Kapkovitý překryt

Kapkovitý překryt letounu F-16 Fighting Falcon

Kapkovitý překryt je překryt kabiny konstruovaný bez vyztužení za účelem poskytnutí širšího neomezeného zorného pole pilotovi. Často poskytuje výhled o 360°.

Konstrukce kapkovitých překrytů se mohou drasticky lišit; některé, jako například u pozdějších verzí letounu F4U Corsair, jsou zabudovány do horní zadní části trupu, zatímco jiné, jako překryt kabiny letounu P-51D Mustang a většiny moderních bojových letounů, jsou v jedné rovině s trupem, což zajišťuje ničím nerušený výhled dozadu. I když se s ním experimentovalo již během první světové války, rozšířilo se jeho použití během druhé světové války a používala ho řada amerických, britských a japonských letadel, běžně stíhaček.

Po válce se kapkovitý překryt stal běžným prvkem stíhacích letadel s proudovým pohonem. Mimo bojová letadla se takové překryty staly součástí několika vrtulníků a civilních letadel všeobecného letectví, např. sportovních letadlel. Často pro role, které těží z vysoké úrovně viditelnosti jako letecký průzkum.

Odkazy

Reference


Související články

Média použitá na této stránce

Ready for flight (11421552824).jpg
An F-16 Fighting Falcon pilot taxies to the flightline for takeoff during a close air support training exercise Dec. 17, 2013, at Aviano Air Base, Italy. During the exercise, Aviano pilots fly as low as 1,000 feet and communicate with joint terminal attack controllers on the ground, who call in the simulated air strikes. The exercise requires coordination and corporation with the 31st Security Forces Squadron, 31st Maintenance Squadron and the 31st Aircraft Maintenance Squadron. (U.S. Air Force photo by Senior Airman Briana Jones/Released)