Kamej
Kamej (z ital. cammeo) je drobná reliéfní skulptura, vybroušená nebo vyrytá obvykle z polodrahokamu, mušle nebo skla a užívaná jako ozdoba nebo šperk. Na rozdíl od častější gemy (intaglie), kde je motiv vyhlouben, je u kameje vypuklý. Často se také využívá rozdílné zbarvení vrstev materiálu, takže například portrét je světlý na tmavším pozadí.
Historie
Kameje navazují na starší rytí do drahých kamenů (pečetidla, gemy) a objevují se od 4. stol. př. n. l. v ptolemaiovské Alexandrii, odkud se rozšířily do Řecka a Říma, kde byly nesmírně oblíbené. Někdy se touto technikou zhotovovaly i celé nádoby. Umění rytí do drahokamů – glyptika – kvetlo až do středověku v Byzanci, odkud se kameje často dovážely do západní Evropy. Glyptika opět rozkvetla v renesanci, zejména v Itálii a ve Francii, pěstovala se pak po celý novověk a zažila vlnu nového zájmu v 19. století (klasicismus, biedermeier, secese). Od renesance se kameje dělaly také z mušlí, z perleti a ze skla. V Čechách v glyptice vynikl profesor Josef Drahoňovský a jeho škola v Turnově.
Užití
Kameje se zasazují do zlatých obrouček a užívají jako šperky, zejména přívěsky, spony a brože, vzácně v prstenech. Ve středověku se často umísťovaly na vazby vzácných knih, na relikviáře a podobně. Jako mimořádně cenné předměty byly kameje často královskými dary a u velkých evropských dvorů (Paříž, Vídeň, Londýn, Petrohrad, Berlín, Drážďany) vznikly v 18. a 19. století bohaté sbírky kamejí.
Galerie
- Ručně broušená kamej z mušle šišana antilského od Cira Mazzy
Odkazy
Literatura
- Ottův slovník naučný, heslo Kameje. Sv. 13, str. 841
Související články
- Josef Drahoňovský
- daktyliotéka
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu kamej na Wikimedia Commons
- Moravská galerie
- Stránky o glyptice a J. Drahoňovském
- (anglicky)
- Kameje ve Victoria and Albert Museum v Londýně
- Sbírka kamejí v Kunsthistorisches Museum, Vídeň | Gemma Augusta, Gemma Claudia, Herophiloska Cameo
- Antické kameje v petrohradské Ermitáží
Média použitá na této stránce
Athena wearing the ægis. Sardonyx cameo, late 1st century BC; mount: enameled gold by Josias Belle, late 17th century.
Autor: Ciro Mazza, Licence: CC BY-SA 4.0
"Daisy", Cameo, handmade shell (Cassis madagascarensis).
Autor: Gryffindor, Licence: CC BY 2.5
Eagle Cameo. Collection of Greek and Roman Antiquities in the Kunsthistorisches Museum, Vienna. Depicts an eagle, the symbol of the Roman Emperors. This cameo was a symbol of imperial power. Roman 27 B. C. Two-layered onyx; Diam. 22 cm. Setting: silver, gilded; Milan, 3rd quater of 16th century. AS Inv. No. IX 26.
Autor: shakko, Licence: CC BY-SA 3.0
Альфонсо I д'Эсте и Лукреции Медичи. Середина XVI в. Италия. Четырехслойный агат. Из собрания герцога Орлеанского в Париже, 1787 г. // Cameo of Lucrezia Borgia and Alfonso I d'Este. Hermitage
Cross of Lothair with Augustus cameo. The intersection of the cross is accented by a magnificent, three-layered sardonyx cameo. The slightly oval, antique cameo shows the turned to the left bust crowned with a laurel wreath of Emperor Augustus, who holds an eagle scepter in his right hand.