Kamehameha I.

Kamehameha
král Havajských ostrovů
Portrét
Kamehameha velký vytvořil svou dynastii v roce 1810 spojením Havajských ostrovů do Havajského království
Doba vládypřibližně 17828. květen 1819
Úplné jménoKalani Paiʻea Wohi o Kaleikini Kealiʻikui Kamehameha o ʻIolani i Kaiwikapu kaui Ka Liholiho Kūnuiākea
Narozenípřibližně 1758
Paiʻea
Úmrtí1819
PředchůdceVznik dynastie
NástupceKamehameha II.
PotomciKamāmalu, Kamehameha III., Kamehameha II., Pauli Kaōleiokū, Nāhienaena, Kīnaʻu a Kahiwi Kanekapolei
RodKamehameha
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kamehameha I. zvaný též Kamehameha Veliký (anglicky: Kamehameha the Great, celé havajské jméno: Kalani Paiʻea Wohi o Kaleikini Kealiʻikui Kamehameha o ʻIolani i Kaiwikapu kauʻi Ka Liholiho Kūnuiākea) založil v roce 1810 Havajské království vojenským sjednocením všech ostrovních klanů a kmenů. Sebe označil jako krále a založil tak dynastii Kamehameha. Jeho manželkou byla regentka Elizabeth Kaʻahumanu.

Vznik království sahá do roku 1778 kdy došlo k objevu Havajských ostrovů Jamesem Cookem. V té době vládl každému ostrovu jeden vládce zvaný aliʻi nui. Mezi vládci docházelo k bojům o vládu nad ostrovy. Přimíchal se do nich i James Cook a při tom byl zabit. Po mnoha letech menších nebo větších bitev a konfliktů koncem 18. a začátkem 19. století si upevnil ambiciózní Kamehameha svou vojenskou sílu nad ostrovy a násilím připojil k Havajským ostrovům ostrov Kauai. Na jeho vítězství se podíleli i západní poradci a použití evropských zbraní.

Místo posledního odpočinku

Když Kamehameha 8. nebo 14. května 1819 zemřel,[1][2][3] jeho tělo podle starověkého zvyku zvaného hūnākele (doslova „schovávat se v tajnosti“) ukryli jeho věrní přátelé Hoapili a Hoʻolulu. Mana neboli síla člověka byla považována za posvátnou. Podle starodávného zvyku bylo jeho tělo pohřbeno na skrytém místě kvůli jeho maně. Místo jeho posledního odpočinku zůstává neznámé. V jednom okamžiku své vlády požádal Kamehameha III., aby mu Hoapili ukázal, kde jsou pohřbeny kosti jeho otce, ale cestou tam Hoapili poznal, že jsou sledováni, a tak se otočil.[4]

Předchůdce:
-
Znak z doby nástupuKrál havajských ostrovů
Kamehameha I.
18101819
Znak z doby konce vládyNástupce:
Kamehameha II.

Reference

  1. HAWAIIN HISTORICAL SOCIETY MACMILLAN, Michael E. THE HAWAIIAN JOURNAL OF HISTORY Volume 32 - 1998. Volume 32 edition. vyd. [s.l.]: Hawaiian Historical Society 242 s. Dostupné online. S. 1–24. 
  2. GAST, Ross H.; MARIN, Francisco de Paula. Don Francisco de Paula Marin: A Biography, by Ross H. Gast. The Letters and Journal of Francisco de Paula Marin, Edited by Agnes C. Conrad. [s.l.]: University Press of Hawaii for the Hawaiian Historical Society, 1973. 398 s. Dostupné online. ISBN 978-0-8248-0220-2. S. 24. (anglicky) Google-Books-ID: F4ABAAAAMAAJ. 
  3. KLIEGER, P. Christiaan. Moku'ula: Maui's Sacred Island. [s.l.]: Bishop Museum Press, 1998. 140 s. Dostupné online. ISBN 978-1-58178-002-4. S. 24. (anglicky) Google-Books-ID: HitzAAAAMAAJ. 
  4. POTTER, Norris Whitfield; KASDON, Lawrence M.; RAYSON, Ann. History of the Hawaiian Kingdom. [s.l.]: Bess Press, 2003. 222 s. Dostupné online. ISBN 978-1-57306-150-6. S. 35. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Kamehameha I, portrait by James Gay Sawkins.jpg
Portrait of Kamehameha I based on the original life depiction by Louis Choris. The painting was done by James Gay Sawkins in 1850 and is apparently the only historical one that depicts the king in the ʻahu ʻula. It hangs in the Grand Hall of Iolani Palace.
Royal Coat of Arms of the Kingdom of Hawaii.svg
Autor: Sodacan, Licence: CC BY-SA 3.0
The Royal Coat of Arms of the Kingdom of Hawaii adopted in 1845 during the reigns of King Kamehameha III. In 1842 Timothy Haalilio, Private Secretary to the King, and Royal Advisor the Rev. William Richards commissioned the College of Arms in London to prepare a design. The quartered shield has in its 1st and 4th quarters, the red, white and blue stripes representing the eight inhabited Hawaiian islands. The 2nd and 3rd quarters have two emblems of taboo (pulo'ulo'u) on yellow. The inescutcheon has crossed spears and the triangular flag on green. The shield in surmounted by the Crown of Hawaii. The dexter supporter represents Kamanawa holding a spear, the sinister Kameʻeiamoku holding a feather standard or kāhili, twin brothers who were both high chiefs and the Counselors of State to King Kamehameha I. The motto reads: "Ua mau ke ea o ka ʻāina i ka pono" or "The life of the land is perpetuated in righteousness".