Kaple Božího Těla (Olomouc)

Kaple Božího Těla
Interiér kaple
Interiér kaple
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajOlomoucký
ObecOlomouc
Souřadnice
Základní informace
Diecézeolomoucká
Architektonický popis
ArchitektJan Jakub Kniebandl
Stavební slohbaroko
Typ stavbykaple
Výstavba17211724
Další informace
Kód památky13749/8-3746 (PkMISSezObrWD) (součást památky bývalý jezuitský konvikt v Olomouci)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kaple Božího Těla je barokní kaple v prostoru bývalého jezuitského konviktu v Olomouci, ve kterém sídlí Umělecké centrum Univerzity Palackého. V současnosti je odsvěcena a je využívána jako koncertní síň a výukový prostor. Kaple je spolu s konviktem chráněná jako kulturní památka.[1]

Historie

Původní kaple Božího Těla byla postavena v 15. století na místě bývalé synagogy. V roce 1566 se v Olomouci usídlil jezuitský řád, který zde v roce 1573 založil univerzitu a kaple přešla do jejich majetku. Sloužila původnímu jezuitskému konviktu, který byl v 17. století přestavěn do barokní podoby. Kaple byla přestavěna v letech 17211724 pod vedením olomouckého stavitele Jana Jakuba Kniebandla (16701730). Architektonickým vzorem se stal římský jezuitský kostel Sant'Andrea al Quirinale. Kaple sloužila k bohoslužbám až do roku 1778, kdy byla univerzita přeložena do Brna. Konvikt poté využívala až do roku 1994 armáda. V 19. století kaple sloužila evangelické církvi. V roce 2002 byla kaple restaurována v rámci rekonstrukce celého komplexu pro potřeby Univerzity Palackého.[2]

Popis

Kaple je situována v severním bočním křídle konviktu. Hlavní vstup do kaple je z ulice Univerzitní, boční vchod vede z přízemní chodby konviktu. Půdorys kaple má tvar protáhlého oválu, s délkou 15,9 m, šířkou 10,5 m a výškou 11,9 m.[2] Podlaha je tvořena z dlaždic ve vzoru černobílé šachovnice. Osvětlení kaple zajišťují dvě řady oken na bočních stěnách a jedno vysoké okno nad hlavním vchodem. Okna ve spodním patře jsou polokruhově zaklenuta, horní jsou obdélníková. Stěny kaple jsou členěny dvojitými pilastry, které nesou dvojitou římsu zdobenou akantem. V čele je mezi dvojicí korintských sloupů umístěn hlavní oltář. Na bočních stěnách jsou oltáře ve štukových rámech zdobených postavami andělů. V zadní části kaple se nachází kruchta s dřevěným zábradlím, která je přístupná také přímo z druhého podlaží konviktu.

Výzdoba

Umělecká výzdoba kaple probíhala v letech 1727 až 1729. Štukovou a sochařskou výzdobu provedl Filip Sattler (16951738), autorem maleb a fresek je olomoucký malíř Jan Kryštof Handke (16941774).

Sattler vyhotovil štukové rámy dvou bočních oltářů s postavami andělů a sochy zdobící hlavní oltář. Po stranách jsou to v nadživotní velikosti alegorie Lásky (vlevo) a Naděje (vpravo), na vrcholu postava Víry obklopená andílky.

Oltářní obrazy jsou dílem Jana Kryštofa Handkeho. Na bočních oltářích je vymalována Nejsvětější Trojice se sv. Barborou a sv. Bonifácem a přesně neurčeným kapucínským řeholníkem (patrně se jedná o sv. Vavřince z Brindisi). Tématem hlavního oltářního obrazu je Večeře v Emauzích. Na menších malbách po stranách oltáře jsou zachycení mladí jezuitští světci (Stanislav Kostka a Alois Gonzaga) při přijímání svátosti oltářní.

Strop kaple pokrývá Handkeho rozměrná figurální freska s námětem Oslava Nejsvětější svátosti a legendou zachycující údajné vítězství Jaroslava ze Šternberka nad Tatary v roce 1241. Jaroslav je zde zobrazen před bitvou, při svatém přijímání a jeho slib, že po vítězné bitvě založí kostel na Předhradí. Okraj fresky tvoří iluzivní architektura se šesti kartušemi, na kterých jsou scény vztahující se k legendě o vítězné bitvě a jejich biblické pandány. Výjevy jsou doplněny latinskými nápisy. [3]

Na spodní klenbě kruchty se nachází nástěnná malba Strom života od Jana Drechslera (1727–1728).[1]

Využití

Kaple slouží jako koncertní síň a výukový prostor Katedry muzikologie FF UP a také se zde konají svatební obřady. Využívá se také k autorským čtením a poskytuje zázemí i festivalům, které se v Uměleckém centru konají každoročně (např. Academia Film Olomouc).

Kaple Božího Těla je odsvěcená a veřejnosti přístupná po předchozí domluvě s manažerkou Uměleckého centra Univerzity Palackého.[4]

Galerie

Reference

  1. a b Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-07-26]. Identifikátor záznamu 123597 : konvikt jezuitský, kaple Božího Těla. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. a b Kaple Božího Těla. Umělecké centrum [online]. [cit. 2020-06-24]. Dostupné online. 
  3. DOLEJŠÍ, Kateřina; MLČÁK, Leoš. Olomoucké baroko. Příprava vydání Martin Elbel, Ondřej Jakubec. Olomouc: Muzeum umění, 2010. ISBN 978-80-87149-38-6. Kapitola Zobrazení legendy o zázračném vítězství Jaroslava ze Šternberka nad Tatry, s. 107–113. 
  4. Kaple Božího Těla. Umělecké centrum [online]. [cit. 2020-06-24]. Dostupné online. 

Literatura

  • STERBA, Karin. Vom Sichtbaren zum Unsichtbaren: Studien zur Visualisierung katholischer Dogmen in der Jesuitenkirche und der Fronleichnamskapelle der Stadt Olmütz in der heutigen Tschechischen Republik [From the visible to the invisible. Studies on the visualisation of Catholic dogmas in the Jesuit Church and the Corpus Christi Chapel in Olomouc, Czech Republic]. Innsbruck, 2018. 406 s. Dizertační práce. Philosophisch-Historische Fakultät der Universität Innsbruck. Vedoucí práce Fidler, Petr; Kroupa, Jiří; Stephan, Peter. (německy)

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Interior of Chapel of Corpus Christi in Olomouc 07.jpg
Autor: Jan Beránek, Licence: CC BY-SA 3.0
Interiér Kaple Božího Těla v Olomouci
Interior of Chapel of Corpus Christi in Olomouc 12.jpg
Autor: Jan Beránek, Licence: CC BY-SA 3.0
Interiér Kaple Božího Těla v Olomouci
Interior of Chapel of Corpus Christi in Olomouc 11.jpg
Autor: Jan Beránek, Licence: CC BY-SA 3.0
Interiér Kaple Božího Těla v Olomouci
Interior of Chapel of Corpus Christi in Olomouc 02.jpg
Autor: Jan Beránek, Licence: CC BY-SA 3.0
Interiér Kaple Božího Těla v Olomouci
Interior of Chapel of Corpus Christi in Olomouc 10.jpg
Autor: Jan Beránek, Licence: CC BY-SA 3.0
Interiér Kaple Božího Těla v Olomouci
Interior of Chapel of Corpus Christi in Olomouc 04.jpg
Autor: Jan Beránek, Licence: CC BY-SA 3.0
Interiér Kaple Božího Těla v Olomouci
Interior of Chapel of Corpus Christi in Olomouc 09.jpg
Autor: Jan Beránek, Licence: CC BY-SA 3.0
Interiér Kaple Božího Těla v Olomouci
Interior of Chapel of Corpus Christi in Olomouc 13.jpg
Autor: Jan Beránek, Licence: CC BY-SA 3.0
Interiér Kaple Božího Těla v Olomouci
Interior of Chapel of Corpus Christi in Olomouc 03.jpg
Autor: Jan Beránek, Licence: CC BY-SA 3.0
Interiér Kaple Božího Těla v Olomouci
Interior of Chapel of Corpus Christi in Olomouc 05.jpg
Autor: Jan Beránek, Licence: CC BY-SA 3.0
Interiér Kaple Božího Těla v Olomouci