, zaplatil jej Karel Adam z Říčan a dal na něj vytesat svůj erb.

Zlacený hebrejský nápis nad ukřižovaným Ježíšem byl doplněn roku 1696, poté co se jeden Žid soše posmíval. Text nápisu zní: קדוש, קדוש, קדוש יהוה צבאות, v českém překladu Svatý, svatý, svatý je Hospodin zástupů (Izajáš 6,3).

Kamenná Golgota je dílem sochaře Jana Jiřího Heermanna. Boční sochy Panny Marie bolestné a sv. Jana Evangelisty doplnil sochař Emanuel Max roku 1861.[3]

Odkazy

Reference

  1. Tomáš Hladík: Sochařská výzdoba, in: Karlův most. 2011, s. 187
  2. Julius Max von Schottky, Prag wie es war und wie es ist. Prag 1831, s. 127
  3. Pavel VLČEK a kolektiv:Umělecké památky Prahy, Staré Město a Josefov. Academia Praha 1996, s. 125

Literatura

  • Ondřej ŠEFCů (editor): Karlův most. Ottovo nakladatelství Praha 2011, s. 184-189, s. 219-233. ISBN 978-80-7360-924-5

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Kříž na Karlově mostě-2.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Kříž - Kalvárie na Karlově mostě