Kamej

Římská kamej s orlem, dvouvrstvý onyx, 27 př. n. l., Kunsthistorisches Museum
Athéna na kameji z 1. stol. př. n. l., zlatá obroučka 17. stol. Paříž, Cabinet des Médailles
Císař Augustus. Dómský poklad, Cáchy

Kamej (z ital. cammeo) je drobná reliéfní skulptura, vybroušená nebo vyrytá obvykle z polodrahokamu, mušle nebo skla a užívaná jako ozdoba nebo šperk. Na rozdíl od častější gemy (intaglie), kde je motiv vyhlouben, je u kameje vypuklý. Často se také využívá rozdílné zbarvení vrstev materiálu, takže například portrét je světlý na tmavším pozadí.

Historie

Kameje navazují na starší rytí do drahých kamenů (pečetidla, gemy) a objevují se od 4. stol. př. n. l. v ptolemaiovské Alexandrii, odkud se rozšířily do Řecka a Říma, kde byly nesmírně oblíbené. Někdy se touto technikou zhotovovaly i celé nádoby. Umění rytí do drahokamů – glyptika – kvetlo až do středověku v Byzanci, odkud se kameje často dovážely do západní Evropy. Glyptika opět rozkvetla v renesanci, zejména v Itálii a ve Francii, pěstovala se pak po celý novověk a zažila vlnu nového zájmu v 19. století (klasicismus, biedermeier, secese). Od renesance se kameje dělaly také z mušlí, z perleti a ze skla. V Čechách v glyptice vynikl profesor Josef Drahoňovský a jeho škola v Turnově.

Užití

Kameje se zasazují do zlatých obrouček a užívají jako šperky, zejména přívěsky, spony a brože, vzácně v prstenech. Ve středověku se často umísťovaly na vazby vzácných knih, na relikviáře a podobně. Jako mimořádně cenné předměty byly kameje často královskými dary a u velkých evropských dvorů (Paříž, Vídeň, Londýn, Petrohrad, Berlín, Drážďany) vznikly v 18. a 19. století bohaté sbírky kamejí.

Galerie

Odkazy

Literatura

  • Ottův slovník naučný, heslo Kameje. Sv. 13, str. 841

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Cameo Athena CdM Babelon17.jpg
Athena wearing the ægis. Sardonyx cameo, late 1st century BC; mount: enameled gold by Josias Belle, late 17th century.
"Daisy", Cameo.jpg
Autor: Ciro Mazza, Licence: CC BY-SA 4.0
"Daisy", Cameo, handmade shell (Cassis madagascarensis).
Kunsthistorisches Museum Vienna June 2006 035.png
Autor: Gryffindor, Licence: CC BY 2.5
Eagle Cameo. Collection of Greek and Roman Antiquities in the Kunsthistorisches Museum, Vienna. Depicts an eagle, the symbol of the Roman Emperors. This cameo was a symbol of imperial power. Roman 27 B. C. Two-layered onyx; Diam. 22 cm. Setting: silver, gilded; Milan, 3rd quater of 16th century. AS Inv. No. IX 26.
Cameo lucrezia borgia.jpg
Autor: shakko, Licence: CC BY-SA 3.0
Альфонсо I д'Эсте и Лукреции Медичи. Середина XVI в. Италия. Четырехслойный агат. Из собрания герцога Орлеанского в Париже, 1787 г. // Cameo of Lucrezia Borgia and Alfonso I d'Este. Hermitage
Augstus kameo.jpg
Cross of Lothair with Augustus cameo. The intersection of the cross is accented by a magnificent, three-layered sardonyx cameo. The slightly oval, antique cameo shows the turned to the left bust crowned with a laurel wreath of Emperor Augustus, who holds an eagle scepter in his right hand.