Kamil Prudil

PhDr. Kamil Prudil
Narození29. listopadu 1937
Brno
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí22. dubna 2006 (ve věku 68 let)
Praha
ČeskoČesko Česko
Povolánímalíř
PodpisPodpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Kamil Prudil (29. listopadu 1937 Brno22. dubna 2006 Praha)[1] byl český malíř a psycholog. Má přízvisko „malíř Šumavy“.[2]

Život

Narodil se v Brně a vyrůstal na Českomoravské vrchovině v Radiměři. Poslední léta prožil v Praze, kde pracoval ve státní správě, později na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR a Ministerstvu vnitra ČR.

V letech 195459 studoval na umělecko-průmyslové škole v Brně a později vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, obor psychologie.

Kamil Prudil zasvětil svůj život malování. Již jako na mladého kluka na něj měla velký vliv návštěva několika malířů a akademických malířů jako například Řehořka, prof. Ranného a národního umělce akad. mal. Mudrocha v Bratislavě.

Byl vyhraněným realistickým krajinářem. Pro svou tvorbu čerpal v Jizerských horách[1], na Českomoravské vrchovině, v Hřensku, Beskydech, v Jeseníkách, na jižní Moravě a hlavně na Šumavě, kterou miloval, propagoval a kde mu bylo uděleno čestné občanství obce Kvildy. Samozřejmě jsou v jeho tvorbě i jiná díla než krajinomalby.

Pořádal desítky samostatných výstav po celé ČR[1] hlavně na Šumavě, Františkově[3] a Vimperku. Své obrazy má i v zahraničí jako například v Německu, Rakousku, Anglii a Americe.

Tento akademický malíř byl členem výboru Sdružení výtvarníků ČR a o své výtvarné práci tvrdil:„Malovat znamená chápat vše kolem sebe více rozměrněji a více citověji, chápat svět celým svým srdcem a zviditelňovat to, čeho si běžně nevšímáme.“

Fotky

Odkazy

Reference

  1. a b c http://www.valtice.cz/vz/images/2007/12/vz07-12.pdf Vzpomínka na malíře Karla Prudila
  2. http://zeus.npsumava.cz/stranky.php?idc=758 Archivováno 21. 10. 2014 na Wayback Machine Kamil Prudil má přízvisko "malíř Šumavy". V letošním roce (pozn. jde o rok 2004) pořádá již desátou výstavu děl ze Šumavy, v Galerii Šumavy, na Kvildě - Františkově.
  3. http://www.renesance-gabreta.cz/pamatnik-prevadecu-na-svobodu Malíř vánočně pocukrovaných šumavských idyl PhDr. Kamil Prudil a jeho přátelé tu v místní šumavské galerii otevírali expozici svých obrazů, vitráží, fotografií a řezbářských prací, inspirovaných Šumavou.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Kamil Prudil signatura.jpg
Kamil Prudil signatura